Насувається глобальна криза: експерт пояснив, чого чекати українцям

27 грудня 2018, 15:37

Людмила Грубник

Світові процеси торкнуться української економіки, але пересічних громадян врятують вибори і допомога МВФ

Глобальна економічна криза, яку прогнозують експерти на 2019 року, торкнеться української економіки, але пересічні громадяни не відчують негативного впливу. Про це в коментарі сайту "Сьогодні" розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. 

Реклама

Фахівець відзначив, що криза цілком реальна і і негативно відіб'ється на українській економіці. За словами Пендзина, вже зараз можна спостерігати певні процеси на сировинних ринках. Впливають вони і на економічну ситуацію в Україні. 

"Міжнародний валютний фонд досить давно лякає фінансове середовище тим, що наступний рік може стати роком потужної фінансової кризи. І ми вже бачимо певні наслідки цього. Подивіться, що робиться з сировинними ринками. Індикатором на сировинному ринку є ціна на нафту – вона з 86 провалилася до 54 доларів. Ми бачимо стрімке падіння цін на сировинних ринках. Це говорить про падіння попиту. І, як наслідок, на наступний рік очікується зниження рівня розвитку світової економіки. Українська економіка – це сировинна економіка. Нас хвилює, які цифри показує світовий ринок сировини і матеріалів, на якому ми, власне, присутні. Падіння ціни на сировинних ринках позначається на валютних надходженнях України", – каже Пендзин.

Крім того, впливає і нагнітання ситуації навколо можливої кризи, вважає експерт.


"Очікування світової кризи іноді буває гіршим, ніж сама криза. Перед очікуванням світової кризи фінансові інвестори не хочуть йти на слабкі ринки і намагаються бути присутніми в більш стабільних надійних країнах. Це зменшує можливості припливу коштів на облігації слабких країн. І ось приклад, якщо в 2017 році Україна могла залучити три мільярди доларів на свої облігації під 7,25%, то в цьому році вартість наших запозичень становила понад 9%. Це говорить про те, що гроші подорожчали. А подорожчання грошей є ознакою того, що інвестори дуже обережно йдуть в облігації слабких країн. А що таке подорожчання наших запозичень? Це збільшення витрат з державного бюджету на обслуговування боргу. Якщо ще врахувати, що на наступний рік у нас великий обсяг погашення боргу, то третина державного бюджету піде на погашення та обслуговування боргу. Ось вам яскраві наслідки", – продовжує експерт.

Але незважаючи на такі ризики, вважає Пендзин, 2019 рік не стане складним для українців. Пересічний українець не відчує на собі впливу цих процесів, заспокоює експерт.

"Наступного року ми навряд чи відчуємо тиск світової фінансової кризи з однієї простої причини – у нас вибори. Крім того, у нас все згладиться за рахунок присутності МВФ. Кошти будуть йти на соціальні програми. Наступного року у нас соціально-оборонний бюджет. І це призведе до збільшення доходів населення", – вважає економіст.

А ось значного зростання економіки чекати не варто, вважає експерт. Уряд, до речі, прогнозує, що зростання ВВП в 2019 році становитиме 3,5%

"Не варто чекати прискореного зростання економіки. До кінця наступного року ми хоча б вийшли на 2,8% зростання ВВП", – додає Пендзин.

Реклама

Нагадаємо, раніше легендарний економіст, колишній голова Федеральної резервної системи (ФРС) США, який очолював американський центробанк майже 20 років, Алан Грінспен пророкує падіння фондових ринків. Він закликав інвесторів по всьому світу "готуватися до гіршого".

Фінансові ринки похитнулися в грудні-2018 – інвестори активізували продажі на тлі рішення ФРС підвищити облікову ставки і новин про торговельну війну США з Китаєм. Крім того, на ринки тиснуть зростаючі побоювання з приводу уповільнення світової економіки. Так, МВФ уже попередив світ про глобальну кризу, яка, за прогнозами Фонду, настане через падіння вартості основних сировинних продуктів.

Також останнім часом все частіше стали лунати голоси незалежних експертів, які говорять про наближення глобальної економічної кризи.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти