У НБУ розповіли, на яких умовах і за якою ціною проводиться рефінансування банків

19 березня 2015, 10:54

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

У 2014 році і за два місяці 2015-го банки отримали кредитів рефінансування на 266 млрд грн

Кредити рефінансування видаються Нацбанком виключно для підтримки ліквідності банків, заявив на брифінгу заступник директора генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олександр Арсенюк. "Банки залучають гроші одних клієнтів, а іншим позичають. І можуть виникати випадки, коли з незалежних від банку причин клієнт забирає гроші раніше терміну. За законом фізособам це можна робити. Тоді у банку виникає розрив ліквідності. При цьому у банку можуть бути хороші показники , він може бути законослухняним", – пояснив ситуацію Арсенюк.

Реклама

У таких випадках банк йде на міжбанківський валютний ринок, щоб придбати засоби. "Якщо не виходить це зробити на міжбанку, банк йде до НБУ і отримує кредит рефінансування. Активи у банку хороші, і він отримує гроші. Але кредити рефінансування не є джерелом кредитування економіки – для цього потрібні гроші фізичних та юридичних осіб на рахунках банків", – зазначив Олександр Арсенюк.

Кредити рефінансування не мають цільового призначення і надаються банку, щоб він міг вчасно виконати обов'язки перед клієнтами.

"А якщо є цільовий характер – це не рефінансування, а фінансування, і це парафія Мінфіну. Не буває рефінансування з цільовим призначенням, ці кредити потрібні, щоб банк міг постійно і стабільно проводити розрахунки. Також вони дають можливість НБУ регулювати ринок через відсотки і вартість такого кредиту", – заявив Арсенюк.

Принципи надання кредитів рефінансування

1. Кредити рефінансування видаються тільки в чітко визначених параметрах. "Якщо ми бачимо, що в цілому по системі банків є дефіцит ліквідності, визначаються обсяги, в яких НБУ може підтримати систему в цілому. Рішення про надання такого кредиту видається тільки тоді, коли є висновок, що він не вплине на стабільність грошової одиниці, або рефінансування банку зменшує ризики нестабільності порівняно з ситуацією, коли такий кредит не надається", – заявив Олександр Арсенюк.

Реклама

2. Кредити рефінансування не видаються банкам з поганими активами.

3. Кредити рефінансування видаються під надійне забезпечення.

4. Кошти надаються на кредитній основі. Їх ціна повинна бути обґрунтованою, і ставка не може бути нижчою, ніж облікова ставка НБУ. "Тому ніхто не може видавати кредити рефінансування по 2-3%, по неадекватною ціною і тим самим зменшити обсяги відрахувань до бюджету. Всі кредити рефінансування в будь-якому випадку так чи інакше прив'язуються до облікової ставки. Якщо банки запитують кредити дешевше облікової ставки, їх заявки автоматично не задовольняються", – сказав Олександр Арсенюк.

Він уточнив, що стабілізаційні кредити є видом кредитів рефінансування. Вони видаються тим банкам, у яких проблеми з ліквідністю мають більш глибокий характер. Стабілізаційні кредити видаються за ціною на 1,5% вище облікової ставки.

222_98

Реклама

Також існують екстрені механізми рефінансування. Наприклад, такі кредити використовувалися на початку 2014 року, коли була надія, що криза не буде такою тривалою. Суть таких кредитів полягає в тому, що використовуються більш широкі інструменти застави та можливий індивідуальний підхід до банків, пояснив Арсенюк.

За даними НБУ, протягом 2014-го та січня-лютого 2015-го банки отримали кредитів рефінансування на загальну суму 266 млрд грн. Повернули – 228 млрд грн.

Заборгованість за кредитами рефінансування за цей період зросла на 42,2 млрд грн: за 2014 р. – на 37,5 млрд грн, у січні-лютому 2015 р. – 4,7 млрд грн.

111_118

Загальний обсяг заборгованості за наданими Національним банком України банкам та Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) кредитами до початку березня склав 129,27 млрд грн. Різниця між обсягами наданих банкам кредитів та обсягами їх повернення склала 3,67 млрд грн, повідомили в прес-службі Нацбанку.

Реклама

У лютому НБУ надав банкам і ФГВФО кредити на загальну суму 36,03 млрд грн. При цьому обсяг повернення виданих раніше кредитів рефінансування склав 27,17 млрд грн, зазначили в НБУ.

У Нацбанку повідомили, що за лютий видали стабілізаційні кредити двом банкам – "Приватбанку" (3,29 млрд грн) і "Фінанси та кредит" (276 млн грн).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти