Ринок праці після карантину: безробіття виросте, а зарплати впадуть

Після карантину до 20% малих і середніх підприємств просто перестануть існувати

Карантин в Україні серйозно вдарила по бізнесу і по ринку праці. За даними Держпраці, зараз на роботу не ходить близько 3 млн офіційно працевлаштованих українців. До того ж за останній час на 34% зменшилася кількість вакансій.

І це не дивно. Адже безліч підприємств, фірм і компаній були змушені призупинити свою діяльність, відправивши співробітників у неоплачувані відпустки або істотно скоротивши штат. Раніше ми вже розповідали, що тимчасово призупинили свою діяльність 29% компаній в Україні, при цьому ще 6% повністю закрили свій бізнес. Але рано чи пізно карантин закінчиться, і ринок праці в країні чекатимуть нові зміни. Сайт "Сьогодні" розібрався, як зміниться ринок праці в Україні після карантину, чого чекати від рівня зарплат і які фахівці будуть затребувані.

Реклама

Як швидко відновиться економіка в Україні

Зараз важко щось прогнозувати. Адже коли точно закінчиться карантин і запуститься економіка – незрозуміло. А кожен день простою несе чималу шкоду. Антоніна Стадник, HR Generalist компанії UAPAY, в коментарі "Сьогодні" припустила, що на повернення ринку праці в докризовий стан можуть знадобитися роки.

"Очевидно, після карантину ми зіткнемося з найпотужнішою економічною кризою всередині країни, викликаною двома основними факторами. По-перше, самим карантином, тобто простоєм багатьох бізнесів, в результаті якого, на думку деяких експертів, до 20% малих і середніх підприємств просто перестануть існувати. По-друге, впливом на наш ринок глобальної економічної кризи. І немає жодних підстав вважати, що після закінчення карантину ринок праці швидко повернеться в докризовий період – не повернеться, тому що відновлення певних секторів економіки займе до 2 років – і це за умови сприятливої кон'юнктури на світовому ринку і ідеально правильного менеджменту з боку Кабміну, ВРУ і Офісу президента", – каже Стадник.

Вона додає, що в цьому році і на початку наступного року може скластися цікава ситуація із заробітчанами. Адже якщо раніше багато хто розраховував на підробіток в країнах ЄС, особливо коли Україну накривала чергова економічна криза, то тепер із заробітком може не скластися.

Реклама

Олександр Хмелевський, незалежний експерт і кандидат економічних наук, прогнозує істотне зростання безробіття в Україні.

"Близько 5% працівників уже втратили свої робочі місця. Більше 30% знаходяться у відпустці за свій рахунок. Кількість вакансій вже скоротилося на третину. Крім того, в Україну повернулися сотні тисяч працівників. Тому ситуація на ринку праці дуже напружена. Після скасування карантину відновлення економіки буде відбуватися дуже повільно. У світі вже почалася економічна криза, яка не припиниться після скасування карантину і буде впливати на Україну. Частина підприємств України збанкрутують. Тому слід очікувати зростання безробіття до 12-15%", – пояснює Хмелевський.

Які фахівці будуть затребувані після карантину

Зараз в країні масово шукають продавців і кур'єрів. А ось фахівці інших професій поки змушені сидіти без роботи. Оксана Огнєва, Head of Recruitment and Management Practice сайту з пошуку роботи Jooble, зазначає, що після карантину ми зіткнемося з необхідністю швидкого старту з нульовій позиції.

"Будуть затребувані люди з такими якостями, як: креативне мислення, здатність відчувати споживача, висока адаптивність і гнучкість. Менеджери з маркетингу, розвитку бізнесу, з продажу, фінансові аналітики та аналітики в цілому, рекрутери стануть затребуваними, оскільки саме вони здатні стартувати бізнес", – говорить Огнєва.

Валентина Пучка, HR-директор ЕРС-інжиніринг, зазначила, що зараз сильно страждає сфера послуг і розваг, тому що багато компаній сегмента малого бізнесу, залишившись без замовлень, скорочують персонал.

Реклама

"Якщо карантин продовжиться і в травні, то багато закладів цілком можуть не відкритися. Студенти, які там підробляли, претендуватимуть на ті вакансії, на які раніше уваги не звертали: комірник-комплектувальник, охоронець, перукар, косметолог, доглядальниця, працівник благоустрою вулиць та інші, чим сильно підвищать конкурс на місце за цими вакансіями. За рахунок тієї частини заробітчан, кому не вдасться знову виїхати на заробітки за кордон, є шанси, що вирівняється ситуація на ринку робочих спеціальностей, оскільки раніше зберігався дефіцит кваліфікованих кадрів", – пояснює Пучка.

Аналітики рекрутингового порталу hh.ua|grc кажуть, що в цілому вже зараз конкуренція на ринку праці зросла. Якщо станом на 2019 рік на одну пропозицію роботи припадало близько 6-8 претендентів (в залежності від пори року), то зараз показники зросли більш ніж в 2,5 рази. Тобто ринок праці, який довгий час був кандидатським, ймовірно, знову стане ринком роботодавця.

"Відносно високий попит зберігся на співробітників продуктового рітейлу, транспортної та медичної сфер, IT. Також бачиться, що після карантину затребуваними будуть: IT-фахівці, керівники середньої і вищої ланки, які зможуть розробити і реалізувати нову стратегію і максимально швидко відновити компанію, маркетологи, фахівці з реклами, PR з акцентом на антикризові комунікації", – прогнозують аналітики.

Читайте також:

Зарплати стоятимуть на місці

Що стосується зарплат, то тут ситуація теж не надто райдужна. Аналітики відзначають, що надій на здійснення прогнозів щодо підвищення зарплат на 20-25%, які були зроблені в кінці 2019 і початку 2020 року, небагато.

"Підвищення якщо і будуть, то, скоріше, одиничні. Вже зараз, наприклад, зарплатні очікування претендентів знизилися майже на 10%. Компанії будуть міняти зарплатну політику, зменшувати фіксовану частину і, можливо, збільшувати змінну (залежить від виконання планів і досягнення KPI)", – кажуть аналітики.

Валентина Пучка додала, що вже зараз багато компаній практикують відпустку працівників за свій рахунок, що формально не є зменшенням заробітної плати, але фактично кишеня людей порожніє.

"У сфері послуг за рахунок збільшення бажаючих на одну вакансію і великої плинності після карантину зарплати цілком ймовірно зменшаться. Для робочих спеціальностей все не так драматично: заробітні плати не впадуть, але і розраховувати на їх швидке збільшення не варто. На ринок будуть тиснути заробітчани, що повернулися, які звикли на чужині багато і ефективно працювати в форматі 2-3 вихідних у місяць", – говорить Пучка.

За оцінкою Оксани Огнєвої, більшість компаній середнього бізнесу має "подушку" на 2-3 місяці. Великий бізнес може протягнути в середньому 3-4 місяці без скорочення персоналу і зарплат.

"Ринок після карантину в Україні на мить стане ринком роботодавця. Думаю, на півроку максимум – саме тоді роботодавець матиме право диктувати умови найму. В середньому, за моїм досвідом, торг з боку роботодавця становить – 20-30% від запиту кандидата. А далі все стане як і раніше – за фахівців високого рівня доведеться боротися", – пояснює експерт.

Зросте рівень безробіття і тіньова зайнятість

Що стосується безробіття, то експерти вже помічають – за різними оцінками, на облік в службі зайнятості з початку карантину стали близько 500 тис. безробітних. Плюс додалися ті, хто повернувся з-за кордону, і ті, хто працював неофіційно. Тому без роботи залишився величезний пласт людей.

Так, наприклад, на сайті з пошуку роботи Jooble зафіксована активність претендентів на 38% більше, ніж в такий же час минулого року. Аналітики відзначають, що зараз на 1 дане вакантне місце претендують як мінімум 2 кандидати.

Андрій Маренчук, виконавчий директор керуючої компанії Ribas Hotels Group, говорить, що рівень безробіття в Україні неминуче зросте.

"На збільшення рівня безробіття вплине повернення трудових мігрантів. Ряди офіційних безробітних поповнять ті, хто до карантину трудився нелегально, а тепер втратив цю неформальну роботу через припинення діяльності підприємця, який працював у тіні. Роботодавці очікують, що попит на обслуговуючий персонал буде падати, тому що з-за кордону повернеться в основному дешева робоча сила. Це дозволить найняти персонал за більш низькі зарплати, ніж в попередньому сезоні. Але ситуація буде виглядати так, що втрата робочих місць збільшить навантаження на регіональні служби зайнятості, і населення буде стояти в черзі за допомогою. Але не створить конкуренцію на ринку праці", – пояснює Маренчук.

Змін варто очікувати і в полі оформлення трудових відносин. Владислав Волинець, доктор юридичних наук, керівний партнер INPRAXI LAW, розповів у коментарі "Сьогодні", що від швидкості оздоровлення українського бізнесу від карантину безпосередньо залежить відновлення балансу на ринку праці.

"Поки можна прогнозувати масові випадки скорочення персоналу і перепрофілювання підприємств через відсутність роботи і банкрутства. Очевидно, збільшиться попит на проектні роботи і роботу за сумісництвом, оскільки на швидке зростання нових бізнесів і нових робочих місць сподіватися не доводиться. Саме в цих умовах зростають ризики активізації тіньової зайнятості населення. Погоджуючись на виконання роботи без будь-якого оформлення трудових відносин, ви автоматично стаєте заручником доброчесності свого роботодавця, який не обтяжений необхідністю дотримуватися трудових прав і гарантій працівників", – каже Волинець.

Він додає, що тренд на ринку праці в період карантину – дистанційна робота. Роботодавці, які ухвалять рішення оптимізувати свої витрати на оренду офісів і зменшити їх площу, швидше за все будуть наполягати на гнучких графіках роботи співробітників і на віддаленій роботі з дому. Також експерт прогнозує, що збільшиться кількість короткострокових трудових договорів або договорів про роботу на умовах неповного робочого часу.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61819.2

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3429.5

Litecoin (LTC)

93.42

Ripple (XRP)

0.64

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти