Валютні борги українців перетворяться на гривневі: закон набув чинності

23 квітня, 08:34

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Дата реструктуризації буде своя у кожного боржника, але у банків є дедлайн. Фінустанови мають розіслати позичальникам пакети документів

Валютним позичальникам, які не змогли платити за кредитами після обвалу гривні в 2008-му і 2014 роках, дали ще один шанс. Від сьогодні, 23 квітня, набув чинності пакет законів про реструктуризацію валютних позик. Документи напередодні були оприлюднені в офіційній пресі, і в них вказано, що вони набувають чинності наступного після публікації дня.

Реклама

Днем проведення реструктуризації вважатиметься день, коли кредитор отримає від свого банку документи на проведення реструктуризації. Банки, в свою чергу, мають витратити на підготовку таких документів не більше двох місяців.

Закони стосуються не тільки кредитів на житло, але і всіх споживчих кредитів. Суть реструктуризації така:

  • Валютні кредити переводяться в гривневі. Конвертація проводиться за середнім значенням між офіційним курсом гривні на день реструктуризації і курсом, встановленим Нацбанком на дату видачі кредиту.
  • Саме тіло кредиту і нараховані відсотки повинні бути погашені.
  • Штрафи, пені, неустойки тощо боржникам прощаються. Списані суми виводяться з-під оподаткування, щоб їх не змогли зарахувати до доходів боржника.
  • Раніше сплачену неустойку зараховують до погашення тіла та відсотків за кредитом.

Читайте також: НБУ різко проти переведення валютних кредитів у гривню: банки зазнають збитків

  • Боржники отримують право щомісяця погашати частину боргу протягом 10 років. Можна достроково погасити як всю суму, так і частину кредиту.
  • Відсотки за таким кредитом платять за ринковою ставкою в гривні. Формула: український індекс депозитних ставок у гривні за 12-місячними депозитами плюс 1%.
  • Крім тіла кредиту і відсотків за ним, позичальник повинен додатково платити тільки за страховку, якщо це передбачено його договором про споживче кредитування.

Правом скористатися умовами реструктуризації, згідно із законом, мають тільки ті позичальники, які на 1 січня 2014 року не мали простроченої заборгованості або погасили її до дня реструктуризації.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
Реклама

Також варто пам'ятати, що в Україні перестав діяти мораторій на стягнення майна за валютною іпотекою. У новому законі записано, що примусове відчуження житла можна проводити не раніше, ніж через три роки після реструктуризації валютного кредиту. І тільки в разі, якщо у позичальника з'являться перед банком нові борги.

Раніше новини "Сьогодні" розповідали, як боржників в Україні за один день позбавляють доступу до всіх рахунків:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти