Як правильно інвестувати в чужу справу, щоб вона принесла дохід і вам

19 червня 2016, 12:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Купити частку, позичити або укласти інвестдоговір

Ми всі чули про можливість вкласти свої заощадження в чужий бізнес і потім тільки "стригти купони", отримуючи зароблений чужими зусиллями, але за допомогою наших грошей дохід. Але далеко не кожен уявляє собі, яким чином цю можливість можна здійснити на практиці. Ми вирішили придивитися до наявних варіантів – як вказує юрист Тетяна Коновал, існує кілька способів інвестування в бізнес.

Реклама

ЧАСТКА. У першому випадку, що потребують інвестицій продають частку в статутному фонді (це стосується приватних підприємств і товариств з обмеженою відповідальністю) або продають акції для акціонерних товариств. "У цьому випадку інвестор стає акціонером/співзасновником компанії. При цьому він на рівних правах з іншими учасниками проекту пропорційно своїй частці або отримує прибуток, або зазнає збитків від бізнесу, – розповідає Тетяна Коновал. – Якщо прибуток виплачується у вигляді дивідендів, тоді з них доведеться платити державі прибутковий податок – 5% в рік". За словами керівника консалтингової компанії MPP Consulting Павла Мельника, саме так, наприклад, зазвичай "заходять" в високотехнологічні стартапи. "Молодим підприємствам майже нереально взяти кредит. Банки пропонують тільки споживчий, а там дуже великий відсоток", – пояснює фінансовий консультант Руслан Юрків. Для такого варіанту інвестування потрібно скласти договір купівлі-продажу корпоративних прав/акцій, протокол зборів засновників/акціонерів, статут в новій редакції і зареєструвати зміни, що стосуються акціонерів/співзасновників, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Все це відбувається відповідно до ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".


Позика – найбільш безпечний для інвестора спосіб вкладення грошей.

ПОЗИКА. Другий варіант – дати підприємцю гроші в борг, уклавши договір позики. "Відповідно до ЦК України, навіть якщо умови плати за користування грошима не були обумовлені спеціально, кредитор має право вимагати відшкодування відсотків на рівні поточної облікової ставки НБУ. Якщо ж позику було надано без зазначення конкретного терміну, позичальник зобов'язаний повернути борг протягом 30 днів, починаючи з того дня, коли кредитор заявив про свою вимогу погасити заборгованість", – пояснює Тетяна Коновал. Загалом, такий спосіб вкладення капіталу більш безпечний для інвестора, ніж участь у бізнесі в якості співзасновника. Адже в цьому випадку підприємець зобов'язується повернути інвестовані кошти незалежно від того, як буде розвиватися його бізнес. Правда, прибутковий податок з суми відсотків, отриманих за користування грошима, платити все ж доведеться – причому вже 15%.

ІНВЕСТДОГОВІР. Третій шлях – укладання договору інвестування. "Він буде закріплювати факт вкладення коштів або інших цінностей в об'єкт інвестування. Це і буде вашою гарантією в разі непорозумінь", – говорить юрист Міжнародної адвокатської компанії "УкрЮрЦентр" Андрій Чубай. Найчастіше в такому договорі описується схема фінансування, структура управління, способи вирішення конфліктів, сума і валюта інвестиції, дата надання грошей, права і обов'язки інвестора, умови виходу з проекту, санкції за невиконання сторонами умов договору та механізм їх реалізації. "Оскільки такий договір не передбачає право голосу на зборах акціонерів, а оплата відсотків залежить від прибутку підприємства, для інвестора важливо передбачити в договорі його право на вивчення будь-яких документів компанії, залучення для цього незалежних експертів", – радить Тетяна Коновал.

Реклама

ВИГОДИ І РИЗИКИ

В тренді
Кредит під 7% дадуть не на будь-яку квартиру: список обмежень

Інвестиції в чужий бізнес залучають майже необмеженими можливостями. Достатньо почитати історії про людей, яким колись пощастило вкласти гроші в підприємство якогось нікому не відомого дивака Генрі Форда або в компанію з дивною назвою "Яблуко" тощо. У багатьох так вийшло просто казково розбагатіти. "Це досить прибутковий і цікавий спосіб отримання для себе грошового потоку або так званого пасивного доходу", – говорить незалежний фінансовий консультант Олександр Чедрик.

Навіть якщо ви обираєте для себе більш спокійний шлях надання позики підприємцю, то і там таяться хвилюючі можливості. За словами Руслана Юрківа, зараз на ринку приватних позик підприємці в середньому беруть цілком звичайні на перший погляд 24% річних. Але позики номінуються не в гривні, а в доларах.

НЕБЕЗПЕКИ. З іншого боку, це ризикове інвестування. "Входячи в такі бізнеси, потрібно пам'ятати, що будь-який з них несе певні ризики. Причин для провалу може бути маса. З тією людиною, якій даєш гроші, може банально щось трапитися", – розповідає Чедрик. "Перша умова – готовність до того, щоб втратити цю суму", – попереджає Руслан Юрків. Особливо якщо мова йде про новий бізнес – не секрет, що більшість з них розоряється в перші пару років існування. "Тому, якщо інвестувати в якісь проекти, ці гроші ні в якому разі не повинні бути останніми, а лише якась відносно невелика частина від капіталу", – говорить Олександр Чедрик.

ВИБІР. Ще одне важливе питання – як вибрати бізнес, в який інвестувати. Поширена рекомендація – вкладати в те, у чому хоч щось сам розумієш. Тоді, по-перше, можеш більше адекватно оцінити перспективи цього проекту. І по-друге, партнерам буде важче приховати від тебе частину прибутку (що в нашому бізнес-середовищі, на жаль, не рідкість).

Реклама

Крім того, важливо, на якому етапі життєвого циклу підприємства входити в нього. "Коли вони вилетіли наверх, вже немає сенсу в них вкладати. Максимально вигідні інвестиції відбуваються на етапі первинного зростання", – говорить Павло Мельник. І хоча все передбачити не можна, все, що можна, повинно бути прораховано. "У підприємця, який шукає інвестора, обов'язково повинен бути підготовлений бізнес-план майбутнього проекту, в якому прораховані всі ризики. Не варто вплутуватися в проекти, окупність яких перевищує 3 роки", – радить Андрій Чубай.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти