Нові подробиці пенсійної революції в Україні: що буде з пенсійним віком, пенсіями та податками

За словами віце-прем'єра Павла Розенка, накопичувальний рівень можна запустити вже у 2018 році

В Україні вже через кілька місяців презентують проект пенсійної реформи. Нововведення у пенсійній сфері стали "каменем спотикання" під час погодження оновленого меморандуму з МВФ. У фінальній версії документа прибрали пункт, згідно з яким накопичувальний рівень пенсійної системи запрацює тільки після ліквідації дефіциту Пенсійного фонду (ПФ). Кілька тижнів тому прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив про те, що "дірку" в ПФ "залатають" тільки через чотири роки, проте обов'язкові накопичення "на старість" планують запровадити вже в наступному році. Сайт "Сегодня" з'ясував, як життя українців зміниться після реформи пенсійної системи.

Пенсійна система "без вікон і дверей"

Реклама

Пенсійна система України, згідно з чинним законом, повинна складатися з трьох рівнів. Повноцінно працює тільки перший – солідарний. Діє так званий "договір поколінь". Працюючі українці сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ), гроші потрапляють у Пенсійний фонд і перерозподіляються між пенсіонерами.

Другий рівень системи (обов'язковий накопичувальний) безуспішно намагаються запустити вже багато років. Останній раз "масштабну реформу", яка передбачала запуск другого рівня, проводив у 2011-му на той момент віце-прем'єр Сергій Тігіпко. Однак, з того моменту ситуація з пенсійною системою тільки погіршилася: другий рівень так і не запрацював, а дефіцит солідарної системи досяг рекордних 140 мільярдів гривень. Сама накопичувальна система передбачає, що частину своєї зарплати українці будуть перераховувати на індивідуальний рахунок. Зібрані кошти можна буде витратити після досягненню пенсійного віку.

Третій рівень – приватні пенсійні фонди – поки ще тільки розвивається. З 16 мільйонів офіційно працюючих українців (дані Мінсоцполітики), які потенційно могли б віддавати частину зарплати в приватні фонди, цією можливістю скористалися лише близько мільйона осіб.

Реклама

_-01_07_01

У новому уряді за реформування пенсійної системи взявся віце-прем'єр Павло Розенко. Діючу систему чиновник порівнює з недобудованим будинком – без даху, вікон і дверей. Вже через кілька місяців Кабмін обіцяє представити свій варіант "реконструкції недобудованого будинку".

"Так було виписано законодавство, що пенсія повинна складатися з трьох частин, до 60% – солідарний рівень, 30% – накопичувальний, 10% – приватні фонди. І коли ми говоримо: давайте обмежимося солідарною системою, тоді ми повинні визнавати, що наш ресурс – 60% від можливого", – заявив віце-прем'єр під час дискусії в Інституті Горшеніна.

Реклама

Як і чому змінять солідарний рівень

Солідарна система переживає кризу не лише в Україні. Головна проблема – демографічна ситуація. Медицина не стоїть на місці, умови праці поліпшуються, в результаті люди живуть довше. Крім того, жінки в розвинених країнах не поспішають народжувати дітей, а займаються кар'єрою. Покоління дітей скорочується, при цьому старих людей не стає менше. В Україні вже зараз 10 працюючих утримують 11 пенсіонерів. За підрахунками Інституту демографії і соціальних досліджень, вже до 2050 це співвідношення стане критичним – 10 працюючих будуть "годувати" 15 пенсіонерів.

Скоротити кількість українців на "заслуженому відпочинку" і збільшити кількість працюючих можна за рахунок збільшення пенсійного віку. Цим шляхом пішла більшість країн Європи. Так, у ЄС середній вік виходу на пенсію досяг 65 років. Більш того, Єврокомісія рекомендувала підвищувати пенсійний вік до 70 років. Деякі німці вже зараз виходять на заслужений відпочинок у 67.

Якщо в Україні збільшити пенсійний вік до 65 років – кількість пенсіонерів зменшиться на один мільйон. Якщо до 62 років – на 500 тисяч, підрахували в Інституті демографії. Питання перегляду пенсійного віку викликало бурхливі обговорення. Приміром, на сайті "Сегодня" проти цього кроку виступили понад 85% з 12 тисяч опитаних читачів.

За словами Розенка, підвищувати пенсійний вік не можна через коротку тривалість життя українців. "Поки я не бачу можливостей для коригування віку без збільшення тривалості життя в країні. У чоловіків вона в середньому становить 65 років", – заявив чиновник. Щоправда, при цьому Розенко чомусь оперує не даними про тривалість життя після 60 років, а називає середній вік життя українця. В останньому показнику враховується смертність в будь-якому віці, в тому числі при народженні. За даними Міністерства соціальної політики, чоловіки, які доживають до пенсійного віку, в середньому живуть до 76 років, а жінки – до 80 років. Тобто український чоловік живе на пенсії не 5 років, як можна зрозуміти зі слів чиновника, а 16.

В ефірі одного з телеканалів міністр соцполітики Андрій Рева пояснив: підвищувати пенсійний вік в Україні немає необхідності, так як в уряду є інші способи вплинути на співвідношення працюючих і пенсіонерів. Зараз з 16 мільйонів працевлаштованих ЄСВ платять лише 10 мільйонів, решта мають право не платити і цим правом користуються. У числі "пільговиків", наприклад, кілька мільйонів аграріїв. У Пенсійному фонді "Сегодня" розповіли про те, що на даний момент розглядається можливість зобов'язати платити ЄСВ всіх.

Є й інші нововведення солідарної системи. Відсутній страховий стаж можна буде купити за 704 гривні/місяць. Наприклад, якщо не вистачає п'ять років, доведеться заплатити 42 240 гривень. Докладніше дізнатися про те, як може змінитися солідарна система, можна в інфографіці, підготовленій сайтом "Сегодня".

_-02_02_01

_-03_01

Накопичувальний рівень: "за" і "проти"

Днями концепцію запровадження накопичувального рівня пенсійної системи в Інституті Горшеніна презентував нардеп від БПП Юрій Соловей. "Ми вважаємо, що новою пенсійною політикою має стати впровадження обов'язкової накопичувальної пенсійної системи", – пояснює нардеп.

Є кілька важливих "за" накопичувального рівня: в українців з'явиться стимул легалізувати свій дохід для того, щоб відкладати кошти на індивідуальному рахунку, а накопичені кошти будуть працювати на економіку країни. Згідно з озвученими парламентарієм підрахунками, Україна через відсутність накопичувального рівня пенсійної системи втратила близько 6,8 мільярда доларів.

"Ми регламентуємо, що прибутковість за облігаціями не може бути нижче рівня інфляція. Ми повинні розуміти, що гроші не знецінюються. Кожна людина має свій персональний накопичувальний рахунок. Кожен місяць отримує СМС з інформацією про те, скільки накопичено грошей. Якщо людина захворіла, вона може використовувати ці гроші на лікування. Якщо людина вмирає, гроші не пропадають так, як це відбувається зараз, а вони передаються спадкоємцям", – розповів Соловей.

Коли накопичувальний рівень запрацює, українці будуть отримувати дві пенсії. Щоправда, це не торкнеться тих, хто вже вийшов на пенсію або досягне 60 років найближчим часом.
За словами Розенка, накопичувальний рівень можна запустити вже в 2018 році. До речі, минулого року віце-прем'єр анонсував запуск "елементів накопичувальної системи на початку 2017 року". У всякому разі, чиновник заявляв про такі плани. Реалізувати ці "плани" так і не вдалося.

Після реформи від 2 до 7% від зарплати (щороку відсоткова ставка зростатиме) доведеться віддавати під другий рівень пенсійної системи. Віце-прем'єр припускає, що ці гроші можна взяти з ПДФО (18% від доходу). До речі, ПДФО поповнює місцеві бюджети, якщо 7% від цього податку забрати на пенсії, місцевій владі доведеться "затягнути пояси".

Експерт у сфері пенсійного забезпечення, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко пояснює: для того, щоб накопичувальні пенсії дійсно вплинули на добробут українців, заощадження потрібно відкладати близько 40 років. Тобто збирати "на старість" потрібно з 20 років.

Ще один мінус накопичувальної системи – існує небезпека, що поки українці вийдуть на пенсії, зібрані гроші "з'їсть" інфляція, пояснює в інтерв'ю "Сегодня" міністр соцполітики Андрій Рева. При цьому міністр нагадує: в 2015 році рівень інфляції був вище 40%. В Україні складно знайти фінансову установу, яка здатна примножити капітал за рік хоча б на 40%. В ідеалі ж гроші в накопичувальному фонді повинні не просто компенсувати інфляцію, але і примножувати капітал.

"Яку прибутковість паперу повинні були мати в минулому році, щоб ви не втратили 100 грн, які ви вклали в позаминулому? Ви можете назвати структури в Україні, які здатні 20 років давати хоча б 2% над рівнем інфляції сьогодні? Нікуди вкладати. Навіть якщо гроші ми з вами гіпотетично знайшли, але вкладати їх в країні нікуди. Давайте вивеземо за кордон, будемо насичувати її економіку?", – говорить Андрій Рева.

Нагадаємо, в травні мінімальну пенсію в Україні піднімуть з 1247 до 1312 гривень, а в грудні – до 1373 гривень. Середня пенсія за підсумками цього року досягне більше 2000 гривень.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,58
25,53
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,59
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

64285.06

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3504.42

Litecoin (LTC)

74.65

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти