У НБУ пояснили, навіщо видали банкам багато кредитів

29 січня 2015, 16:49

Регулятор сподівається повернути всі позики

Національний банк України (НБУ) пояснює значний обсяг рефінансування банків навесні 2014-го плачевним станом банківської системи на той момент і розраховує повернути видані неплатоспроможним банкам кредити. Про це повідомив заступник директора Генерального департаменту банківського нагляду НБУ Костянтин Раєвський.

Реклама

"У березні, квітні і травні минулого року банківська система перебувала на межі колапсу. Тобто, якби Нацбанк припинив тоді рефінансування банків і стабілізаційний кредитування, система могла просто впасти", – сказав Раєвський.

За його словами, присутні в НБУ міжнародні радники рекомендували навіть більший обсяг рефінансування. "Була така фраза – "ви зобов'язані кредитувати навіть під котів і собак", – додав Раєвський.

Чиновник упевнений, що Нацбанк зможе повернути видані кредити, включаючи неплатоспроможні банки. "Кожен кредит рефінансування та стабілізаційний кредит видається під відповідне забезпечення, яке в будь-якому випадку Національному банку ці кошти відшкодує, навіть якщо банк потрапив під тимчасову адміністрацію або ліквідацію. Те, що було видано у вигляді стабілізаційного кредиту, забезпечено відповідним заставою, і ліквідатор або тимчасовий адміністратор Національному банку ці гроші поверне", – пояснив він.

На питання, чому кредити не повертаються на стадії тимчасової адміністрації, Раєвський відповів, що Фонд гарантування вкладів фізосіб в рамках законодавства протягом трьох-чотирьох місяців шукає потенційного інвестора для банку.

Реклама

"Якщо з'являється потенційний інвестор у банку, він його викуповує, і, відповідно, питання з поверненням рефінансування закриваються самі собою. Якщо ж фонд не знаходить інвестора і пускає банк у ліквідацію, просить Національний банк відібрати ліцензію, то в такому випадку першочергове завдання ліквідатора – розрахуватися з фізичними особами до 200 тисяч (гривень) за рахунок фонду і повернути Національному банку за рахунок реалізації застави рефінансу", – зазначив заступник директора Генерального департаменту банківського нагляду.

В тренді
Гречка більше не дорожчатиме. На якій позначці завмерла ціна за кілограм
Щоб зробити крупу більш корисною, обсмажте її на пательні

За його словами, НБУ може повернути свій кредит у ліквідованого банку позачергово. "Національний банк позачергово. За законом, кредити, забезпечені заставою, йдуть поза чергою. Також як і вкладники до 200 тисяч", – пояснив Раєвський.

Нагадаємо, в 2014 році в порівнянні з 2013 роком НБУ збільшив обсяг рефінансування банків утричі - до 222,3 млрд грн, що стало максимальною сумою після 169,5 млрд грн в кризовому 2008 році.

В тому числі НБУ видав кредити рефінансування на термін понад 30 календарних днів на загальну суму 115,613 млрд грн 75 банкам. Серед одержувачів цих кредитів є 16 банків, які згодом були визнані неплатоспроможними, і в даний час в них здійснюється тимчасова адміністрація або ліквідація.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти