Два роки Гонтаревої на чолі НБУ: досягнення і провали

21 червня 2016, 08:10

Олександр Панченко , Ілля Требор

Гонтаревій вдалося відпустити гривню у вільне плавання і збільшити золотовалютні резерви України. А ось позбавитися від тиску зверху вона так і не змогла

У неділю виповнилося два роки відтоді, як президент Порошенко рекомендував на посаду голови Нацбанку України Валерію Гонтареву. Український парламент відразу підтримав це рішення, і вперше в історії країни цей пост зайняла жінка. За цей час її двічі викликали на килим у Раду, а в ЗМІ навіть з'являлися чутки, що вона написала заяву про відставку. "Сегодня" проаналізувала роботу головного банкіра країни, виділивши головні плюси і мінуси її роботи на цьому терені.

Реклама

НЕГАТИВ

Несамостійний регулятор

Серед головних негативних тенденцій в НБУ експерти називають заполітизованість і залежність регулятора від впливу зверху. "Ця залежність від влади перетворюється на відсутність дійсно незалежної регуляторної політики Нацбанку. В результаті він несвоєчасно або неправильно реагує на ситуацію в економіці", – вважає політолог Руслан Бортник. Економіст Олександр Охріменко, в свою чергу, відзначає, що залежність глави НБУ від влади впливає на той факт, що регулятор сьогодні розчищає банківський ринок під кількох великих гравців. Він нагадує: незалежний глава НБУ може впливати на бюджет країни, звертаючи якісь програми, якщо їх виконання здається йому ризикованим: "Але зараз цього не відбувається".

Хороший поганий банкопад

Реклама

Експерти дорікають Гонтареву і тим фактом, що за останні два роки зусиллями регулятора з банківського ринку було виведено близько 70 банків. При цьому залишилися, за словами Бортника, погіршили свої фінпоказники в той час, як міжнародні комерційні банки збільшують свої активи. На його думку, багато з зниклих банків сьогодні могли б продовжувати працювати. Однак старший економіст Центру соціально-економічних досліджень "CASE-Україна" Володимир Дубровський упевнений, що ці рішення Нацбанку дуже позитивно вплинули на банківську сферу. Він вважає, що завдяки чищенні Україна позбулася "сміттєвих банків".

Крах нацвалюти

Крім того, згадують і різке падіння гривні, яке українці спостерігали в першому півріччі 2015-го. Політексперт Андрій Бузаров нагадує, що в минулому році курс зростав хаотично. Так, за весь 2014 рік гривня просіла практично вдвічі, і вже в січні 2015-го за долар давали 16-17 грн. А пік обвалу припав на лютий, коли на міжбанківському ринку курс досяг 30 грн за долар, а на чорному – 40 грн/$. Бортник зазначає, що "український обвал" в 300% став найбільшим в Європі за останні п'ять років: "І це не просто деградація курсу – гіперінфляція привела до падіння реальних доходів українських громадян мінімум в два рази, а то й більше".

Обмеження на ринку через паніку

Говорячи про проколи головного банкіра країни, Володимир Дубровський нагадує про введення в 2014-му обмежень на валютному ринку, називаючи їх "панічними". При цьому експерт підкреслює, що ліміт на зняття валюти був введений не тільки на валютних депозитах (до слова, він навіть привітав зміни в законодавстві, за якими не можна в будь-який момент відкликати свій депозит), але і на особистих розрахункових рахунках. "Можна зрозуміти, чому це робилося – дійсно була паніка. Але НБУ не повинен був ще далі роздувати цю паніку ось такими обмеженнями, і найголовніше, що ці обмеження заподіяли шкоду, який можна порівняти з самою девальвацією. При цьому багато хто з них продовжують діяти досі", – говорить експерт.

Реклама

Скасовують ліміти, але не швидко

Коментуючи слова Володимира Дубровського про обмежувальної політики НБУ, аналітик МЦПД Олександр Жолудь згадує ще один мінус роботи Гонтаревої – введені ліміти регулятором знімаються не так оперативно, як того вимагає сьогоднішня ситуація. "Під час гострої фази кризи закрутили гайки на валютному ринку, але не пішли на активну зняття цих обмежень. Ні, зараз їх прибирають – ми можемо побачити, що, наприклад, одноразове зняття валютних депозитів збільшили вдвічі, а також багато інших речей полегшили. Але це можна було зробити ще восени минулого року, а не в першому півріччі поточного", – підкреслив фахівець.

ПОЗИТИВ

Уперед до незалежності

В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники
В тренді
Купити полуницю авансом. Скільки коштує українська ягода з теплиці та з грядки?

Незважаючи на те, що багато експертів нарікають на залежність і заполітизованість Нацбанку, не можна забувати про роботу, яку виконав НБУ для посилення своєї незалежності. Експерти ставлять Гонтаревої в заслугу прийняття Радою поправок до Закону "Про Нацбанк України" і Бюджетного кодексу. За новими правилами, правління НБУ трансформується в виконавчий комітет, який буде відповідати за розробку та реалізацію грошово-кредитної та валютно-курсової політики. Таким чином, Нацбанку більше не потрібно щорічно погоджувати свій кошторис з президентом, ВР і Кабміном. Крім того, в НБУ тепер самі визначать, як розподіляти прибуток і сформувати резерви. Раніше це потрібно було узгоджувати з ВР і Кабміном.

Реклама

Очищення банківської системи

Схожа ситуація – і з закриттям декількох десятків банків. Цей процес деякі фахівці називають негативним, проте в НБУ це явище оцінюють позитивно. За словами Гонтаревої, таким чином вдалося очистити банківську систему від неплатоспроможних банків і завершити перший етап реформування. Вона також нагадала про борги банків перед фізичними та юридичними особами (25 млрд грн і 240 млрд грн відповідно). Економіст Олександр Жолудь називає цей процес "очищенням банківської системи" від банків, які тягнуть економіку назад, а Руслан Бортник підкреслює: таким чином вдалося уникнути повного розвалу банківської системи.

Збільшення золотовалютних резервів

Практично в один голос експерти хвалять Гонтареву за роботу з золотовалютним фондом. "Фактично їй вдалося домогтися поступового збільшення золотовалютних резервів", – каже Бортник. За словами самої глави НБУ, таких успіхів регулятор зумів домогтися, тісно співпрацюючи з МВФ. Так, якщо говорити про цифри, тільки з 2014 по 2015 рік золотовалютні резерви збільшилися з $7,5 млрд до $9,9 млрд.

В цілому ж на сьогодні резерви зросли майже на 70% – до $13,5 млрд. При цьому зростання триває – тільки в лютому нинішнього року їх обсяг збільшився на 0,4%, або $48 млн. Головний банкір країни також прогнозує, що міжнародні резерви України до кінця року досягнуть $19,6 млрд.

Гривня у вільному плаванні

Незважаючи на те, що главу нацрегулятора лають за стрімкий обвал курсу гривні, експерти відзначають її роботу по фінальної стабілізації національної валюти, яку українці спостерігають сьогодні. "Політика центрального банку за останні два роки показує досить чіткий напрямок – наприклад, перехід до гнучкого курсоутворення", – вважає Жолудь. Економісти і політологи хвалять рішення Гонтаревої відпустити гривню у "вільне плавання". "Ми поступово витягуємо" курсової гачок "зі свідомості простих людей і бізнесу, які вже розуміють, що фіксований курс гривні – це була загибель нашої економіки", – говорить глава НБУ.

Зробила внесок в зниження інфляції

На думку економіста МЦПД Олександра Жолудя, голові Нацбанку вдалося знизити темпи інфляції, змінюючи облікову ставку рефінансування – відсотки, під який НБУ дає в борг комбанкам. "На загальне зростання цін впливає в тому числі і курс гривні (ще – подорожчання "комуналки", зростання зарплат), і якщо зробити гривневі кредити дуже дорогими, комбанкам стане невигідно купувати за рефінансування долари, попит на них знизиться, гривня зміцниться і інфляція сповільниться, – роз'яснив Жолудь Після стабілізації гривні ставка рефінансування була зменшена, і це дозволило банкам позичати у НБУ для кредитування економіки".

Долар: не вище 30 грн

Фінаналітики обіцяють, що курс гривні в найближчі півроку не буде різко змінюватися. "Гривня стане коливатися в діапазоні 24,7-26 грн/$ і буде тяжіти до його нижньої частини – 24,8-25,2 грн/$", – прогнозує провідний експерт інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Андрій Шевчишин. А президент Украналітцентра Олександр Охріменко впевнений, що нацвалюта все літо продовжить зміцнюватися, досягнувши 24,5 грн/$. "З середини вересня, коли підвищиться ділова активність і зросте попит на валюту, перш за все у імпортерів, долар почне дорожчати, дійшовши спочатку до 26 грн, а в грудні – до 27 грн, – говорить Охріменко. – Якщо НБУ продовжить санацію банків, на хвилі паніки під кінець року курс може стати і 30 грн/$".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти