Отримати страховку в два кліка: в Україні нарешті дозволили укладати договори ОСАЦВ в електронному вигляді

7 лютого 2017, 09:00

Аліна Поліщук

За прогнозами, перші онлайн-поліси надійдуть до продажу вже наприкінці літа

Здійснилося: минулого тижня страховикам і клієнтам дозволили укладати договори ОСАЦВ в електронному вигляді. За прогнозами, першу онлайн- автоцивілку можна буде купити цього літа. Зараз законодавство насамперед вимагає наявності паперового договору з підписами обох сторін, а вже після цього занесення інформації до бази даних МТСБУ. Але виплата в разі ДТП здійснюється якраз навпаки: якщо в базі немає відомостей про договір, страхувальник може скільки завгодно розмахувати його паперовою версією. Або йому попався недобросовісний страховик, або поліс був спочатку фальшивим, тож правду доведеться шукати в суді. З електронним полісом ці проблеми залишаться в минулому. Страхова компанія реєструватиме Е-ОСАГО в базі даних на момент формування поліса, а клієнт зможе перевірити його валідність на сайті МТСБУ відразу після отримання електронною поштою.

Реклама

НЕ БЛАНКОМ ЄДИНИМ. Робота з "електронізації" автоцивілки в Україні ведеться вже п'ять років. З технологічної точки зору більшість страховиків готові до запуску продажів Е-ОСАГО: минулого року Моторне (транспортне) бюро України навіть анонсувало пілотний проект "Поліс онлайн", від якого, щоправда, потім відмовилося. Причина – в законодавстві.

"В Україні поки що навіть інтернет-магазин страхової компанії, де можна оплатити вартість полісу, зобов'язаний доставити клієнту паперовий бланк договору і отримати від страхувальника особистий підпис", – пояснює менеджер з комунікацій страхової компанії PZU в Україні Олександр Мельничук.

Тільки після цього страховик може занести інформацію про поліс до бази даних МТСБУ, і тільки тоді страховка вважається чинною.

"Виокремити" з цього процесу паперовий носій днями дозволила Нацкомфінпослуг: комісія затвердила основні правила при укладанні електронних договорів страхування. Виглядатиме ця процедура так: автовласник подає страховику заявку з усіма необхідними відомостями. Зробити це можна буде хоч в офісі компанії, хоч удома перед комп'ютером, хоч стоячи в пробці зі смартфону. Страховик пропонує свої умови і ціну, при цьому пропозиція не "висить в повітрі" – вона фіксується в базі даних Моторного бюро і діє до кінця того дня, в який було сформовано. Якщо клієнт згоден, то він направляє до компанії певне повідомлення, яке вважатиметься його електронним підписом. Відразу після оплати поліс реєструється в базі МТСБУ, а клієнт отримує на свій імейл електронний документ – візуальну форму полісу.

Реклама

За прогнозами Нацкомфінпослуг, перші онлайн-поліси надійдуть до продажу вже наприкінці літа. При цьому протягом року (а то і більше) страховики продаватимуть ОСАГО як в електронному, так і в звичному паперовому вигляді.

"Існує думка, що страховий поліс виявиться недоступний пенсіонерам та жителям сіл, в яких немає інтернету. Це міф. Спочатку в структурі продажів мало що зміниться, та й потім, завжди залишаться такі агенти, які зможуть обслужити пенсіонера і роздрукувати за його бажанням виписку з електронного договору, – зазначає перший віце-президент СК "АХА Страхування", керівник робочої групи МТСБУ з впровадження електронного полісу Андрій Перетяжко -. Якщо до кінця року частка продажів Е-ОСАГО досягне 5-7%, це вже буде дуже хорошим показником".

ОСНОВНІ ПЛЮСИ Е-ПОЛІСІВ

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

"Традиційний" бланк ОСАЦВ діє в Україні більше 20 років, і багатьом водіям незрозуміло, для чого потрібно переводити автоцивілку в електронну форму.

"Це один з небагатьох прикладів інновацій, які вигідні всім, – стверджує голова правління СК ВУСО Олександр Шойхеденко. – Для клієнтів це, насамперед, зручно: електронний поліс не треба ніде забирати, його неможливо забути вдома. Купити його можна за 5 хвилин, сидячи у власній машині. Його більше не запитуватимуть поліцейські, перевірка здійснюватиметься шляхом запиту до ЦБД МТСБУ. Це вигідно страховикам: вони зможуть упорядкувати роботу з агентами, перестануть нести збитки через шахрайство, пов'язане з випискою поліса після ДТП, а в звітах страховиків і базі МТСБУ дані будуть достовірними".

Реклама

ЗАХИСТ ВІД ФАЛЬСИФІКАТУ. Але найбільший ефект – в тому, що Е-ОСАГО буде практично недоступним для шахраїв. За оцінками страховиків, зараз кожен десятий поліс ОСАГО, який перебуває на руках у клієнтів, можна назвати фальшивим або сфальсифікованим.

"Електронний поліс передбачає відсутність паперового носія, який можна підробити, – підкреслює гендиректор МТСБУ Володимир Шевченко. – Процедура страхування підтверджується записом в ЦБД про наявність договору страхування. Це означає, що такий поліс не може бути недійсним, його не продасть вам страховик, у якого відкликали ліцензію на автоцивілку. Факт оплати можна буде здійснити через інтернет, що унеможливить ситуацію, коли клієнт передав агенту гроші, а в компанії їх так і не отримали".

Крім того, за оцінками Перетяжка, відмова від фізичних бланків допоможе знизити адміністративні витрати компаній, які зараз становлять близько 100 млн грн. Ці гроші можна буде пустити на своєчасні виплати з ОСАГО.

"Стосовно труднощів перебудови бізнес-процесів, вони будуть мінімальними, – зазначає Шойхеденко. – Юридичні проблеми, складності автоматизації, навчання надумані і пов'язані здебільшого з природною реакцією ринку на вимушені зміни. Те ж саме, що поява електронного квитка на потяг. Хто зараз згадає проблеми впровадження, крім айтішників "Укрзалізниці"? Тим більше, що сьогодні існує декілька безкоштовних ІТ-рішень, які будь-який страховик може впровадити у себе в найкоротші терміни. Було б бажання змінюватися".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти