"Перша ластівка" бюджету на 2019 рік: зростання зарплат і стимул від МВФ

23 жовтня 2018, 07:00

Ілля Требор

Правки можуть потроїти кошторис, але експерти не очікують проблем у другому читанні

Рада прийняла в першому читанні бюджет на 2019 рік. У планах – збільшити мінімальну зарплату на 450 грн і добитися зростання економіки на 3%. Щоправда, перед цим потрібно розібратися із запитами народних депутатів.

Бюджет-2019 в цифрах

Реклама

Порівняно з нинішнім роком, 2019-го доходи бюджету мають зрости на 9% – до трохи більше 1 трлн грн. Витрати становитимуть 1,094 трлн грн, або на 10% більше, ніж 2018 року. У першій редакції бюджету закладено 3-відсоткове зростання ВВП, інфляція на рівні 7,4% і долар по 29,4 грн. Плануються зміни і за соціальними статтями. Наприклад, мінімалка з 1 січня може зрости на 450 грн (до 4173 грн), а прожитковий мінімум – з 1936 грн до 2027 грн. Мінімальні пенсії хочуть підняти двічі: на початку 2019 року – до 1497 гривень, а під кінець – до 1624 гривні.

Політолог Володимир Фесенко звертає увагу, що розгляд бюджету в першому читанні зайняв трохи більше години, а 242 голоси для його ухвалення вдалося знайти без проблем.

"Якось дуже буденно і непомітно проголосували за бюджет. Судячи з того, хто і як голосував, не буде особливих проблем із затвердженням держкошторису і в другому читанні. З одного боку, уряд може бути відносно спокійний за долю свого бюджету. З іншого боку, як говорив один товариш з колишньої правлячої партії, є маленькі, але дуже жадібні фракції", – додає він.

Головні побажання

Хоча розгляд бюджету в другому читанні почнеться тільки 20 листопада, в.о. міністра фінансів Оксана Маркарова вже говорить про проблеми. Зокрема, за її словами, нардепи подали понад дві тисячі правок, за рахунок яких видаткова частина може зрости втричі – ще на 2,2 трлн грн. Минулого року побажання депутатів подвоювали суму витрат.

"Ми готові до другого читання конструктивно з фракціями і комітетами працювати над тим, щоб зробити цей документ кращим. Але він повинен бути збалансованим, реалістичним і повинен забезпечити розвиток нашої держави", – заявив після голосування прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Політолог Ігор Петренко роздування видаткової частини бюджету пояснює частково і прийдешніми виборами.

"Їх наближення дійсно підштовхує нардепів до більшого популізму і диктує їх бажання більше сподобатися виборцям. Якщо говорити про кінцевий результат, то, звісно ж, парламент ухвалить у другому читанні максимально збалансований бюджет. Інша справа, що 2019-го цифри обов'язково переглядатимуться. Наприклад, вже в січні держкошторис можуть доопрацювати, додавши витрати за цілою низкою статей", – резюмує він.

Думка експертів

Реклама

Експерти розходяться в своїх оцінках головного фінансового документа країни. Економіст Андрій Новак вважає, що він копіює бюджет цього року.

"Структура доходів і витрат, їх співвідношення, співвідношення центрального і місцевих бюджетів – це наче ксерокопія. На мій погляд, як сформований проект бюджету на 2019-й? Взяли бюджет на цей рік, додали показник інфляції до кожної статті – до одних більше, до інших менше – і видали, як новий проект", – говорить він.

Екс-міністр економіки Богдан Данилишин документ називає "бюджетом розвитку".

"У тому вигляді, в якому він був представлений на перше читання, цей бюджет – досить збалансований. Прогноз зростання на 3% від Кабміну – консервативно-оптимістичний. Але потрібно враховувати, що зберігаються ризики для економіки. Наприклад, на це можуть вплинути "торгові війни" в світі", – говорить Данилишин.

Нова програма МВФ: майже 4 млрд доларів після другого читання бюджету

Привід скоріше почати роботу над бюджетом до другого читання у вихідні підкинув МВФ. У Фонді заявили, що домовилися з нашим урядом про нову програму на 3,9 млрд доларів. Вона розрахована на 14 місяців і прийде на заміну програмі, яка почалася 2015-го.

"Нова програма стане основою для економічної політики України 2019 року. Вона сприятиме зниженню інфляції, а також реформі фінансового і енергетичного секторів", – говорять в МВФ.

За словами в.о. міністра фінансів Оксани Маркарової, нова програма – визнання прогресу України в стабілізації економіки і реформах.

"Остаточного узгодження чекаємо після прийняття парламентом збалансованого і реалістичного бюджету-2019 у другому читанні. Маркерами для МВФ стане наша готовність тримати дефіцит бюджету в рамках і під контролем (він не повинен перевищувати 90 млрд грн. – Авт.)", – говорить вона.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти