Як заощадити на електриці в опалювальний сезон

4 жовтня 2018, 07:37

До піку осінньо-зимового електроспоживання потрібно готуватися вже зараз

Тепло в оселях українців має з'явитися з 15 жовтня. Таку офіційну дату початку опалювального сезону назвав прем'єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Кабінету міністрів в середу, 3 жовтня. При цьому влада на місцях може приймати рішення про старт подачі опалення до будинків раніше, з огляду на реальні погодні умови і температури на вулиці.

Синоптики обіцяють найближчими днями похолодання, а замість дощу в деяких регіонах може випасти сніг. До появи тепла в батареях багатоповерхівок багатьом жителям, крім бойлерів для гарячої води, може знадобитися ще й електрообігрівач. Крім похмурої погоди, світловий день стає все коротшим, і люди частіше включають електроосвітлення. Все це призводить до збільшення електроспоживання населенням.

Жовтень – це початок осінньо-зимового піка електроспоживання. Восени і взимку населення використовує на 20-30% більше електроенергії, ніж спекотними місяцями. Що відповідно позначається і на сумах в платіжних квитанціях за електрику. Однак за допомогою енергоефективних та енергозберігаючих комплексних заходів можна зменшити родинні витрати на електроенергію до 50%.

Як економити

Реклама

Про можливу економію електроенергії та власних грошей варто подбати прямо зараз, поки не отримані перші платіжки і не почався ажіотаж. Багато вже використовує економні світлодіодні (LED) лампочки замість звичайних ламп розжарювання. Коштують вони дорожче звичайних у 2-5 разів, але прослужити можуть кілька років, тобто ціну свою виправдовують, та ще й дозволяють економити. При цьому вони забезпечують комфортне для зору світло. Лампочки з можливістю регулювання яскравості (дімовані) дозволяють ще більше економити, створюючи приглушену спокійну атмосферу в приміщенні. Але енергозберігаючі лампочки, звісно, не єдина можливість економити витрати на електрику.

В Україні діють диференційовані тарифи на електроенергію за часом доби. Є двозонні: денний (з 7:00 до 23:00) і нічний (з 23:00 до 7:00). При цьому нічний тариф становить всього 50% вартості звичайного, денного (денний тариф для кожної категорії свій; наприклад, для жителів багатоповерхових будинків з електроплитами – 0,9 грн при витраті до 100 кВт/год на місяць і 1,68 грн – понад 100 кВт). Якщо облаштувати свій побут таким чином, щоб електроприлади працювали переважно вночі – наприклад, пральна машина, хлібопічка, бойлер і т.д.), плата за електроенергію буде вдвічі нижче.

Існує також трьохзонний електротарифів: напівпіковий (з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 20:00 і з 22:00 до 23:00), піковий (з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00) і нічний (з з 23:00 до 7:00). При такій розбивці в напівпіковий період діє звичайний тариф, в піковий час він зростає на 50%, зате в нічний час діє коефіцієнт 0,4, тобто електроенергія обходиться на 60% дешевше.

Щоправда, для того, щоб комунальна плата нараховувалася за різними тарифами, необхідний багатотарифний лічильник електроенергії: однофазний або трифазний. Один і той же багатотарифний лічильник можна налаштувати як для роботи за двома зонами (день-ніч), так і за трьома (ранок-день-ніч). На думку експертів, тариф "день-ніч" зручніше і вигідніше.

Вважається, що в середньому люди і так використовують 30% електроенергії вночі. Як мінімум, один із самих ненажерливих електроприладів холодильник працює цілодобово. До цього додайте бойлер, обігрівач або кондиціонер, мультиварку, посудомийку і пральну машину. Хтось любить вночі попрацювати на ноутбуці або подивитися телевізор. Всі ці справи з "нічним" тарифом обійдуться дешевше. Акумуляторні батареї смартфонів, ноутбуків, електросамокатів, шуруповертів та іншої техніки також вдвічі вигідніше заряджати вночі.

Налаштовуємо під себе

Для більшої економії частину деяких електропобутових справ можна зрушити на вечір (з 23:00) і ранок (до 7:00). Деяким людям вдається перенести до 80% своїх "електричних справ" на пільговий період часу. Зробити цей процес зручним можна за допомогою "розумних" розеток з таймерами. Механічний таймер дозволяє налаштувати автоматичне включення і виключення електроприладів в заданий час протягом доби, а цифровий – протягом тижня. Наприклад, можна, щоб бойлер починав гріти воду з 5-6 ранку, це досить, щоб уже о 7-ій приймати душ, який з двозонним тарифом обійдеться вдвічі дешевше.

Ще більше можливостей дають спеціальні Wi-Fi-розетки. Вони дозволяють прямо зі смартфона через інтернет налаштовувати гнучкіші сценарії включення-виключення електроприладів. Або прямо з роботи або з іншої кімнати можна включити вимкнути електрочайник, обігрівач, пральну машину та інше. Для тих, хто забуває "вимкнути праску", це хороша страховка, щоб стрімголов не доводилося повертатися з роботи заторами.

"На ринку є досить широкий вибір двозонних лічильників, світлодіодних ламп, "розумних розеток". Іноді це десятки, а то і сотні моделей з різними характеристиками, ціною та якістю. Іноді це є бар'єром для людей, щоб почати грамотно економити. Не всі готові витратити час, щоб вивчати різні опції і відгуки в інтернеті. Найпростіше перейти на двозонний облік можна за допомогою енергоефективних наборів Розумний WATT. До коробкового набору входить двозонний лічильник електроенергії з послугою швидкого підключення і постановки на комерційний облік "під ключ" (для клієнтів ДТЕК Київські електромережі, Дніпровські і Донецькі електромережі). Тут же присутні оптимально підібрані за співвідношенням ціна-якість-надійність LED-лампи і розетки з таймерами. Додається і інструкція з порадами щодо економії електроенергії", – розповів директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

Вартість набору з лічильником починається від 2399 грн. Такий набір може окупитися від півроку до півтора-двох років. Чим більше початкове споживання електроенергії – тим швидше може окупитися набір. Щоб прикинути терміни окупності для своєї квартири або будинку, можна скористатися онлайн-калькулятором енергоефективності: https://dtek-esco.com/calc.

Максимального результату з економії електроенергії допоможе домогтися використання енергоефективної побутової техніки – не нижче класу А або А+. Варто використовувати вже наявні в цій техніці вбудовані таймери і економічні режими роботи, а також слідувати інструкціям від виробника. Тоді економія 50% родинних витрат на електроенергії цілком досяжна.

Зниження споживання електроенергії також може зменшити навантаження на внутрішню електромережу будинку. Адже часто буває, що коли люди одночасно включають бойлери та електрообігрівачі, проводка не витримує і в будинку пропадає світло.

Утепліть будинок зовні

Реклама

Щоб навіть у люті морози не доводилося включати електрообігрівачі та ще більше зберегти енергоресурси, краще утеплити будинок. Як мінімум замінити вікна в квартирі на енергозберігаючі. При цьому кожні 2-3 роки варто міняти гумки ущільнювачів, регулювати фурнітуру та замикальні елементи. Вхідні двері також варто утеплити.

Найбільшого ефекту щодо економії не тільки електроенергії, але і тепла дадуть енергоефективні та енергозберігаючі заходи на рівні всього будинку. Замість клаптикового утеплення окремих квартир, краще об'єднатися з сусідами і залучити кредити або гранти на утеплення всього будинку повністю. Повинен бути утеплений весь периметр стін будинку, від цоколя до коника даху. Корисно встановити енергозберігаючі двері і вікна в під'їзді, а також подбати про наявність автодоводчика на дверях. Тамбур в парадному дозволить не випускати тепло з будинку при відкритті дверей на вулицю.

Обов'язково необхідно утеплювати інженерні комунікації, труби центрального опалення та гарячого водопостачання по всьому будинку. При цьому термоізолювати потрібно в тому числі і запірну арматуру, всі засувки, аж до ручок. Тоді більше тепла зможе дійти до квартир, а не губитися на шляху.

Заощадити до 10-40% теплової енергії в будинку допоможе установка автоматизованого теплового пункту. Автоматика оперативно і гнучко регулюватиме температуру теплоносія в системі опалення залежно від температури на вулиці. Особливо це корисно в демісезоння (восени і навесні), коли за день погода на вулиці може змінюватися кілька разів.

Які саме заходи в будинку необхідно виконати, щоб в ньому було комфортно, не холодно і не жарко, і при цьому зменшувалися платіжки, підкаже енергоаудитор. Після комплексного обстеження будівлі він визначить, скільки саме можна економити енергоресурсів, що для цього необхідно зробити, як швидко енергоефективні заходи окупляться і за рахунок яких джерел їх можна профінансувати. Послуга енергоаудиту коштує близько 12-18 тис грн, залежно від розмірів будівлі. Якщо розбити цю суму по квартирах, то залежно від їх кількості мешканцям може обійтися по 50-100 грн. Порівняно небагато, якщо потім завдяки виконанню рекомендацій енергоаудитора вдасться економити по 500-2000 тис. грн. на місяць.

Адже при комплексному підході в будівлях радянської споруди можна домогтися економії на опаленні до 50%, в деяких випадках і до 70%. Навіть в сучасних новобудовах можна заощадити 10-20% енергії. Кожен може приміряти цю економію до своєї конкретної ситуації і платіжок за рік.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як Україна готується до старту опалювального сезону.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти