Зелена енергетика в Україні виявилася під загрозою зупинки розвитку

30 липня 2019, 22:06

Рішення суду, який скасував тарифи "Укренерго", небезпечно впливає на майбутнє екологічно чистої галузі

Розвиток зеленої енергетики в Україні може стати на паузу. Власники станцій, що працюють від енергії сонця, вітру та біопалива, вже підраховують збитки від рішення окружного адміністративного суду Києва. У липні вони можуть не отримати майже 1.5 млрд. гривень за електроенергію, яку вже продали.

Реклама

Перехід на альтернативну енергетику – це світовий тренд. Вона стрімко розвивається і в Україні – встановлюють нові вітряки, сонячні панелі, і біообладнання. Але – подальший розвиток галузі під загрозою.

З початку місяця власники станцій, що приймають кіловати з поновлюваних джерел, недоотримують гроші за свою електроенергію.

"Порядок розрахунку не виконаний, близько 50-60% відсотків ми точно недоотримали", – говорить перший заступник генерального директора керуючої компанії "Вітряні парки України" Андрій Сергієнко.

"Це дуже критична ситуація, яка ставить під загрозу інвестування та реалізації проектів цього року, і може призвести до банкрутства деяких компаній", – упевнений представник ТОВ "Віндкрафт Україна" Олександр Яременко.

Більшість компаній, які інвестують в альтернативну енергетику, беруть під будівництво станцій кредити. І інвестори вже почали сумніватися, що зможуть закінчити проекти, які почали.

"Банк дуже стурбований, вони надсилають листи, просять дати роз'яснення з даної ситуації, просять підтвердити можливість фінансування проектів, що реалізовуються, і виплату кредитів за існуючими проектами", – пояснює представник ТОВ "Віндкрафт Україна" Олександр Яременко.

Причиною початку кризи в зеленій енергетиці стало рішення окружного адміністративного суду Києва. Минулого місяця він задовольнив позов Нікопольського заводу феросплавів і скасував тариф для держпідприємства "Укренерго". У цьому тарифі була закладена компенсація різниці ринкової вартості електроенергії і зеленого тарифу, встановленого для власників станцій альтернативної енергетики. Борг перед ними зростає щодня.

"По зеленому тарифу борг за місяць прогнозується близько 1.3 млрд. гривень", – говорить директор ДП "Гарантований покупець" Костянтин Петриковець.

Реклама

Зараз з поновлюваних джерел Україна отримує лише 2% енергії. До 2035 року її виробництво планується збільшити до 25%. Для цього встановили "зелений тариф". Це фіксована ціна кіловат, вироблених з альтернативних джерел енергії сонця, вітру, біопалива. Вона трохи вище ринкової ціни електроенергії. Однак держава зобов'язалася її повністю виплачувати, щоб заохочувати інвесторів.

"Зараз одне рішення суду поставило під сумнів норми, які гарантували можливість працювати цій галузі", – говорить голова енергетичної асоціації "Українська воднева рада" Олександр Репкін.

"Це 457 компаній, які повірили країні – державі Україна, ризикнули, вклали сюди кошти, і на сьогодні вони ризикують залишитися ні з чим", – підкреслює в.о. голови "Української асоціації відновлюваної енергетики" Олена Колтик.

Розвиток зеленої генерації дуже важливий для України, кажуть експерти. Вже через 10 років енергетики почнуть виводити з роботи атомні станції. Зелена енергетика може покрити нестачу кіловат, якщо буде розвиватися. Завтра апеляційний суд розглядатиме скаргу на рішення окружного адмінсуду Києва про скасування тарифу "Укренерго". Тим часом феросплавщики подали новий позов. Хочуть заблокувати виплати і з наступного місяця.

Раніше повідомлялося, що розвиток української "зеленої" енергетики виявився під загрозою. Хоча Україна планує розвивати цю галузь, інвестори вже говорять, що можуть припинити будівництво нових вітряків і сонячних станцій. Виявляється, з початку місяця їм не доплачують за вироблений струм.

Раніше повідомлялося, що на Приморській вітровій електростанції (ВЕС) запрацювали сім перших турбін. За проектом їх буде більше півсотні. Коли станція запрацює на повну потужність, вона буде генерувати майже 700 млн кіловат-годин екологічно чистої "зеленої" електроенергії. Це стане черговим кроком до досягнення енергетичної незалежності України.

Нагадаємо, компанія ДТЕК вже привернула 90 млн євро інвестицій для будівництва Приморської вітроелектростанції. Це була одна з найбільших угод по залученню інвестицій у відновлювану енергетику України за останні п'ять років. Кредит був наданий консорціумом німецьких банків (Bayerische Landesbank, Bremer Kreditbank Aktiengesellschaft, KfW IPEX-Bank GmbH та ін.) з покриттям ризиків експортно-кредитним агентством (ЕКА) Euler Hermes.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти