Скільки пенсіонерів утримує кожен українець: чому так погано і хто отримує 50 тис. грн.

21 березня 2017, 07:30

Олександр Литвин

Сайт "Сегодня" зібрав головні цифри про пенсійну систему України

Українці отримують одну з найнижчих пенсій в Європі. Цього року Кабмін анонсує масштабну пенсійну реформу, після якої повинна з'явитися можливість запустити накопичувальний рівень системи. За даними Пенсійного фонду (ПФ), більшість українців на заслуженому відпочинку отримують менше 1500 гривень, при цьому мінімальна пенсія наразі – 1247, а максимальна – 58,7 тисячі гривень. Сайт "Сегодня" з'ясував, як йдуть справи в пенсійній системі України.

Українські пенсіонери: більшість – жінки

Реклама

Пенсію в Україні отримують 11,9 мільйона осіб, повідомили в ПФ. За останні кілька років кількість пенсіонерів значно скоротилася, пов'язано це з анексією Криму Росією і тимчасовою втратою контролю над окремими регіонами Донецької і Луганської областей. Щоправда, разом з пенсіонерами на окупованих територіях залишилися і працездатні українці, велика частина яких перестала платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

Як змінювалася кількість пенсіонерів в Україні

ДДалеко не всі пенсіонери старше 55 років. За вислугою років на "заслужений відпочинок" виходять вчителі, деякі медики, шахтарі, військові, правоохоронці тощо. Таких в Україні – 693 тисячі осіб. Соціальні пенсії (946 гривень) отримують 94,7 тисячі осіб – це ті, хто більшу частину життя працював неофіційно (або взагалі не працював). Найчисленніша категорія – пенсіонери за віком, їх більше 9,1 мільйона осіб.

Найбільше пенсионерів за віком

Реклама

Більшість українських пенсіонерів – жінки. Як пояснюють в Інституті демографії та соціальних досліджень ім. Птухи, середня тривалість життя чоловіка в Україні майже на десять років менше, ніж жінки. Ризик для українця померти у віці до 60 років – 40%, тоді як в Швейцарії не доживають до 60 років всього 8% чоловіків.

"Біологічні фактори пояснюють 3-річну різницю, інші 7-8 років обумовлені соціально-економічними та психологічними відмінностями. Чоловіки, мабуть, більше випивають, частіше курять, менше займаються фізкультурою, частіше працюють у шкідливих і небезпечних умовах, занадто пізно звертаються до медиків... потрібно врахувати і високу смертність в ДТП", – розповідає директор інституту, професор Елла Лібанова.

Пенсіонерок майже на три мільйони більше, ніж пенсіонерів

Реклама

У середньому чоловіки живуть на пенсії (після 60 років) 14,8 року, а жінки – 19,9 року. Однак при цьому загальна питома вага пенсіонерів зростає. 1959-го українців старше 60 років було всього 11%, 2001-го – 21%, а 2036-го, за оцінками Інституту демографічних досліджень, буде 28%. Пенсіонерів стає більше, а молодих людей – менше. Такими темпами вже 2032-го українців віком від 20 до 60 років буде менше, ніж українців старше 60 років.

Наразі 10 працюючих утримують більше 11 пенсіонерів. Пов'язано це з тим, що, за оцінками ПФ, 25% українців працюють неофіційно. З 20 мільйонів працездатних українців працюють тільки 16 мільйонів, а ЄСВ, який поповнює ПФ, платять тільки 10,1 мільйона осіб. Решта – аграрії, працівники сфери послуг тощо – мають право не платити і активно цим правом користуються. За підрахунками Інституту демографії, 2050-го в Україні співвідношення працюючих до пенсіонерів буде 10 до 15.

Скільки українців платять податки до ПФ

В тренді
Різні для чоловіків і жінок – якими хитрощами в аптеках впарюють дорогі ліки

Скільки отримують українці на пенсії

Реклама

Наразі найбільша пенсія в Україні – 58,7 тисячі гривень, її отримує Герой України, льотчик-випробувач. Сучасним пенсіонерам такі пенсії призначати не можна, за рішенням уряду, діють обмеження – максимум 10,7 тисячі гривень на одну особу. Однак "різати" вже призначені виплати заборонено законом. Як розповідає старший науковий співробітник інституту демографії Лідія Ткаченко, судді, які вийдуть у відставку в цьому році, обмеження "не вище 10,7 тисячі на пенсії" не відчують – для них Конституційний суд цю норму скасував. Як пише на своїй сторінці в соцмережі нардеп Віктор Пинзеник, суддям Конституційного суду на пенсії бідувати не доведеться. Так, пенсія "служителів Феміди" буде більше 200 тисяч гривень (80% від зарплати).

Середній розмір пенсії наразі – 1828 гривень. При цьому середня пенсія судді – 22 тисячі, нардепа – 15 тисяч, вченого – 3,7 тисячі, чиновників – 3,3 тисячі гривень. Майже два мільйони українських пенсіонерів отримують менше 1400 гривень, 2,4 мільйона – менше 1500 гривень. Серед "багатих пенсіонерів" (з пенсією більше 10 тисяч) – 19 тисяч українців, це 0,2% від загальної кількості жителів "на заслуженому відпочинку".

До 2012-го пенсії збільшували на 20% від зростання середньої зарплати по країні – вже кілька років ця норма закону не діє. В результаті, за даними Міністерства соціальної політики, близько восьми мільйонів українців мають розрахунковий базовий розмір пенсії менше за прожитковий мінімум. Як пояснює експерт організації "Актуарно-пенсійний консультант" Олександр Ткач, чиновники порахували, що для "актуалізації" виплат буде досить індексувати весь розмір пенсії на розмір інфляції (раніше індексували тільки ту частину, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму).

Однак і цю індексацію призупинили 2014-го через різкий стрибок цін. Так, за три минулі роки рівень інфляції досяг 80,6%. Отже, мінімальну пенсію з 2014 до кінця 2016-го року повинні були підвищити з 949 до 1713 гривень. А цього року – до 1851 гривні (за прогнозом Міністерства економічного розвитку, інфляція буде на рівні 8,1%). Однак, наразі мінімальна пенсія – 1247 гривень, а до кінця цього року її планують підвищити до 1373 гривень.

Минулого року на пенсії Україна витратила 255 млрд гривень, 142 мільярди – дефіцит, який компенсували за рахунок державного бюджету. Цього року бюджет ПФ збільшили до 284 мільярдів гривень, при цьому дефіцит становитиме 141 мільярд гривень. Збільшити дохідну частину бюджету вдалося за рахунок зростання мінімальної зарплати вдвічі з січня 2017 року.

Як змінювався дефіцит ПФ

Дефіцит ПФ різко зріс 2016-го, тоді уряд прийняв рішення скоротити ставку ЄСВ практично вдвічі. Зробили це з розрахунку, що роботодавці зможуть, не змінюючи фонд заробітної плати, підвищити зарплати своїм співробітникам. Однак, як кажуть у Пенсійному фонді, головний результат такого рішення – різке зростання дефіциту. Якби ЄСВ не знизили, вже цього року ПФ був би бездефіцитним.

У планах Кабміну ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду за шість років – до 2024 року. "Це (ситуація в пенсійній системі. – Ред.) ті речі, які ми з вами повинні змінити, побудувати нову, якісну, соціально справедливу пенсійну систему, яка приведе, за нашими розрахунками, до ліквідації дефіциту Пенсійного фонду до 2024 року. Це означає , що пенсійна система України буде стабільна. І найголовніше, ця реформа неминуче приведе до підвищення пенсій українським громадянам", – розповів прем'єр-міністр Володимир Гройсман про майбутню реформу пенсійної системи.Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти