Зовнішній борг України скорочується за рахунок "приватників" – експерт

21 червня 2016, 13:46

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Частка держави зростає

Валовий зовнішній борг України продовжує показувати спадну тенденцію з кінця 2013 року, за рахунок скорочення зобов'язань в приватному секторі. Про це розповіла Олена Бєлан, головний економіст Dragon Capital.

Реклама

При цьому скорочення у "приватників" було частково компенсовано зростанням зобов'язань держсектора, викликаного припливом дешевого фінансування від МВФ та інших офіційних кредиторів.

Так, обсяг ВВД скоротився на 17% з кінця 2013 (- $25 млрд). Борг приватного сектора знизився більш ніж на третину (-$36 млрд, до $74 млрд.), а держборг, навпаки, виріс на третину (+$11 млрд, до $43 млрд).

"Оскільки в 1-му кварталі 2016 року держава практично не залучала кошти від офіційних кредиторів, держборг збільшився лише на 1,2% кв/кв за рахунок $0,3 млрд кредиту від Японії на підтримку бюджету, і $0,3 млрд суверенних єврооблігацій, випущених на заміну реструктуризованих гарантованих зобов'язань. В результаті частка держборгу в сукупному ВВД продовжила рости, досягнувши максимуму за 11 років – 37%", – зазначила Бєлан.

А ось динаміка боргу приватного сектора, як і раніше, сильно заздрості від банківського сектора. Зовнішня заборгованість банків скоротилася на $1,7 млрд в 1-му кварталі 2016 року і зменшилася вдвічі з кінця 2013 року – до $11 млрд.

Реклама

"Частина відтоку була технічною за своєю природою, оскільки українські банки активно конвертували позики материнських структур в акціонерний капітал, згенерувавши таким чином $2,4 млрд прямих іноземних інвестицій (78% загального обсягу) в 2015 році і $1,3 млрд (98% загального обсягу) в 1-му кварталі 2016 року", – пояснила Белан.

Скорочення боргу корпорацій (за вирахуванням торгових кредитів) також продовжилося, хоча чисті погашення склали помірні $0,6 млрд (-1,3% кв/кв) порівняно з среднеквартальним $1,5 млрд в 2014-15 рр. Борг корпоративного сектора в результаті впав на 20% з кінця 2013-го (- $12 млрд), до $49 млрд. Торгові кредити знизилися на 47% за той же період (- $13 млрд) до $14 млрд.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

"Зниження обсягу планових виплат за зовнішнім боргом протягом найближчих 12 місяців було викликано, в першу чергу, винятком з статистики $3 млрд "російських" єврооблігацій, після введення українською владою безстрокового мораторію на погашення цих паперів. В результаті виплати за держборгом, заплановані до кінця 1-го квартала 2017 року склали $1,8 млрд, у тому числі $0,8 млрд виплат по своп-ліній НБУ (вироблено в квітні) і $1 млрд позик уряду, а саме проектного фінансування і ОВДП, власниками яких є іноземні особи", – пояснила експерт.

Виплати приватного сектора, заплановані на до 1-го кварталу 2017 року, становлять значні $46 млрд. Їх основна частина – це довгострокові зобов'язання корпоративного сектора (в обсязі $26 млрд) і короткострокові торгові кредити ($12 млрд).

Нагадаємо, валовий зовнішній борг (ВВД) України знизився в 1-му кварталі 2016 року на 1,2% кв/кв (- $1,4 млрд.) до $117 млрд, що відповідає 129% ВВП.

Реклама

НБУ оцінює загальний обсяг планових погашень зовнішнього боргу протягом найближчих 12 місяців на рівні $48 млрд, що становить 41% сукупного боргу, зменшившись з $51 млрд. запланованих на 2016 р.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти