УУкраїнці не заробили навіть на мізерну пенсію: що і як змінить нова зарплата

18 січня 2017, 07:55

Олександр Литвин

Роботодавців, які відмовляються піднімати зарплати, лякають величезними штрафами

Українці вже через кілька тижнів отримають нові зарплати. Всім підприємцям, які тримали своїх співробітників на мінімалці, доведеться переглянути фонд оплати праці. Нові зарплати дозволять частково покрити дефіцит Пенсійного фонду, однак призведуть до того, що дрібному бізнесу, який і без того перебував на межі виживання, доведеться закритися. У Мінсоцполітики кажуть: українці з мінімальною зарплатою в минулі роки не заробляли навіть на мізерну пенсію в 949 гривень. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, на що вплине нова мінімалка і що робити, якщо роботодавець відмовляється підвищувати зарплату.

Реклама

Як нова мінімалка вплине на пенсії

Цього року підвищення мінімальної зарплати вдвічі на пенсіонерах ніяк не позначиться. І індексація пенсій на 10,1%, і осучаснення виплат п'яти мільйона пенсіонерів в середньому на 300 гривень були заплановано ще до різкого зростання мінімалки. Пенсійний фонд (ПФ) закінчив 2016-й з рекордним дефіцитом в 145 мільярдів гривень. Зростання мінімалки в кращому випадку дозволить скоротити дефіцит, за підрахунками ПФ, на 14,8 мільярда гривень.

Значне підвищення пенсій в Україні поки що не планується. До речі, за два роки мінімальна пенсія для українців зросла з 949 до 1247 гривень (на 31%), водночас мінімальна зарплата піднялася з 1218 до 3200 гривень (на 162%). В Україні пенсії отримують 12,5 мільйона осіб, при цьому внески до Пенсійного фонду платять тільки 10,5 мільйона українців. Фактично, 10 працюючих повинні утримувати 12 пенсіонерів. А враховуючи, що 40% працюючих декларують офіційну зарплату на рівні мінімальної, грошей в ПФ катастрофічно не вистачає.

656984

Реклама

Фото: архів

Для отримання трудової пенсії жінкам необхідно пропрацювати 30, а чоловікам – 35 років. Як підрахували в Мінсоцполітики, українці з мінімальною зарплатою за все життя не заробили навіть на мінімальну пенсію.

Так, в середньому українці живуть після 60-ти 18 років. Щоб отримувати мінімальну пенсію 949 гривень (така пенсія була 2015-го), потрібно накопичити 204,9 тисячі гривень. При цьому за все життя з таким рівнем зарплат чоловіки могли накопичити всього 194,3 тисячі, а жінки – 166,6 тисячі гривень (згідно з даними 2015-го).

"2017 року коефіцієнт співвідношення сплаченої суми з мінімальної зарплати до суми отриманої пенсії працівниками становитиме: для жінок: 94,09%; для чоловіків: 109,77%. Ситуація порівняно з 2016-м має істотно покращитися", – зазначають в міністерстві.

"2017 року коефіцієнт співвідношення сплаченої суми з мінімальної зарплати до суми отриманої пенсії працівниками становитиме: для жінок: 94,09%; для чоловіків: 109,77%. Ситуація порівняно з 2016-м має істотно покращитися", – зазначають в міністерстві.

До речі, 2017 року крім індексації пенсій на 10,1%, яке передбачено в бюджеті, на українців чекає "осучаснення". Пенсії планують підвищити в середньому на 300 гривень п'яти мільйонам українців, уточнює віце-прем'єр-міністр Павло Розенко. "Детально розповісти не можу, тому що рішення ще не прийнято. Але що таке осучаснення пенсій? Це і є, по суті, рішення тієї основної проблеми, коли пенсія новопризначена набагато вище пенсії старих пенсіонерів. Осучаснення передбачає підводити "старі пенсії" до нових. Яким чином це вийде зробити – відразу або поетапно – це питання ще обговорюється", – розповів заступник голови ПФ Микола Шамбір.

Реклама

Що робити, якщо зарплату не підняли

З першого січня мінімальний страховий внесок – 704 гривні (22% від мінімальної зарплати). Загальне навантаження на зарплату – 41,5%. Більша всього нова мінімалка вдарила по малому бізнесу, частина якого після нововведення змушена закритися. Щоправда, як підрахували в Мінфіні, на ринок праці це не вплине. Керівник найбільшого в Україні регіонального бізнес-союзу Олена Єременко зазначає: далеко не у всіх підприємців є можливість підвищити офіційну зарплату вдвічі. А ті, хто буде змушений платити більше, підвищать вартість своєї продукції для того, щоб компенсувати додаткові витрати.

"Штучним шляхом неможливо підвищити добробут людей. Економіка – ціла система, і будь-яке штучне втручання призводить до інфляції і девальвації. Зростання мінімальної зарплати призведе до збільшення безробіття, до відходу бізнесу в тінь, підвищення вартості товарів першої необхідності, продуктів харчування. Збільшивши мінімальну зарплату фактично вдвічі, збільшаться платежі Єдиного соціального внеску вдвічі: доведеться вдвічі більше платити податків з зарплати. Далеко не кожен бізнес може собі це дозволити. Вони скорочуватимуть людей, будуть формально переводитимуть на неповний робочий день, на договірні відносини, або взагалі переривати договірні відносини і працювати "в чорну", – зазначає Олена Єременко.

91808_01

Фото: архів

Реклама

Підприємцям, які не можуть платити більше, доведеться або звільняти співробітників, або оформляти їх на неповний робочий день.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман звернувся до бізнесу з вимогою виконувати норми Трудового законодавства і платити не менш як 3200 гривень. Крім того, чиновник зазначив: на тих бізнесменів, які оформлятимуть співробітників на половину ставки, змушуючи їх працювати повний робочий день і доплачуючи "в конвертах", чекає покарання у вигляді штрафів.

"Я вимагаю як прем'єр-міністр, щоб людям, які працюють, платили чесну заробітну плату з двох причин. Перша, найголовніша виклик для нас для всіх – це боротьба з бідністю. Для того щоб почати з цим реально боротися, потрібно підвищувати в тому числі мінімальну заробітну плату. Уряд зробив цей крок, в бюджетній сфері ми це виконаємо бездоганно. Приватний сектор, бізнес повинен це теж виконати. Я вважаю, що такі можливості сьогодні у бізнесу є. Я прошу, я звертаюся з проханням: цінуйте своїх працівників, дайте їм мінімальну заробітну плату за їх сумлінну працю", – заявив Гройсман.

Як зазначає керівник практики Вирішення конфліктів і суперечок JUSCUTUM Антон Куц, підприємці зобов'язані виплачувати зарплати на рівні не нижче мінімальної.

"Держава встановлює рівень мінімальної зарплати і зобов'язана контролювати бізнес в цьому питанні. Всі зобов'язані платити не менше, ніж встановлено. На сьогодні багато підприємств офіційно виплачують працівникам цей мінімальний рівень. Чим вище рівень мінімалки, тим більше податків збере держава. Адже невиплата заробітної плати загрожує серйозними проблемами: починаючи від адміністративної відповідальності, закінчуючи кримінальною. у разі адміністративної відповідальності, порушникам переважно загрожують штрафи. А ось кримінальна відповідальність – це вже серйозно: можна отримати позбавлення волі на строк до п'яти років", – зазначає адвокат.

Минулого року за кожного неоформленого співробітника загрожував штраф в розмірі 43,5 тисячі гривень (30 мінімальних зарплат), після зростання мінімалки за це ж правопорушення доведеться заплатити 96 тисяч гривень. Такий же штраф покладений в тому випадку, якщо співробітник оформлений на половину ставки, а фактично працює повний робочий день.

Якщо роботодавець додатково не оплачує роботу в нічний час та на вихідних – доведеться заплатити штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат – 32 тисяч гривень. Якщо зарплату затримали, підприємець повинен буде заплатити штраф у розмірі 9,6 тисячі гривень (зараз – 4350 гривень).

На порушення трудового законодавства можна поскаржитися до прокуратури або поліції, органів державної фіскальної служби або до інспекції з питань праці. Після заяви вони зобов'язані провести перевірку, встановити факт порушення і вжити санкції.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти