Знайти роботу під час кризи: які навички допоможуть українцям

21 квітня 2020, 07:00

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Бажаючих знайти роботу зараз набагато більше, ніж відкритих вакансій

Затяжний карантин вплинув на всю країну. Удар припав по бізнесу і ринку праці, адже тисячі людей залишилися без роботи. Наприклад, за даними Держпраці, зараз на роботу не ходить близько 3 млн офіційно працевлаштованих українців. У той же час, зріс попит на кур'єрів і медичних працівників. Експерти впевнені, що життя після карантину не буде колишнім, і щоб знайти роботу, українцям потрібно буде розвивати нові навички. Сайт "Сьогодні" з'ясував, які навички і якості будуть затребувані.

Які навички потрібні українцям

Реклама

Уміння поділяються на "hard skills" і "soft skills". Перші – це професійні навички, які можна виміряти. Наприклад, знання іноземних мов, комп'ютерних програм, вміння водити машину і т.д. А ось "soft skills" – особистісніші якості, які не можна виміряти. Наприклад, комунікабельність, креативність, пунктуальність, стресостійкість і т.д. Ще до початку карантину експерти зазначали, що на перше місце поступово вийшли саме особистісні якості людини, і зараз ця тенденція тільки зміцнилася.

Катерина Козельська, HR-manager компанії креативу TABASCO, каже, що багато компаній змушені розставатися зі своїми співробітниками, тому претендентам зараз особливо складно. Головний їх навик, як би банально не звучало, – стресостійкість. Потрібно бути готовим до відмов і не опускати руки.

"Сміливість – зараз багатьом бізнесам саме завдяки сміливості вдається залишатися на плаву в робочому та інформаційному полі. Здобувач же може запропонувати компанії, що цікавить його, хорошу ідею і отримати джоб оффер, щоб реалізувати цю ідею разом", – пояснює Козельська.

Оксана Вогнева, Head of Recruitment and Management Practice сайту з пошуку роботи Jooble, додала, що людям потрібно розвивати як soft skills, так і hard skills.

"Якщо говорити про soft skills в період карантину, то самодисципліна, вміння знаходити альтернативні способи вирішення завдань і здатність доводити почату справу до кінця – високо цінуються роботодавцями на ринку праці. При розвитку навичок hard skills я рекомендую здобувачам вчитися працювати з планувальниками завдань за типом Trello", – радить Вогнева.

Ірина Чуняк, HRD групи компаній ARDIS group, каже, що в новій реальності важливо вміти брати на себе відповідальність і приймати комплексні рішення, бути готовим до постійних змін.

"Дистанційна робота показала, що кордони стираються. Виклик для всіх – розвивати свій емоційний інтелект. Адже ми переходимо в онлайн, а тут кожне слово може бути сприйнято неоднозначно. Ми не бачимо і не завжди відчуваємо співрозмовника, тож розвивати емпатію і методи ненасильницького спілкування вкрай важливо", – зазначає Чуняк.

Реклама

Читайте також: Ринок праці після карантину: безробіття зросте, а зарплати впадуть

Що допоможе знайти роботу під час кризи

Анна Зайцева, HR-експерт, каже, що зараз ми спостерігаємо перехід від ринку кандидата до ринку роботодавця, тому важливо бути конкурентоспроможним і вміти моніторити і аналізувати інформацію.

"Коли є мета, варто зібрати всю можливу інформацію: які є пропозиції на ринку, рівень заробітних плат, проаналізувати, наскільки ваші зарплатні очікування відповідають реаліям ринку, проаналізувати і при необхідності внести корективи до резюме на основі зібраної інформації про компанії, її цінності, потреби і очікування від майбутнього працівника. Підготувати аргументи, які вигідно виділятимуть вас на тлі інших кандидатів і максимально демонструватимуть вашу корисність для компанії", – зазначає Зайцева.

Вона додає, що важливо розвивати гнучкість, вміння вести переговори і вміння налагоджувати зв'язки з оточуючими. Також необхідно навчитися управляти ризиками – вміти їх передбачити і працювати на випередження.

Катерина Козельська зазначає, що зараз також важлива креативність, щоб привернути до себе увагу роботодавців.

"Щоб на тебе звернули увагу в той період, коли на ринку безробіття, потрібно вміти відрізнятися – створити резюме в графічному редакторі (благо, безкоштовних програм для цього – море), записати відеорезюме, в якому коротко і ємко викласти все, що ти вмієш робити", – радить Козельська.

Ольга Шаповалова, директор Академії Kreston GCG, розповідає, що світові і українські майданчики з пошуку роботи підкреслюють різку зміну структури вакансій на ринку праці. Дійсно, попит зріс в середньому на 50-60% порівняно з весною 2019 року, а ось пропозицією вакансій в кризу може похвалитися далеко не кожна компанія. Тому, щоб знайти роботу, потрібно докласти чимало зусиль. Для цього потрібно зайнятися персональним брендом і розширити свою зону компетентності.

"По-перше, перегляньте своє резюме і актуалізуйте його відповідно до сучасних тенденцій. Підкреслює ваше CV (резюме. – Ред.) навички, в яких ви професіонал? Підкреслює воно, які результати отримає компанія від того, що візьме вас до команди? Постарайтеся максимально скоротити і візуалізувати його складові, приділивши увагу найяскравішим і вигідним для вас аспектам. По-друге, перевірте свій профіль в LinkedIn, Facebook і інших соціальних мережах. Подивіться на ваш профіль очима рекрутера: чи підтверджують ваші публікації сфери вашої компетенції, а фото – інтереси, зазначені в резюме? Давно не секрет, що рекрутери оцінюють неформальні джерела, щоб перевірити відповідність кандидата корпоративній культурі компанії", – радить Шаповалова.

Реклама

Вона додає, що багато компаній планують оптимізацію бізнес-процесів і при виборі кандидата шукатимуть "універсальних бійців". Навик, який зараз затребуваний у роботодавців, – це комплексне розв'язання проблем. Тому потрібно бути так званими "дженералістами" для того, щоб розібратися в суті завдання і запропонувати системне рішення.

"Розширте зону пошуку роботи, вказавши своє бажання розвиватися в суміжних для своєї професії галузях. Використовуйте викладені на період карантину в безкоштовний доступ курси для підвищення кваліфікації і розвитку нових навичок", – говорить Шаповалова.

Крім цього, не варто забувати, що якщо ви вирішили спробувати свої сили у фрілансі, потрібно змінити резюме та переробити його в форматі портфоліо, щоб роботодавці бачили набір реалізованих вами проєктів. Експерт підкреслює, що після стабілізації ринок праці повернеться від екстрених заходів до глобальних трендів. Тому на перший план знову вийдуть такі навички як креативність, переконливість, командність, адаптивність і емоційний інтелект.


Про те, як можна заробити під час карантину, дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти