В уряді обіцяють "справедливу пенсійну реформу": осучаснити пенсії на 300 гривень і зобов'язати всіх платити ЄСВ

13 січня 2017, 07:08

Олександр Литвин

Що чекає на пенсіонерів в Україні

В Україні дефіцит Пенсійного фонду (ПФ) торік досяг рекордної позначки – 145 мільярдів гривень. У цьому ж році "дірка", за прогнозами Кабміну, знизиться до 141 мільярда за рахунок перерозподілу єдиного соціального внеску (ЄСВ), підвищення мінімальної зарплати і обов'язкового оподаткування навіть тих підприємців, які декларують нульові доходи. Пенсію планують підняти в кілька етапів, і крім традиційної індексації українців також чекає "осучаснення". Сайт "Сегодня.иа" з'ясував, як життя українців зміниться в новому році.

Реклама

Пенсії по-українськи

Середня пенсія в Україні – більше двох тисяч гривень. Розмір мінімальної пенсії перерахували першого грудня – з 1130 до 1247 гривень. З понад 12 мільйонів українців на "заслуженому відпочинку" на мінімалку живуть 7,5 мільйона осіб. Всі вони знаходяться за межею бідності. Як підрахувало Міністерство соцполітики, споживчий кошик українцям обходиться в 3200 гривень. Всі, хто отримує менше, змушені відмовляти собі в найнеобхідніших речах.

Навіть з урахуванням низьких пенсій, коштів на їх виплату катастрофічно не вистачає. Торік ПФ витратив 257 мільярдів гривень, при цьому соціальних внесків надійшло лише 112 мільярдів, решту довелося компенсувати з державного бюджету.

Відзначимо, в Україні діє солідарна пенсійна система, так званий "договір поколінь". Працюючі українці сплачують Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), а після ці гроші перерозподіляють між діючими пенсіонерами. Як зазначає профільний експерт Віталій Мельничук, така система повинна бути самодостатньою, тобто ЄСВ повністю повинен покривати витрати ПФ, без дотацій з державного бюджету.

Реклама

1189557

Фото: архів

Про необхідність реформування української пенсійної системи говорять і парламентарі, і уряд, і експертне співтовариство. Однак на даний момент кардинальні рішення тільки анонсують. У минулому році Кабінет міністрів скоротив перелік пільгових професій, працівники яких можуть виходити на пенсію раніше; з початку цього року всіх підприємців, незалежно від того, чи декларують вони доходи, зобов'язали платити ЄСВ. Незважаючи на це, у 2017-му дефіцит ПФ складе 141,5 мільярда гривень.

Проблем у солідарної системи по-українськи багато. Але головне – низькі зарплати. Приблизно 40% платників ЄСВ декларують мінімальну зарплату, в минулому році це було 1600 гривень, соціальний внесок з такої зарплати – всього трохи більше 350 гривень. Як зізнається голова найбільшого регіонального бізнес-союзу Олена Єременко, дрібний і середній бізнес працює "в сіру". Офіційні зарплати можуть бути в кілька разів нижчі від реальних.

Крім того, з 16 мільйонів працюючих українців ЄСВ платять лише 10 мільйонів осіб. Інші (аграрії, працівники сфери послуг і т. д) внески мають право платити тільки за бажанням. Фактично, 10 мільйонів працюючих повинні забезпечувати 12 мільйонів пенсіонерів.

Реклама

Головний удар по Пенсійному фонду минулого року – зменшення ставки ЄСВ з 37% до 22%. У Міністерстві фінансів припускали, що це дозволить підприємцям підвищити зарплати і оформити "нелегальних" працівників. Однак у результаті дефіцит ПФ зріс майже на 40 мільярдів.

Що зміниться в 2017-му

В тренді
Долар і євро просіли в ціні: офіційний курс

Кому підвищать пенсії. Середній розмір пенсії в 2017 році зросте до 2001,4 гривні. П'ять мільйонів пенсіонерів отримають надбавку у середньому на 300 гривень (так зване осучаснення). Крім того, в цьому році також пройде індексація на 10,1% – мінімальна пенсія зросте до 1400 гривень.

Щоправда, пенсії зростуть не для всіх. Так, індексація не торкнеться пенсіонерів, які отримують більше мінімальної пенсії (на даний момент 1247 гривень) і при цьому продовжують працювати. Крім того, для тих, хто отримує 1300 гривень, і українцям з пенсіями в 5000 гривень індексація на 10,1% означає збільшення приблизно на 125 гривень (10,1% від мінімальної пенсії). Крім того, виплати не підвищать тим, у кого вони не прив'язані до прожиткового мінімуму (держслужбовці, журналісти, науковці тощо).

1216760

Реклама

Фото: архів

Накопичувальна система на паузі. Уряд планує запустити другий рівень системи – накопичувальний. Крім ЄСВ, українцям доведеться платити ще один податок (від 2 до 7% від зарплати). Ці кошти будуть акумулюватися на персональному рахунку.

Науковий співробітник інституту демографії Лідія Ткаченко вважає: на даний момент немає сенсу запускати накопичувальну систему, більше того, експерт впевнена, що ніякої можливості зробити це в наступному році немає. "Звичайно, не запуститься. Це виключено. І в меморандумі, які підписували наші керівники країни з МВФ, написано, що Україна поки що утримається від накопичувального рівня. У нас в законі другий рівень прописаний давно, але там немає ніяких дат. У законопроектах були дати, але законопроекти так і залишилися законопроектами", – пояснює експерт. Заступник голови ПФ Микола Шамбір також припустив, що запустити накопичувальний рівень пенсійної системи в наступному році не вдасться.

ЄСВ будуть платити всі. Як розповіли "Сегодня.иа" у Пенсійному фонді, на даний момент чиновники розглядають можливість зобов'язати платити податок у ПФ всіх працюючих українців без винятків. "У світі застосовується обов'язковість сплати страхових внесків для всього працездатного населення. Ми ще поки що вивчаємо цей та інші методи. Але є методи, як добровільного залучення, так і обов'язкової сплати", – пояснює заступник голови ПФ Микола Шамбір.

Пенсіонерам без стажу жити стане складніше. В ефірі одного з телеканалів міністр соцполітики Андрій Рева зазначив: стратегічне завдання уряду – зробити пенсійну систему справедливою. Кілька місяців тому в інтерв'ю "Сегодня.иа" міністр заявив, що було б справедливо, якби ті українці, які мають малий страховий стаж, виходили на пенсію пізніше. "Хто не працює, той не їсть", – пояснює чиновник.

Змінився розподіл ЄСВ. Соціальний внесок розподіляється між трьома фондами: страхування на випадок безробіття (туди йде 6,3% ЄСВ, торік – 7,1%), страхування на випадок втрати працездатності (11,1% ЄСВ, в минулому році – 14,2%) в і пенсійне страхування (82,5% ЄСВ, в минулому році – 78,5%). Рішення прийнято "для збалансування бюджетів Пенсійного фонду і фондів соціального страхування на 2017 рік".

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти