Україна перейшла на електронні лікарняні: як це працює

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність можна отримати, не маючи декларації з сімейним лікарем
У медичному висновку не фіксується медична інформація
У медичному висновку не фіксується медична інформація / Фото: Колаж: Сьогодні

З 1 жовтня Україна перейшла на електронні лікарняні. За цей час медзаклади видали понад 3,5 млн таких медичних висновків. У чому відмінності нового цифрового документа від старого паперового і до кого звертатись по такий листок непрацездатності?

Про це "Сьогодні" розповіли в Національній службі здоров’я.

Реклама

У чому різниця?

Електронний лікарняний – це документ, на підставі якого людина має право на тимчасове звільнення від робочих обов'язків через стан здоров'я та на оплату втраченого заробітку на період непрацездатності.

Цей документ формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України на підставі отриманого від електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) медичного висновку, сформованого лікарем-куратором (рос. – лечащим врачом).

Медичний висновок – це електронний медичний документ, який не є підставою для звільнення від робочих обов'язків, але може стати підставою для створення листка непрацездатності . Медичні висновки про тимчасову непрацездатність формуються в усіх лікарнях України з 1 жовтня 2021 року. Нині медичні заклади видали понад 3,5 млн таких медичних висновків.

Реклама

Які етапи отримання електронного лікарняного?

1. Створення електронного медичного висновку.

Лікар-куратор проводить обстеження пацієнта, вносить до електронної системи охорони здоров'я електронні медичні записи та на їх підставі формує медичний висновок. У медичному висновку не фіксується медична інформація – діагноз, призначене лікування та інші медичні деталі. Місце роботи та посада непрацездатної особи у цьому документі не зазначаються.

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність можна отримати, зокрема, не маючи декларації з сімейним лікарем (обов’язковою є лише реєстрація пацієнта та непрацездатної особи в ЕСОЗ та, відповідно, наявність факту тимчасової непрацездатності). Цей документ безкоштовний.

Реклама

Важливим є процес підтвердження особи пацієнта та непрацездатної особи лікарем-куратором на підставі документа, який засвідчує особу, наприклад паспорта.

Після формування лікарем медичного висновку непрацездатна особа отримує на свій телефон СМС-повідомлення з його номером. Якщо телефона немає, пацієнт може попросити лікаря надрукувати інформаційну довідку з медичним висновком про тимчасову непрацездатність.

Зверніть увагу, що таке повідомлення не є електронним лікарняним! Це підтвердження того, що лікар провів експертизу непрацездатності та сформував медичний висновок.

Також перевірити незабаром наявність висновку пацієнт зможе на порталі "Дія". Для цього потрібно буде ввести номер запису про сформований медичний висновок та ідентифікаційні дані непрацездатної особи.

2. Автоматична передача медичного висновку до реєстру Пенсійного фонду України.

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність автоматично передається до Електронного реєстру листків непрацездатності, який належить Пенсійному фонду України, після того, як лікар засвідчить медичний висновок своїм електронним підписом.

Саме в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду на підставі отриманих відомостей від ЕСОЗ та наявних даних в реєстрі застрахованих осіб формується лікарняний. Це відбувається автоматично і майже миттєво. Отже, виключено ймовірність помилки лікаря щодо місця роботи застрахованої особи.

Після формування лікарняного пацієнт отримує відповідне повідомлення на телефон. Побачити лікарняний він може у власному кабінеті на сайті Пенсійного фонду, а також за цим посиланням, ввівши номер листка непрацездатності.

3. Отримання лікарняного роботодавцем.

Роботодавець також може побачити електронний лікарняний у своєму кабінеті на сайті Пенсійного фонду, і, отже, підтвердження непрацездатності співробітника він отримає відразу, щойно той звернувся до лікаря. Друкувати документ для роботодавця не потрібно. Достатньо повідомити роботодавцеві у будь-який зручний спосіб: телефоном, поштою, у месенджері тощо.

Якщо людина звертається кілька разів до лікаря упродовж хвороби, лікар кожен раз фіксує у медичному висновку тимчасову непрацездатність, і кожного разу на базі цього запису формується новий лікарняний. Таким чином пацієнт може отримати гроші швидше, у кілька етапів.

Паперовий лікарняний ще можна отримати?

Законодавство визначає тільки декілька винятків, коли пацієнт може все ще отримати паперовий лікарняний:

  • У разі тривалих захворювань, якщо це продовження лікарняного, який було видано на папері до 1 жовтня 2021 року.
  • Якщо під час формування електронного медичного висновку про тимчасову непрацездатність або електронного лікарняного відбувались технічні помилки, які не були виправлені упродовж 7 днів.
  • Якщо під час передачі даних між реєстрами відбулась технічна проблема, яка призвела до неможливості формування електронного листка непрацездатності більш ніж протягом семі днів з дати створення медичного висновку.

У таких випадках паперовий лікарняний видається як продовження лікарняного, який видали на папері до 1 жовтня 2021 року. Тому на бланку має бути зазначений номер відповідного електронного документа.

Електронний лікарняний – це зручний та сучасний інструмент, який спрощує як пацієнтам, так і лікарям і роботодавцям підтвердження тимчасової непрацездатності людини.

Завдяки впровадженню електронної системи охорони здоров'я, і зокрема міжвідомчого проєкту е-лікарняних, пацієнт отримує такі переваги:

  • Зручність: переживати про те, що лікар неправильно зазначить посаду пацієнта або назву роботодавця і документ буде недійсним, не потрібно – всі дані передаються автоматично; носити папірці у відділ кадрів теж не потрібно;
  • Прозорість для роботодавця: роботодавець має підтвердження непрацездатності співробітника відразу.
  • Соціальна захищеність: дані про необхідність нарахування коштів під час хвороби потрапляють до Пенсійного фонду України відразу, а лікарняні виплати, у разі продовження лікарняного, можуть відбуватись у декілька етапів, тобто пацієнт отримує гроші швидше.

Раніше ми повідомляли, що електронні лікарняні впливають на безпеку даних, оскільки ані Пенсійний фонд, ані роботодавець не зможуть побачити, чим хворіла людина і які у неї проблеми.

Нагадаємо, що розмір компенсації через втрачений за час тимчасової непрацездатності заробіток, на яку можуть сподіватися українці, залежить від страхового стажу.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51608.83

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum (ETH)

3036.83

Litecoin (LTC)

69.94

Ripple (XRP)

0.54

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти