Дороги для України і пенсії для ізраїльтян: що принесе візит Нетаньягу українській економіці

Угоду про зону вільної торгівлі планують змінити найближчим часом

Незважаючи на те, що візит ізраїльського прем'єра до України був зумовлений політичними міркуваннями, про що сайт "Сьогодні" розповідав в матеріалі "Навіщо приїжджав і з чим поїхав з Києва прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу", важливою тематикою двосторонніх зустрічей були торгово-економічні питання. Зокрема, обговорювалися майбутні зміни до угоди про зону вільної торгівлі, були підписані меморандуми про взаєморозуміння між Мінагрополітики України і міністерством сільського господарства Ізраїлю, між нашим Мінекономрозвитку і ізраїльським Патентним відомством. Також під час брифінгу було заявлено, що під час двосторонніх зустрічей були обговорені питання співпраці в галузі оборони і нацбезпеки. Втім, вони не завершилися підписанням якихось конкретних документів.

Реклама

"Ключовий торговий партнер на Близькому Сході"

Економічні відносини між Україною та Ізраїлем не можна назвати дуже вже розвиненими і значними. За підсумками минулого року Ізраїль виявився тільки на 23-му місці в рейтингу країн-імпортерів української продукції з оборотом 580 млн доларів і на 37-му – в рейтингу держав, де Україна закуповує товари (оборот – трохи понад 200 млн дол.). Про це свідчать дані Держстату.

Україна купує в Ізраїлі різні машини і механізми (наприклад, табло, що світяться, обладнання для медустанов і ін.), нафтопродукти, поліетилен і пластмасу, барвники, ліки (на 6 млн дол. за минулий рік), іншу фармацевтичну і ортопедичну продукцію. У свою чергу, везе до Ізраїлю сталепрокат (бл. 100 млн) і феросплави (на 6 млн дол.), деревину та вироби з неї (дошки на 13 млн дол., меблі на 1 млн, папір і т.д.), цукерки та інші кондитерські вироби (тільки шоколад на 2,6 млн дол.), сільськогосподарську продукцію (макуху, консервовані огірки і помідори, свинячий жир і соняшникову олію та ін.).

Проте президент України Володимир Зеленський назвав Ізраїль "ключовим торговим партнером України в близькосхідному регіоні" і висловив надію, що після набуття чинності Договору про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем товарообіг збільшиться в кілька разів.

Договір про зону вільної торгівлі мінятимуть

Нагадаємо, Договір про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем був підписаний ще в січні 2019 року під час візиту до Ізраїлю Петра Порошенка. А буквально за місяць до приїзду до України Нетаньягу, в липні, його ратифікувала Верховна Рада. Але він поки не набув чинності: ізраїльська сторона затягує з ратифікацією. І, за словами ізраїльського прем'єра, це питання постане на порядку денному вже після парламентських виборів в Ізраїлі, які відбудуться у вересні. Однак на той час договір може істотно змінитися.

"Україні як країні, яка слабка з точки зору розвитку внутрішнього ринку і технологій, потрібно з обережністю підходити до підписання угод про зону вільної торгівлі з розвиненішими країнами. Є сенс грати з рівнозначними за продуктивністю партнерами, наприклад з Індією. Якщо раніше ми жили в глобальній світовій економіці, то зараз триває процес, який називають глобальною дефрагментацією світової економіки. Вона розколюється на кілька окремих анклавів: Китай і сателіти, країни ОСЕАН, США і т. д. Кожен з них переслідує свої інтереси. І зараз угоди про зону вільної торгівлі стають інструментом колонізації менш розвинених країн розвинутішими. В даному випадку в Ізраїлі продуктивність праці вище, ефективніші технології, інвестиції. Зрозуміло, що наші товари програватимуть, починаючи від помідорів і цибулі і закінчуючи високими технологіями. Ізраїлю вигідна зона вільної торгівлі з Україною, тому що вони відкривають для себе додатковий ринок для поставки своїх товарів. А ми стаємо сировинним придатком", – каже економічний експерт Олексій Кущ.

Він вважає, що ключовою помилкою було укладати з Ізраїлем угоду про вільну торгівлю саме товарами.

Реклама

"Ізраїль – це така цікава країна, з якої треба було підписувати нестандартну угоду. Я б назвав її угодою про створення всеосяжної зони для торгівлі товарами, послугами та про рух інвестицій. І насамперед потрібно було розробляти зону вільної торгівлі для послуг, куди увійшли б передусім послуги в сфері інформаційних технологій", – говорить Олексій Кущ.

На сьогодні Ізраїль входить до сімки країн, звідки до України надходить найбільше приватних грошових переказів від трудових мігрантів. Однак, на відміну від Польщі чи Італії, які використовують переважно "ручну працю" гастарбайтерів, Ізраїль цікавлять "мізки" українців. Там працюють переважно фахівці в області інформаційних технологій (причому фізично перебуваючи в Україні).

"Ізраїль – унікальна країна з точки зору інноваційного ландшафту. За рівнем розвитку стартапів і інновацій вона стоїть на другому місці після США. Ізраїль – це прямий канал потрапляння до Кремнієвої долини США. Тобто потрапити на ізраїльський ринок інновацій та стартапів – це виграти лотерейний квиток. Саме тому Україні треба було йти від товарного стереотипу і розширювати сферу зони вільної торгівлі на сферу послуг", – продовжує експерт.

Схоже, саме в цьому напрямку змінюватиметься Договір про зону вільної торгівлі з Ізраїлем найближчим часом. Про це говорили на брифінгу і Володимир Зеленський, і Беньямін Нетаньягу.

"Сьогодні квінтесенцією розвитку будь-якої країни є інновації. І Україна має великі таланти і можливості для цього. Ми співпрацюємо десь з 50 тисячами українських комп'ютерних інженерів, математиків, вчених – тими, хто зайнятий у сфері сучасних технологій. Ми бачимо і таланти, і великі можливості. Тому під час цього візиту було прийнято два рішення, які можуть нам посприяти у використанні цих можливостей в майбутньому. По-перше, треба відразу ж працювати над угодою про вільну торгівлю. Коли пройдуть вибори до нашого парламенту, ми зможемо тоді її ратифікувати. Оскільки ми його зараз розширюємо в тому числі на сферу послуг. По-друге, і в Києві, і в Єрусалимі потрібно відразу ж відкривати спеціальні центри високотехнологічного розвитку. Таким чином ми обмінюватимемося високими технологіями і залучатимемо українців до наших високих технологій. Тому що ми робитимемо спільні інвестиції в цю сферу тут, в Україні", – сказав, зокрема, Беньямін Нетаньягу.

Будівництво доріг для України і пенсії для ізраїльтян з України

Стосовно можливостей розширення торгових відносин товарами військового призначення, то Угода про зону вільної торгівлі навряд чи зможе це гарантувати в будь-якому вигляді.

Реклама

"Це велика ілюзія. Товари військового призначення, оборонні товари, як правило, випадають із зони вільної торгівлі. Вони торгуються на підставі міжурядових угод та є інструментами великої політики. В цьому плані Ізраїль дуже сильно стримуватиме те, що для нього все-таки пріоритет №1 – це збереження хороших відносин з Росією. З огляду на взагалі роль Росії на Близькому Сході", – вважає Олексій Кущ.

Водночас Ізраїль цікавий Україні і як джерело інвестицій.

"У найближчі п'ять років Україна стрімко зростатиме. Для цього нам потрібні інвестиції і технології. Тому ми запрошуємо ізраїльські компанії приходити працювати в Україні. У будівництво доріг та інфраструктурних проектів, в медичну і освітню сфери, в енергозабезпечення та ІТ", – сказав за підсумками зустрічі Володимир Зеленський.

А ось "пенсійні" домовленості між Україною і Ізраїлем багато експертів назвали дуже невигідними для України.

"В Ізраїлі сьогодні багато вихідців з України. Вони заробляли частину пенсійного стажу в СРСР, і тепер хочуть отримувати якісь гроші від України. Для Нетаньягу це додаткові кілька відсотків голосів на найближчих виборах. А для України це – втрата кількох десятків мільйонів доларів на рік. Проблема України – що ми не вміємо розмінювати свої сильні сторони і брати якісь вигоди для себе. Просто так віддавати Ізраїлю пенсійну угоду – це було абсурдом", – вважає Олексій Кущ.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66813.14

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3477.2

Litecoin (LTC)

79.06

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти