Пенсійний вік по-новому: коли українцям чекати радикальних змін

20 січня 2017, 07:32

Олександр Литвин

МВФ рекомендує Україні переглянути пенсійний вік. Чиновники кажуть: таких планів на даний момент немає, а експерти зазначають – рано чи пізно це доведеться зробити

Без чергового кредитного траншу від МВФ українцям доведеться туго затягнути пояси. Валютні кредити дозволяють утримувати курс долара і погашати державний борг, накопичений роками. Зараз українська влада обговорює з МВФ меморандум про співпрацю, в якій президент, прем'єр, глава НБУ і міністр фінансів традиційно зобов'язуються виконувати рекомендації експертів фонду. Остаточний текст документа ще не готовий, однак у ЗМІ вже з'явилася інформація про те, що Україна в меморандумі з МВФ візьме на себе зобов'язання підвищити пенсійний вік до 63 років до 2027 року. Сайт "Сегодня.иа" зібрав думку чиновників і експертів про те, чи підвищать в Україні пенсійний вік і чому.

Реклама

Думки експертів: чи потрібно підвищувати пенсійний вік

З точки зору МВФ, підвищення пенсійного віку – нормально, пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Така рекомендація, зазначає експерт, озвучувалася вже кілька разів.

Як пояснює вчений, підвищення пенсійного віку дозволить скоротити кількість пенсіонерів і збільшити число працюючих українців. Зараз, за даними мінсоцполітики, 10 працюючих українців змушені утримувати 12 пенсіонерів. При такому співвідношенні говорити про високі пенсії не доводиться.

За підрахунками інституту демографії, якщо збільшити пенсійний вік до 65 років – кількість пенсіонерів зменшиться на один мільйон. Якщо до 62 років – на 500 тисяч.

Реклама

"Міжнародні стандарти, наприклад конвенція про соціальний захист, припускають, що пенсійний вік у 65 років можна встановлювати, незважаючи на жодні обставини. Насправді сказати, що прямих обмежень у міжнародній практиці немає. Низький пенсійний вік не сприяє довгій тривалості життя. Люди, які доживають до 60 років, з такою ж вірогідністю доживуть і до 63 років", – розповідає Лідія Ткаченко.

"Міжнародні стандарти, наприклад конвенція про соціальний захист, припускають, що пенсійний вік у 65 років можна встановлювати, незважаючи на жодні обставини", – каже Лідія Ткаченко.

Підвищення пенсійного віку відбуватиметься поетапно (на 4 місяці щорічно) і не торкнеться тих, кому зовсім недовго до пенсії.

У той же час старший експерт Світового банку Олексій Случинський впевнений: підняття пенсійного віку може трохи виправити ситуацію, однак проблему це не вирішить. "Піднімати пенсійний вік – мертвому припарки", – говорить експерт.

Реклама

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Олександр Ткач також вважає, що підвищення пенсійного віку поліпшить ситуацію, але не врятує пенсійну систему України. "Після підвищення пенсійного віку загроза відсунеться, але перегляд пенсійного віку – відсунення загрози часу. Саме по собі підвищення великого ефекту не дасть. Потрібно переходити від солідарного принципу до накопичувального", – говорить Олександр Ткач.

Головний демограф країни Елла Лібанова зазначає: ключовий фактор, який має впливати на рішення про підвищення пенсійного віку – тривалість життя українців після 60 років. Зараз чоловіки на пенсії живуть лише 13-14 років, а жінки – близько 20 років.

1235835

Фото: архів

"Справа в тому, що вирішальне значення для встановлення пенсійного віку має тривалість життя при його досягненні. Зараз жінки при досягненні 60 років мають всі шанси прожити ще близько 20 років, а чоловіки – лише 13-14. Для порівняння: у тій же Польщі, де зараз чоловіки виходять на пенсію в 65 років, а жінки в 60, середня тривалість життя дорівнює 73 і 80,4 років відповідно. Тому вони мають достатньо підстав для підвищення пенсійного віку до 67 років", – каже демограф.

"Справа в тому, що вирішальне значення для встановлення пенсійного віку має тривалість життя при його досягненні. Зараз жінки при досягненні 60 років мають всі шанси прожити ще близько 20 років, а чоловіки – лише 13-14", – зазначає експерт.

Реклама

Думки влади: "це розмови ні про що"

"Чую деякі прогнози про підвищення пенсійного віку. Це розмови ні про що. Намагалися розхитати країну через тарифи – не вийшло. Шукають щось ще, зокрема пенсійний вік, щоб залякати людей. Але хочу запевнити, що ми не зробимо нічого поганого щодо громадян, – цитує УНІАН слова прем'єра Володимира Гройсмана. – Кожен наш крок буде пропущений через серце з розумінням того, як живе громадянин. Ми будемо чесно вести діалог з суспільством ".

"Чую деякі прогнози про підвищення пенсійного віку. Це розмови ні про що. Намагалися розхитати країну через тарифи – не вийшло. Шукають щось ще, зокрема пенсійний вік, щоб залякати людей. Але хочу запевнити, що ми не зробимо нічого поганого відносно громадян", – каже прем'єр.

Заступник міністра фінансів Оксана Макарова ще в кінці минулого року пояснила: МВФ не вимагає підвищувати пенсійний вік, є вимога збалансувати пенсійний фонд. І для цього не обов'язково піднімати вік виходу на пенсію, можна, наприклад, зобов'язати всіх працюючих (а таких 16 мільйонів чоловік) сплачувати внески в пенсійний фонд.

Міністр соцполітики Андрій Рева підтверджує: питання про підвищення пенсійного віку на даний момент можна розглядати лише теоретично. Західні партнери України, зазначає чиновник, вже давно ухвалили рішення підвищити пенсійний вік у своїх країнах.

"Ось у нас не вистачає грошей Пенсійного Фонду. Ми їдемо позичати на Захід. Приїжджаємо в Німеччину, зустрічаємося з Ангелою Меркель. І скорботно їй в обличчя говоримо про те, що у нас не вистачає грошей на пенсії. Про що вона думає, як ви вважаєте? Вона вихована жінка, вона, звичайно, не скаже це в обличчя, але вона знає, що у неї вік виходу на пенсію в Німеччині – 67 років. Про що вона думає?", – розповідає чиновник.

Як каже Андрій Рева, нещодавно пенсійний вік підвищили в Білорусі і Молдові. У зв'язку зі старінням населення Україні також доведеться переглядати пенсійний вік. На даний момент міністр соціальної політики розглядає можливість підвищити пенсійний вік для тих українців, які мають невеликий стаж роботи.

Як говорить заступник голови Пенсійного фонду Микола Шамбір, досі невідомо, як зміниться середній вік чоловіків у результаті військових дій на Донбасі. За статистикою чоловіки живуть на пенсії всього 14-15 років, що відповідає показнику у країнах Європи. "У нас немає такого високого показника дожиття (термін отримання пенсії), щоб підвищувати пенсійний вік. На сьогодні у нас погана ситуація з охороною здоров'я та соціальним становищем громадян. Показників для підвищення пенсійного віку немає", – розповідає Микола Шамбір.

1214011

Фото: архів

Нагадаємо, в червні минулого року уряд на 40% скоротив перелік професій і посад з шкідливими умовами праці. Раніше більше мільйона українців мали право виходити на "заслужений відпочинок" до пенсійного віку. За попередніми оцінками Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ), постанова торкнеться понад 400 тисяч українців.
Ще в 2003-му Кабмін затвердив два списки з переліками професії, працівники яких мають право виходити на пенсію за пільговими умовами. У першому списку знаходяться найбільш шкідливі роботи (гірники, шахтарі, атомники, льотчики). В другому списку є медпрацівники, викладачі, різноробочі на певних підприємствах, актори і геологи. Зі списку №2 прибрали велику частину медичних спеціальностей, різноробочих, які проводять не весь робочий день у шкідливих умовах.

Із 72 категорій, працівники яких зайняті в шахтах, у новому списку залишаються лише 2 категорії: працівники, які повний робочий день проводять під землею і ті, хто обслуговує персонал, зайнятий під землею (медперсонал у шахтах, співробітники служби зв'язку під землею). У той же час більше не будуть виходити на пенсію директори шахт, механіки, енергетики, інженери, технічні керівники та їхні заступники, майстри.

Те ж стосується і працівників метрополітену, будівельників, які працюють під землею. Якщо у старому списку спеціальностей були практично всі працівники: від головного інженера до електрика, то згідно з новим списком раніше на пенсію зможуть виходити тільки ті, які зайняті підземними роботами.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти