Технологія криптовалют завойовує Україну, але загрожує зникненням деяких професій

17 квітня 2018, 07:50

Олександра Романюк Олександра Романюк

Блокчейн захистить права споживачів, вбереже від шахраїв нерухомість і права на землю, а також зробить непотрібними багато держслужб

Поки курс біткоіна кидається навсібіч, легко набираючи і втрачаючи за добу по кілька тисяч доларів, а уряди різних країн ламають голови над статусом криптовалют, технологія, що породила їх, – блокчейн – впевнено впроваджується в життя. Причому Україна в цьому питанні – в числі 14 світових лідерів. Про це йшлося на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. А деякі нововведення наша країна ввела першою в світі.

Україна – лідер з впровадження блокчейна

Реклама

Напевно, мало хто здогадується про те, що українська державна Система електронних торгів арештованим майном "СЕТАМ" вже більше півроку працює саме на технології блокчейн. Це був перший досвід використання "криптовалютної" технології для зберігання даних держреєстру і проведення електронних торгів (прийняття ставок тощо). А найближчим часом перехід на блокчейн чекає і на Державний земельний кадастр – інформація з реєстру вже переводиться до цієї системи.

"Це той приклад, коли ми стаємо лідерами з впровадження нових технологій", – заявляв ще до початку роботи оновленої системи перший заступник голови Держагентства з питань електронного уряду Олексій Віскуб.

"Перейшовши на технологію блокчейн, ми зможемо гарантувати, з технологічної точки зору, абсолютну чесність даних, які приймаються системою", – обіцяв гендиректор ДП "СЕТАМ" Віктор Вишньов.

Технологія блокчейн ("block" – блок, масив (інформації) та "chain" – ланцюжок) – це технологія, при якій дані розподілені в суворій послідовності (в ланцюжку) і зберігаються в різних місцях, на різних комп'ютерах. Але основні переваги цієї технології, порівняно з усіма іншими, – це відсутність єдиного центру і неможливість вносити спочатку помилкові дані і змінювати інформацію "заднім числом", зі злим умислом тощо. Ці унікальні особливості блокчейна роблять технологію незамінною для зберігання різних масивів інформації і баз даних.

"Блокчейн – революційна і перспективна технологія. Ключова її відмінність від інших технологій – в тому, що блокчейн не вимагає довіри до третьої сторони. Сама система блокчейна забезпечує незмінність всіх даних, які в ній зберігаються. Тобто ніхто не може внести якісь зміни до запису, щось підробити. Це стає неможливим. Жоден оператор не може взяти і поміняти якісь дані, тому що це відразу спричинить за собою невалідність всієї бази даних. І досить легко можна з'ясувати, хто це зробив і чому. Таким чином, знімається проблема довіри до оператора, до розпорядника бази даних, а також до серверів, на яких зберігається інформація", – пояснює незалежний експерт з криптовалют Вадим Попов.  

Реклама

На думку експерта, широта застосування технології блокчейна для зберігання інформації (реєстрів, баз даних) може бути обмежена тільки потребами і фантазією. Причому вже сьогодні Україна стикається з проблемою браку фахівців, які можуть кваліфіковано виконати роботу з переведення даних до системи блокчейн.

Аналітик Центру біржових технологій Сергій Шевчук також вважає, що блокчейн хороший для реєстрації різного роду угод, для обліку і контролю. Це довела практика останнього року. За його словами, на блокчейн вже перевели угоди з алмазами, деякі нафтові контракти також сьогодні укладаються на блокчейн-платформі. Чи є перспективи у блокчейна в реальному бізнесі – поки сказати важко. Потрібен ще деякий час, щоб нова система знайшла застосування в повсякденній економічній діяльності, говорить Сергій Шевчук.

Скоро в Україні. Де ще може застосовуватися технологія блокчейн?

Технологію, яка породжує криптовалюта – блокчейн – за революційністю і майбутніми можливостями порівнюють з появою інтернету. Система блокчейн ширше, ніж криптовалюта, і може існувати навіть без них. Може використовуватися в найрізноманітніших галузях, вважають експерти.

"Блокчейн – універсальна система зберігання, передачі, перевірки, захисту інформації і документації. Це розподілена база, тобто інформація зберігається не в єдиному центрі (сервері, реєстратора тощо), а одночасно у великої кількості користувачів, і при цьому доступна всім учасникам ланцюга. Вони можуть відстежити ланцюжок транзакцій і історію дій того чи іншого користувача. Відповідно, в базі даних не можна змінити інформацію "заднім числом", підробити, втратити. Вона є у всіх контрагентів розподіленої системи і тому надійно захищена, залишаючись відкритою і прозорою. Відпадає необхідність додаткової перевірки, верифікації інформації, документів (факти, рахунки, підписи тощо). Це автоматично роблять учасники всередині системи, самою появою в ній відповідних даних. Відбувається економія часу, праці та інших витрат" , – перераховує переваги Сергій Шевчук.

Експерт упевнений: блокчейн здатний звільнити економічні відносини від посередників. Наприклад, в системі платежів "зайвими" стануть провайдери та кредитні установи, в питаннях реєстрації та посвідчення юридичних фактів можна буде обійтися без багатьох державних органів і без нотаріусів. Блокчейн дозволяє зберігати гроші, причому не тільки криптовалюти, і здійснювати платежі без фінансових посередників – банків і платіжних систем.

До речі, минулого року в Україні було зареєстровано проект закону, який передбачав такі зміни в системі електронних підписів та електронному документообігу, які зробили б професію нотаріуса фактично непотрібною, принаймні з часом. Законопроект, зокрема, передбачав, що електронний документ, підписаний електронним підписом, не вимагає нотаріального посвідчення. А з часом, на думку експертів, можна буде обходитися і без посвідчення угод нотаріусами, якщо відповідні бази даних зберігатимуться з використанням блокчейн-технологій.

Реклама

Пропозиції поки не узаконені. Але експерти впевнені: вилучення з ланцюжка посередників зробить все процеси багаторазово швидше і дешевше, зменшивши при цьому можливості зловживань. І це буде великий крок вперед в економічному і соціальному розвитку країни.

"Зараз технології блокчейн використовуються переважно у фінансовій сфері для платіжних транзакцій із застосуванням криптовалют, наприклад, біткоінів. Є також практика проходження банківських акредитивів, яка в десятки разів прискорює і здешевлює процедури. Але можливості технології набагато ширші", – упевнений Сергій Шевчук.

Зокрема, на думку аналітика, завдяки застосуванню "технології майбутнього" в перспективі можуть стати непотрібними платіжні системи, а можливо, і банки.

"Кожен учасник має свій "гаманець", до якого є доступ тільки у нього. І технологія дозволяє вести платежі безпосередньо від одного гаманця на інший простим введенням коду і суми. І цей платіж підтверджується, верифікується величезною кількістю незалежних користувачів блокчейна. Його не можна підробити, змінити заднім числом, зупинити, відвести гроші тощо. Тому в майбутньому можуть стати непотрібними розрахункові функції банків і платіжні системи", – говорить Шевчук.

На думку експертів, технології блокчейна можна використовувати в системі страхування, в сфері операцій з нерухомістю та землею, купівлею/продажем автомобілів тощо.

"У сфері держзакупівель в будь-яких відомствах система блокчейна здатна спростити і здешевити процедури перевірки учасників торгів і вибору оптимального варіанту. Це зменшило б можливі зловживання у цій корупційній сфері.

Важливо також використання блокчейна в процедурах визначення походження та якості товарів в ланцюжках поставок, що може замінити сертифікацію і інші різні перевірки.

У практиці податкової служби блокчейн може кардинально полегшити трудомісткі і витратні податкові перевірки, економлячи кошти і людино-години і бізнесу, і контролерам.

Для лістингу на фондових біржах блокчейн визначить відповідність емітентів вимогам аудиту і підтверджує початкову інформацію для інвесторів", – говорить аналітик Центру біржових технологій.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" писав про те, навіщо українські чиновники декларують біткоіни.

Також ми розповідали про те, як ефір, тріол, лайткоін, деш і інші конкуренти біткоіна набирають популярність.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти