Зелена енергетика України відстоює право на існування

31 липня 2019 23:03

Через позов феросплавників власники екологічно чистих станцій недоотримують гроші за електроенергію

Феросплавники знову намагаються вплинути на тарифи "Укренерго". Їм вже вдалося змінити тарифи за липень – через суд. В результаті власники станцій, що працюють від поновлюваних джерел енергії, недоотримують гроші за продані кіловати. А в альтернативній енергетиці почалася криза.

Реклама

Таким чином знижки для окремих підприємств блокують розвиток енергетики в Україні.

З піснями, прапорами і транспарантами з самого ранку біля будівлі державного підприємства "Укренерго" мітингують працівники феросплавних заводів. Вимагають дешевої електроенергії для своїх підприємств.

Щоправда, співають краще, ніж пояснюють, як можна було б задовольнити їхню вимогу.

"Можливо, Ви знаєте, яким чином може знизитися тариф?", – запитують кореспонденти "Сьогодні" одного з мітингувальників.

"Не знаю", – відповідає учасник акції, чомусь при цьому посміхаючись.

Саме в "Укренерго" заводи феросплавів платять гроші за передачу електроенергії мережами. З 1 липня вартість послуг держпідприємства дещо зросла. Туди додали компенсацію зеленого тарифу, встановленого для станцій альтернативної енергетики, що працюють на енергії сонця, вітру та біопалива. Тариф для "Укренерго" встановлює Нацрегулятор – НКРЕКП. Однак просити зниження розцінок представники профспілок пішли в Укренерго. Безрезультатно.

"Механізм перестановки тарифу – це не рішення" Укренерго ", а в будь-якому випадку – рішення НКРЕКП", – пояснює заступник директора з інвестицій НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький.

Реклама

Незадоволені відповіддю феросплавники пішли в Національну комісію, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг.

Майже чотири години переговорів за закритими дверима. Зрештою Нацрегулятор нічого не пообіцяв.

"Поки немає механізму, щоб скасувати цю постанову. Завтра приходимо і працюємо так само, тут", – каже заступник голови комітету профспілок феросплавного заводу Олег Ільїн.

Це вже не перша спроба знизити тариф "Укренерго". Місяць тому феросплавники змогли через суд зупинити його дію. Тому в липні сонячні, вітряні станції і які працюють на біопаливі, недоотримали понад 1 млрд. гривень. Нацрегулятор встановив новий тариф, який відновить виплати власникам станцій альтернативної енергетики. Він почне діяти завтра. Його теж через суд оскаржували феросплавники. Але – марно. Вчора суд відмовився задовольнити цей позов. Поки йде судова тяганина, у відновлюваній енергетиці назріває криза.

Кореспонденти "Сьогодні" відправились на Корюківську ТЕС. Тут – сотні тонн відходів після обробки деревини. Тріски, кора і обрізки дерев. Корюківська ТЕС скуповує все це по всьому чернігівському регіоні. Раніше все це, здавалося б, було мотлохом, який вже неможливо було використовувати. Але тут залишки деревини перетворюють в електроенергію.

Теплоелектростанція забезпечує електроенергією майже 30 тис. будинків і квартир жителів Корюківського району Чернігівської області.

Реклама

Працює електростанція за принципом тих ТЕС, що спалюють вугілля. Під дією високих температур тут закипає вода, і пар крутить турбіну, яка виробляє електроенергію. Різниця в тому, що спалювання деревини не шкодить екології.

Щоб облаштувати таку станцію, компанія залучала інвесторів і вклала в її будівництво 10 млн. євро. Планували звести ще сонячну і вітрову електростанції. Однак власники тепер не впевнені, що зможуть реалізувати заплановані проекти. Немає впевненості і в тому, що можна буде продовжувати виробництво електроенергії з біопалива.

"Запас пального у нас приблизно на місяці. Тобто, якщо розрахунки не прийдуть у норму, ми не зможемо закуповувати деревину, розраховуватися з нашими постачальниками. Самі розумієте, без палива станція працювати не буде", – говорить директор Корюківської ТЕС Ігор Матюха.

Екологічно чисті станції, що працюють на енергії з відновлюваних джерел, зможуть отримати свої гроші за липень, якщо НКРЕКП в апеляційному суді доведе, що рішення столичного окружного адмінсуду за позовом заводу феросплавів є неправомірним.

Сьогодні відбулося перше засідання. І розгляд питання судді перенесли ще на місяць. Попросили в учасників процесу надати додаткові документи. Тим часом, поки представники підприємств альтернативної енергетики не отримують своїх грошей, розвиток всієї галузі – на паузі.

"Проблема не вирішена. Вона існує. Банки не приймають відповідних рішень у кредитних комітетах. Наприклад, по нових об'єктах все заморожено. По суті, нові будівництва зараз всі в очікуванні – якою буде ситуація", – говорить в.о. глави "Української асоціації відновлюваної енергетики" Олена Колтик.

Власники альтернативних джерел енергії вирішили не чекати рішення і вже готують свої позови до суду, щоб їм повернули гроші за продані в цьому місяці кіловати.

Реклама

Європейський банк реконструкції і розвитку, як один з найбільших інвесторів у "зелену" енергетику, просить президента України Володимира Зеленського вирішити проблему виплат за "зеленим тарифом", яка виникла після рішення Окружного суду Києва про призупинення виплат по зеленому тарифу.

З 2014 року інвестиції в українську "зелену" енергетику склали 3,3 млрд євро, з яких більше половини – міжнародні інвестиції.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти