Україна прогресивна: яку криптовалюту створює НБУ і як довго протримаються паперові паспорти

1 травня 2018, 08:03

Олександра Романюк Олександра Романюк

Завдяки рівню розвитку блокчейн-технологій Україні пророкують місце серед наддержав

Україна в найближчому майбутньому може стати врівень зі світовими державами за рівнем розвитку блокчейн-технологій. Про це на iForum розповідав засновник першого в Україні і в усій Східній Європі біткоін-агентства KUNA Михайло Чобанян.

Реклама

За його словами, ще 3-4 роки тому в Києві була "просто криптотусовка", яка об'єднувала людей, які повірили в ідею. А сьогодні Україна знаходиться в центрі блокчейн-розвитку всієї Європи, нараховуючи найбільшу кількість адептів цієї технології і стартапів в цій сфері.

Ми публікуємо цитати з виступу Михайла Чобаняна на iForum "Ринок криптовалют і блокчейн 2018-го, огляд процесів".

Україна – епіцентр крипторозвитку

Все рухається по спіралі. І, як за часів Київської Русі, коли Київ був центром розвитку, так і зараз, через тисячі років, ми знову стоїмо на передовій технологічного розвитку. Не тільки попереду всіх пострадянських держав, а й попереду країн Євросоюзу.

Реклама

Білорусь, Росія і Казахстан – це ті країни, які дивляться, що у нас відбувається, і активно намагаються наздогнати і перегнати. Щось у них виходить в окремих галузях, щось ні. Але в будь-якому випадку все йде звідси, з України.

В Євросоюзі криптотусовки не так масштабні, як у нас, і там збираються люди, яким цікава насамперед фінансова частина. Там дуже мало технарів, мало натхнених людей. Вони переважно налаштовані на те, щоб взяти вже робочий продукт, вкласти в нього додатковий капітал і потім поставити все на комерційні рейки, так, як вони звикли. У нас все відбувається якраз навпаки.

Іншими словами, на нас дивляться як Захід, так і Схід. Заходу потрібні свіжі ідеї, свіжі розробки. Сходу потрібно когось копіювати, бо своє створювати у них не завжди добре виходить. А ми з вами знаходимося в епіцентрі крипторозвитку, тому, хто ще не сильно в темі, дуже раджу почати хоча б вивчати.

Зараз наше основне завдання – просувати Україну на західний ринок. І перший крок до цього ми зробили, представивши Україну на Всесвітньому економічному форумі в Давосі як криптодержаву. Ми декларуємо, що Україна станемо провайдером 4-ої індустріальної революції, в епоху якої ми живемо.

"Паперові паспорти не годяться для підключеного світу"

Реклама

Один мій товариш каже: "Рано йди пізно до всіх приходить блокчейн". Тобто блокчейнізація, хочемо ми цього чи не хочемо, прийде, і ми побачимо ще багато блокчейна, цікавого, різного, на всіх рівнях.

Але не блокчейном єдиним. Я очікую, що також розвиватимкться три інші напрямки, які так чи інакше перетинаються з блокчейном.

З точки зору геоекономіки, макроекономіки я бачу, що ще обов'язково повинні розвиватися три напрямки. І перше з них – digital identity, "цифрова ідентичність".

У нас сьогодні колосальна проблема з ідентифікацією. Паперові паспорти вже не годяться для сучасного підключеного світу. І навіть нові паспорти не можна толком застосувати в інтернеті. Тому однозначно повинно розвиватися напрямок digital identity. Я впевнений, що дуже скоро з'явиться багато цікавих вже не альфа-, а хоча б бета-версій, так або інакше пов'язаних з блокчейном. Чому з блокчейном? Хоча б тому, що це надійна база даних, в якій нічого не можна підмінити заднім числом.

Нова професія: цифрові економісти

Реклама

Другий напрямок – нова, цифрова економіка. Про неї багато говорили в Давосі. Вона вже прийшла. Принаймні вона вже крутиться на ринку криптовалют. Традиційні економічні моделі і теорії з реального світу там вже не працюють. І ця економіка розвиватиметься. Тому скоро ми побачимо нових економістів, нові економічні моделі, які в себе включатимуть "інтернет речей", блокчейн і криптовалюти.

Тим студентам, які зараз навчаються на економічних факультетах, варто звернути на це увагу. Фахівці з цифрову економіку будуть дуже затребувані в майбутньому.

"Люди могли б займатися чимось креативнішим"

Третій напрям - штучний інтелект. Ілон Маск цього трохи побоюється, а я впевнений, що ця індустрія теж дуже швидко зараз розвиватиметься.

Це колосальна тема, і вона особливо актуальна на нашій території. У нас є проблема з довірою до людей, особливо коли вони потрапляють у владу. Тому штучний інтелект – це та річ, яка, з одного боку допоможе створити нову економіку, а з іншого – дозволить автоматизувати купу поганої роботи, яку зараз механічно виконують люди, хоча могли б займатися чимось креативнішим.

Ну, наприклад, сьогодні, щоб отримати якусь довідку, нам треба йти до якогось відомства. Але отримання довідки – тривіальне завдання, його явно може виконати штучний інтелект. Будь то комп'ютер, який надішле її в електронному вигляді, чи робот, який фізично залишить печатку, без якої не можуть жити наші чиновники. Подібні функції необхідно максимально передати штучному інтелекту.

Монополізація криптовалют вже почалася

В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники

Виходячи з того, про що говорилося в Давосі і з того, що відбувається на геополітичній арені, можна зробити висновки, що триває монополізація ринку криптовалют. Хочемо ми цього чи не хочемо, але вона триває.

"Голдман Сакс" (один з найбільших в світі інвестиційних банків, США. – Авт.) нещодавно придбав компанію "Circle" (платіжна система, електронний централізований сервіс для зберігання і переказу цифрових грошей. – Авт.). "Голдман Сакс" – це великий монстр зі старого, реального світу, "Circle" – монстр в новому, штучному світі. І я очікую, що відбуватиметься і подальша монополізація.

Монополізація торкнеться тих продуктів, які спочатку створювалися за старою моделлю. Тобто без особливої ідеї, просто щоб задовольнити потреби клієнтів і на цьому заробити. "Circle" – яскравий приклад таких продуктів.

Ще один приклад – поглинання біржі "Poloniex". Я впевнений, що ми ще почуємо не про одну велику біржу, які так само будуть поглинені монстрами старої економіки.

Старі економісти, банкіри нічого не розуміють в ідеології свободи біткоіна і блокчейна. Технічно вони ще можуть в цьому розібратися, але ідеологічно – все одно залишаються в старій системі. Тому я очікую, що монополізація відбуватиметься, так чи інакше. А монополізація призводить до неприємних наслідків, таким як відбулися з компанією "Coinbase", яка тепер "зливає" всю інформацію про своїх користувачів.

Тому акуратніше ставитеся до всіх централізованих систем. Це стосується і моєї платформи. Це теж криптовалютна біржа, яка централізована. Намагайтеся завжди робити все децентралізованіше.

Холодна криптовійна ідеологій

Ті, хто стежить за новинами, розуміють, що відновилася холодна війна – протистояння США і Росії. Але гряде ще одна війна: війна в крипто.

Криптоідеологія потихеньку завойовує світ, і вона повністю суперечить всьому тому, на чому побудований сьогоднішній світ. Великі держави дуже добре розуміють, що рано чи пізно ми перейдемо на нові рейки. І вони спробують цим керувати. Існуюча система намагатиметься себе захистити будь-якими шляхами. Тому ми побачимо війну ідеологій.

Хто братиме участь у цій війні? Як мінімум три супердержави: США, Росія, Китай. Нагадаю, у Китаю сьогодні найбільша в світі економіка за ВВП. А Росія – найбільша за запасами ресурсів і на першому місці за ядерним потенціалом, тому з нею не можуть не рахуватися.

США вибрали найактивнішу позицію. Вони ніколи не створювали чогось нового і не робитимуть цього. Але вони поставили завдання створити у себе екосистему, де проростатимуть якісь компанії, які вже створюватимуть нові продукти. Коли компанії і власники перебувають на твоїй підконтрольній території, у тебе вже є механізм впливу на цю компанію. Facebook – яскравий тому приклад.

Американці поки особливо не розкривають планів щодо створення власної криптовалюти, але їх союзники вже давно про це говорять. Ми точно знаємо, що Нацбанк Канади розробляє канадський криптодолар. Британці одними з перших заявили, що їм цікавий криптофунт. Тому можна сказати, що американці працюють в цьому напрямку "на стороні".

Китай до минулого року був найбільшим ринком криптовалют. Там знаходилися найбільші криптобіржі. Але потім Центробанк Китаю заборонив ці біржі, і вони перекочували до Сінгапуру, до Японії і т.д. Тут головне питання – навіщо Китай це зробив. І, щоб відповісти на це питання, потрібно згадати про "Фенікса". Це кодове слово, яке позначає назву криптовалюта Китаю, криптоюаня. Цю валюту Китай розробляє з далеким прицілом. Зараз в світі панує долар, ще з 1946 року. Але Китай дуже хоче його потіснити, тому що економічно це вже держава №1.

Тому я очікую, що вже в дуже найближчим часом ми побачимо цей "Фенікс", який зможуть купувати все без обмеження. Таким чином може початися перехід з доларів на юані.

Росія неоднозначна країна, але потенціал у неї є. Там, як і в Україні, багато IT-фахівців. І є команди, які вже щільно працюють з Кремлем.

Стосовно російської криптовалюти, то ми знаємо, що Росія зараз тестує криптовалюту "Ель-Петро" на венесуельцях, які перебувають під санкціями і у яких зараз божевільна інфляція, голод, розвал економіки – ідеальні умови для розвитку криптовалюти. І ця криптовалюта нібито навіть забезпечена нафтою.

"Чорний лебідь"

З подачі Нассіма Талеба так називають несподіваний фактор, який виникає нібито випадково. Тому на геополітичній карті криптосвіту може несподівано з'явитися ще якась країна. Не виключено, що це буде саме Україна. Тому що у нас для цього є всі ресурси і головне -мотивація. Якщо ми продовжимо ще деякий час рухатися в нікуди, як робимо це сьогодні, нам нічого не залишиться, як розвивати блокчейн і міняти напрям.

Криптогривня – такий проект був заявлений ще торік. Її розробкою займається Нацбанк. Але щоб запустити проект, на жаль, не вистачає політичної волі.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" писав про те, як Facebook і Google спотворюють для нас реальність.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти