Траншу від МВФ цього року можемо не дочекатися. Що буде з гривнею

6 листопада 2018, 07:54

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що активна підготовка до нової кредитної програми з МВФ свідчить про те, що траншів за поточною програмою очікувати не варто

Сигнали, які останнім часом лунають щодо теми міжнародного економічного співробітництва України, насторожують. Уже не робляться заяви про те, що Міжнародний валютний фонд ось-ось прийме рішення про черговий довгоочікуваний транш за чинною програмою розширеного фінансування. Національний банк України в останньому інфляційному прогнозі погіршив прогноз з інфляції як цього року, так і майбутнього. Тепер регулятор пророкує, що зростання цін за підсумками нинішнього року становитиме не 8,9%, а 10,1. А цільовий діапазон інфляції – 5% – вдасться досягти не до кінця 2019 року, а тільки в першому кварталі 2020-го.

Реклама

Експерти-економісти звернули увагу на те, що багато банків істотно знизили ставки за вкладами у всіх валютах. Трохи раніше економічні прогнози щодо України погіршив МВФ, знизивши  очікуване зростання ВВП з 3,3 до 2,7% 2019 року. Подібним чином скорегував свої показники і Світовий банк, передбачивши, що поточного року Україна не зможе досягти 3,5% зростання ВВП. Новий прогноз СБ на 2018 рік для нашої країни – 3,3%. А якщо не вдасться домовитися з МВФ, 2019-го зростання ВВП становитиме максимум 2%.

Навіщо приїхала місія МВФ

Здавалося б, побоювання безпідставні. В середині жовтня МВФ розповсюдив реліз про те, що має намір продовжувати надавати підтримку Україні. І, зокрема, є домовленість про нову програму stand by. З 4 по 9 листопада в Києві перебувають експерти Міжнародного валютного фонду. Про це повідомив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

Але справа якраз в тому, що предметом обговорення зараз є умови нової програми.

Як повідомлялося, програма stand by буде відкрита після закінчення нинішньої програми розширеного фінансування (EFF – Extended Fund Facility), термін дії якої добігає кінця в березні 2019 року. Про це сказано в прес-релізі МВФ від 19 жовтня. Остаточне рішення за програмою stand by повинно бути винесено Радою директорів МВФ тільки після того, як буде прийнятий держбюджет України на 2019 рік з рекомендаціями МВФ і будуть підняті тарифи на газ і тепло для населення. Такі умови прямо оговорені в програмі МВФ.

Реклама

Навряд чи можна вважати випадковістю, що повідомлення про нову програму для України з'явилося на сайті МВФ саме того дня і саме після того, як прем'єр-міністр України скликав екстрене засідання Кабміну, де оголосив про підвищення цін на газ з 1 листопада 2018 року.

Схоже, саме заради нового кредиту держбюджету на наступний рік планується затвердити в цьому році не "під ялинку", як зазвичай, а набагато раніше. Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що це може статися вже наприкінці листопада.

Місія МВФ, яка прибула до України, також обговорює питання, які є умовами відкриття нової кредитної лінії. "За зверненням влади команда в складі кількох експертів Міжнародного валютного фонду відвідає Київ в період з 4 по 9 листопада для проведення консультацій щодо проекту бюджету на 2019 рік у контексті недавньої домовленості на рівні місії фонду", – йдеться в релізі представника МВФ.

Все це підказує, що грошей за чинною програмою, найімовірніше, чекати вже не доводиться.

Експерти: траншів за програмою EFF вже не буде

Опитані нами експерти також вважають, що траншей за нинішньою кредитною програмою МВФ Україна вже не отримає.

"Навряд чи будуть ще якісь транші за чинною програмою. Наскільки я знаю, розбіжності між Україною і МВФ ще не зняті до кінця. Україна надто затримала з їх виконанням", – вважає доктор економічних наук Олег Яременко.

Реклама

На думку експерта, програма stand by в деякому роді стане заміною програми EFF, але заміною не повноцінною.

"За статутом МВФ, програма stand by дається виключно на підтримку національної валюти. На інші цілі ці кошти витрачатимуться не можуть. Але з точки зору підтримки відносної стабільності і довіри – це нормально", – говорить Олег Яременко.

Провідний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ Ярослав Жаліло також вважає, що нинішню програму кредитування можна вважати завершеною.

"У мене немає інсайдерської інформації. Але у мене склалося враження, що за нинішньою програмою траншів вже не буде, якщо говорять про нову програму. Хоча це моя суб'єктивна думка", – говорить Ярослав Жаліло.

Такого ж висновку дійшов і експерт-аналітик Борис Кушнірук.

"Уже очевидно, що за програмою розширеного фінансування виплат не буде. Прийнято рішення, що замість програми розширеного фінансування у нас буде фінансування в рамках програми stand by. Там менше обсяг, але вона розрахована на найскладніший період, коли у нас найбільше зростають платежі", – говорить економіст.

100 млрд грн на фінансову стабільність

Нещодавнє соцдослідження, проведене в серпні цього року Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології, показало, що більшість українців – 53% – вважають, що МВФ надає негативний вплив на Україну. Найнегативніше вплив Фонду сприймається жителями південних і східних областей України – там 75 і 72% респондентів оцінили вплив МВФ на Україну як негативний.

Ймовірно, зіграли свою роль заяви про те, що саме МВФ вимагає від України підвищити ціни на газ для населення, хоча, як неодноразово підкреслювали експерти, таке джерело скорочення витрат держбюджету запропонувала саме українська сторона. Негативне ставлення може пояснюватися також згодою з твердженнями про необхідність великих виплат за іноземними кредитами.

Реклама

Однак економісти попереджають: своїми силами Україна не зможе розрахуватися за боргами минулих років.

Ще до кінця нинішнього року, за даними Міністерства фінансів, країні належить виплатити за зовнішніми і внутрішніми зобов'язаннями близько 100 млрд грн. Наступного року обсяг виплат повинен становити близько 356 млрд грн.

При цьому обсяг золотовалютних резервів України становить 16,5 млрд доларів, або близько 465 млрд грн. Причому більша частина цієї суми – понад 13,5 млрд доларів – знаходяться в цінних паперах.

Про те, що без кредитів МВФ і Євросоюзу Україна опиниться на межі дефолту, прямо заявив уже навіть прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, анонсуючи підвищення цін на газ (одна з умов для отримання траншу за поточною програмою).

За новою програмою МВФ Україна зможе отримати за 14 місяців порядку 3,9 млрд доларів, тобто понад 100 млрд грн. Ці гроші підуть виключно на підтримку фінансової стабільності в Україні: зміцнення банківського сектора, зниження інфляції, реформи в податковому, фінансовому та енергетичному секторах.

Коли чекати перший транш

Якщо припустити, що цього разу Україна вчасно і в повному обсязі виконає умови МВФ – прийняти збалансований бюджет до 1 грудня 2018 року і підняти тарифи на газ та опалення, питання про те, коли почне дію нова програма, залишається відкритим.

Чи отримає Україна гроші 2018 року? Або хоча б до закінчення дії програми EFF? З цих питань думки експертів розділилися.

"Я думаю, МВФ вичікуватиме. Фонд має цілу низку претензій до України, і навіть якщо всі умови формально ми виконаємо, вони все одно не відмовлять собі в задоволенні потягнути з кредитом. Може, навіть до парламентських виборів. Вони не дуже раді тому, що у нас відбувається", – вважає Олег Яременко.

"МВФ готовий почати видачу кредиту за програмою stand by, якщо ми ухвалимо закон про бюджет на 2019 рік до 1 грудня і в збалансованому вигляді. Якщо виконаємо цю вимогу в термін, перший транш точно буде ще до кінця поточного року. Точніше, до 17-18 грудня, тому що потім починаються свята. Тому важливо прийняти держбюджет до 1 грудня – щоб у МВФ був час для запуску програми, тобто для виплати першого траншу", – говорить Борис Кушнірук.   

Ярослав Жаліло вважає, що перші гроші за новою кредитною програмою Україна візьме навесні наступного року.

"Кошти за програмою stand by можна брати тоді, коли в них буде необхідність. Зараз вони Україні не потрібні, тому вони, скоріше, надійдуть наступного року, коли будуть пікові виплати. Вони починаються з другого кварталу 2019 року. Якщо рамкові показники будуть виконані, у другому кварталі і почнуть надходити гроші", – прогнозує Ярослав Жаліло.

Долар в листопаді не втримається в рамках

Прогнозуючи курс долара на осінь, експерти були одностайні в тому, що він визначатиметься саме сценарієм розвитку співпраці України з МВФ. Відсутність ясності з цього питання стало одним з факторів, що пояснюють досить різкі скачки курсів валют в жовтні. А оскільки питання щодо затвердження нової програми залишатиметься відкритим до кінця листопада, це також може позначитися на поведінці валют.

"Зростання вартості запозичень і турбулентність на фондових ринках, а також слабкі макроекономічні показники країн – торговельних партнерів України не дають впевненості, що ситуація збережеться стабільною.

Підтримуватимуть стабільність гривні залучені кошти від розміщення єврооблігацій, а також жорстка грошово-кредитна політика НБУ. Високий попит на єврооблігації дещо пом'якшив вартість від запозичення, але загалом займ в 2 млрд доларів став "подушкою безпеки" в період відсутності кредитних коштів МВФ. Нова програма Stand By в розмірі 3,9 млрд доларів послужить основою для економічної стабільності наступного року", – прогнозують аналітики ГК FOREX CLUB.

Іншими факторами, які вплинуть на курс валют, стане вплив торгової війни між США і Китаєм, тенденції в світовій економіці, скорочення грошових переказів українців з-за кордону і наслідки від санкцій з боку Росії.

За прогнозами аналітиків, курс долара в листопаді може коливатися в діапазоні 28-29 грн. за долар, якщо певні фактори не справлять свого негативного впливу.

"Попит на валюту з боку населення може скоротитися через зростання тарифів і зниження ліквідності. Зростаючі ставки за банківськими депозитами в цей період утримуватимуть гривню в банківській системі. Водночас велике навантаження на курс несе відшкодування ПДВ, а також активне фінансування бюджетних програм, які минулого року викликали різкий сплеск котирувань через надходження на ринок надлишкової пропозиції гривні. У разі реалізації зовнішніх ризиків, які супроводжуватимуться активним вливанням гривневої ліквідності до системи, курс гривні може вийти за межі 29 грн за долар", – попереджає Андрій Шевчишин, старший аналітик ГК FOREX CLUB.

Середній курс продажу готівкового євро, на думку експерта, в листопаді може коливатися в діапазоні 31,5-34 грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти