Вільна торгівля з Ізраїлем: економісти оцінили ризики для України

20 серпня 2019 14:01

Ізраїль – закрита країна і має зони вільної торгівлі тільки з шістьма країнами

Угоду про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та Ізраїлем буде розширено і на сферу послуг. Очікується, що Ізраїль ратифікує ЗВТ до кінця вересня. Сайт "Сьогодні" попросив економістів оцінити вигоду і ризики для України в зв'язку з відкриттям ринків країн.

Реклама

На думку заслуженого економіста України, провідного наукового співробітника Інституту економіки та прогнозування НАН України Олексія Плотнікова, вітчизняні експортери після початку дії угоди будуть у виграші.

"Це позитивно, коли з країною є багато зон вільної торгівлі. Українські товари отримають більший доступ на ринок Ізраїлю і, відповідно, товари Ізраїлю стануть доступнішими для нас. Не бачу тут особливих негативів. Якщо Україна буде раціонально використовувати можливості ЗВТ, отримає додаткові можливості для експортерів", – сказав економіст.

Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу зазначає: ЗВТ з Ізраїлем не таке дискусійне питання для нашої економіки, як з Туреччиною. Він нагадав, що Україна має позитивне сальдо торгового балансу з Ізраїлем. Головні позиції нашого експорту – зерно і руда, а імпорту – обладнання, хімія, продукція фармацевтики.

Водночас ЗВТ несе для нашої економіки певний ризик.

"Для продукції с/г ЗВТ має перехідний період – три роки. Для промислової продукції – відразу, але ми не торгуємо промисловою продукцією. Тому перше, що станеться – вирівнювання або навіть превалювання їх імпорту над нашим експортом. Таким чином, позитивне сальдо торгового балансу після того, як ЗВТ набуде чинності, на першому етапі, ми втратимо. А потім воно вирівняється. Знову буде таке ж сальдо, як зараз, тільки в трохи інших цифрах", – зазначив фахівець.

Також він підкреслив, що Ізраїль – досить закрита щодо торгівлі країна, вона підписала угоди про ЗВТ тільки з шістьма країнами. До того ж, Ізраїль замовляє в Україні кошерну продукцію – такі послуги їй надає не кожна країна. Тому, те, що Єрусалим погодився з нами співпрацювати – позитивне явище для нашої економіки, резюмує він. 

Реклама

Раніше новини "Сьогодні" писали, що переговори про ЗВТ з Ізраїлем активізувалися в 2015 році, а вже в 2017-му відбулося більше десяти раундів переговорів. Зазначалося, що угода дозволить без мит експортувати до Ізраїлю агропромислову продукцію і продовольство, а також ліки, косметику, продукцію хімічної та легкої промисловості, будівельні матеріали та електроніку.

У березні 2018 рокуУкраїна та Ізраїль завершили переговори про ЗВТ і затвердили план дій для укладення угоди, а в січні 2019 року перший віце-прем'єр – міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів і міністр економіки Ізраїлю Елі Коен підписали зазначений документ.

18 серпня до Києва прибула ізраїльська делегація. Біньямін Нетаньягу став першим за 20 років прем'єр-міністром Ізраїлю, який відвідав Україну. Крім того, він став першим високопоставленим іноземним лідером, який відвідав Україну під час президентства Зеленського.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти