Кому і коли підвищать "пенсійний податок" в Україні: чому платити доведеться більше

21 травня 2017, 07:31

Олександр Литвин

Нововведення торкнеться тільки українців, які мають право виходити на пенсію раніше

В Україні планують збільшити ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ) для працівників, які мають право пільгового виходу на пенсію (шахтарі, артисти, працівники метрополітену і т.д.). Роботодавцям доведеться додатково віддавати державі 15 або 7% від зарплати співробітника, зайнятого на шкідливому виробництві. Варто відзначити, що півтора роки тому ставку ЄСВ знизили з 41 до 22%, після цього дефіцит Пенсійного фонду досяг рекордної позначки, а міністр соцполітики назвав ситуацію "критичною". Зараз же "пенсійний податок" знову вирішили підвищити, але не для всіх. Сайт "Сегодня" з'ясував, що і як зміниться після перегляду ставки ЄСВ.

Реклама

Платити більше доведеться роботодавцям

ВУкраїнііснують два спискипільговихпрофесій,тудивходятьшахтарі,металурги,працівникиметрополітену,артисти,медикиітакдалі.Вонимаютьправовиходитинапенсіюраніше.Яківсіукраїнці,пенсіїтакіукраїнціотримуютьзПенсійногофонду,але"заробити"напенсіюнайчастішене встигають.

Зараз в Україні діє солідарна пенсійна система. Працюючі українці платять щомісяця внески, ці гроші перерозподіляються між діючими пенсіонерами. Щоб "заробити" на мінімальну пенсію з мінімальною зарплатою, на даний момент платити внески до солідарної системи потрібно як мінімум 33 роки. Мінімальна пенсія в Україні – 1312 гривень, а мінімальна сума єдиного соціального внеску – 704 гривні. В середньому українці живуть на пенсії 18 років. Якщо весь цей час отримувати мінімальну пенсію, державі доведеться витратити 283 тисячі гривень. Однак більшість українців, як відзначають в Мінсоцполітики, за все життя на мінімальну пенсію не заробили, проте все одно мають на неї право.

man-1348082_960_720

Реклама

Фото: Pixabay.com

У діючій системі дострокові пенсії пільговикам оплачують рядові українці, відзначає експерт РПР Тарас Козак. Щоб знизити навантаження на Пенсійний фонд, уряд прийняв рішення збільшити ставку ЄСВ для пільговиків. "Спочатку була недосконала спроба компенсувати пільги за рахунок додаткових соціальних внесків. Після зниження ЄСВ до єдиної ставки 22% несправедливість посилилася. Дострокові пенсії шахтарі і артисти балету одержують за рахунок внесків пересічних громадян, а економлять на внесках їх роботодавці", – пише експерт на своїй сторінці в соцмережі.

Хто і коли виходить на пенсію на пільгових умовах:
  • За списком№1:в50роківза умовиробочогостажу25роківдлячоловіківі20-дляжінок
  • За списком№2:в55роківза умовистажу30роківдлячоловіківі25-дляжінок
  • Трактористи:в55роківза умовинаявностістажувід30роківдлячоловіківі25-дляжінок
  • Доярки:в55років(не менше20роківстажу)
  • Співробітницітекстильноговиробництва:в55років(20роківстажу)
  • Водіїгромадськоготранспорту:в55років(длячоловіків30роківстажу,жінок-25)
Так,післяпроведенняпенсійноїреформи,роботодавціповиннібудутьплатитиЄСВзаспівробітниківза першим списком-37%відїхзарплати,ідлядругогосписку-27%.

Що буде з єдиною ставкою ЄСВ

Єдинийсоціальнийвнесокдлязвичайнихукраїнцівзмінювати небудуть."Сьогодніставкаєдиноговнескустановить22 відсотки.Звучалипропозиціїпро поверненнядобільшоїставкивнеску,однакурядомприйнятопринциповерішенняпро збереженняїїрозмірунатакомужрівні",-цитуєпрес-службаміністрасоцполітикиАндріяРеву.

У 2015 році ставка ЄСВ досягала 41% від зарплати, але вже в січні 2016 року відсоткову ставку знизили до 22%. В результаті Пенсійний фонд втратив мільярди гривень. Якщо в січні 2015 го фонд отримав 11,9 мільярда гривень, то в лютому 2016- го українці заплатили лише 10,3 мільярда ЄСВ. Щомісяця бюджет втрачав близько 1,5 мільярдів гривень. У Кабінеті міністрів заявляють, завдяки зниженню податкового навантаження на зарплати, підприємці отримали можливість підняти зарплати. Однак, як розповів "Сегодня" на той момент перший заступник Голови правління Пенсійного фонду України Микола Шамбір (на даний момент працює заступником міністра соцполітики), піднімати зарплати бізнесмени не стали.

"РоботодавцівідразумоглипідвищитизарплатинасумузниженняЄСВ(16,4%).Цього не сталося.Миповинніговоритичесно,мипокине побачилиістотнихрезультатіввідзниженняпроцентноїставкиЄСВ",-впевненийчиновник.

"РоботодавцівідразумоглипідвищитизарплатинасумузниженняЄСВ(16,4%).Цього не сталося.Миповинніговоритичесно,мипокине побачилиістотнихрезультатіввідзниженняпроцентноїставкиЄСВ",-впевненийчиновник.

Реклама

ЯкщовУкраїнізапустятьнакопичувальнийпенсійнийфонд,крімЄСВдоведетьсявіддаватичастинузарплативнакопичувальнийпенсійнийфонд.Водномуіз законопроектівпропонувалосяукраїнцямвіком до35роківплатитивід2до7%(щорокупроцентнаставкаповиннабулазбільшуватисянаодинпроцентнийпункт).Однакнаданиймоментневідомо,чи запустятьвУкраїнінакопичувальнийрівеньнайближчим часом,іу скількивінобійдетьсяукраїнцям.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти