Українські банки втрачають оптимізм з приводу кредитів

24 січня 2018, 07:40

Сергій Гусєв

Попит на позики зростає, але вимоги банкірів можуть посилитися

Настрої банків щодо кредитування НБУ оцінює щоквартально, проводячи опитування. Останнє з них проходило з 20 грудня 2017 по 10 січня 2018 року. У ньому взяли участь кредитні менеджери 65 банків, частка яких в банківській системі становить 97%.

Реклама

За результатами опитування НБУ опублікував висновок про стан кредитного ринку наприкінці 2017 року і прогнози на початок 2018 року. Важливо врахувати, що результати відображають думку банкірів і не є оцінками і прогнозами самого Нацбанку.

Раніше в НБУ зазначали, щоякість кредитів в Україні встановила світовий антирекорд – частка непрацюючих кредитів в українській банківській системі є максимальною за всю історію світових спостережень в цій сфері.

Ключові показники на перспективу

Банки в цілому позитивно оцінюють перспективи кредитування на 2018 рік, але за квартал оптимізм банків помітно зменшився. Збільшення обсягів корпоративних кредитів протягом найближчих 12 місяців очікують 72% (у попередньому кварталі було 78%) респондентів. У споживчому сегменті пожвавлення кредитування прогнозують 67% (97%). Переважна більшість банків вважає, що протягом року якість кредитів не зміниться або підвищиться.Зберігаються, хоча знову ж ослаблені, очікування подальшого припливу депозитів: на зростання вкладів населення розраховують 56% (87%), коштів бізнесу – 63% (70%). 

Корпоративний сектор

Реклама

Три чверті банків-респондентів не змінили стандарти схвалення кредитних заявок в корпоративному сегменті. Але баланс відповідей був позитивним (17%), оскільки деякі великі банки підвищили вимоги до деяких видів кредитів, особливо великих підприємств. Стандарти для малих і середніх підприємств залишилися незмінними майже у всіх банках.

Як зміняться показники корпоративного сектора в вашому банку протягом наступних 12 місяців ?,%

Як зміняться показники корпоративного сектора в вашому банку протягом наступних 12 місяців?, %

Показник

Знизиться

Реклама

Не зміниться

Зросте

Кредитний портфель

10,7

10,8

Реклама

78,5

Депозити

10,6

18,9

70,5

Якість кредитного портфеля

13,4

44,8

41,9

Основними факторами посилення внутрішніх нормативів і критеріїв політики в кредитуванні бізнесу банки вказали зниження власної капіталізації, погіршення курсових та інфляційних очікувань і зростання ризику застав. У разі стандартів кредитування малого і середнього бізнесу ці фактори компенсувало підвищення конкуренції між банками і очікування економічного зростання в країні.

На початку 2018 року великі банки планують підвищити стандарти, особливо для валютних кредитів. Водночас умови кредитування малого і середнього бізнесу не зміняться (67% респондентів) або будуть пом'якшені (23%).

В цілому наприкінці 2017 року частка схвалених кредитних заявок для малого і середнього бізнесу підвищилася. А ось в сегменті великих підприємств рівень схвалення заявок принципово не змінився. Водночас банки, переважно великі, підвищили вимоги до застав за кредитами бізнесу і посилили обмеження, встановлені в кредитних угодах, особливо для великих підприємств.

За даними банків, в четвертому кварталі 2017 року попит на корпоративні кредити збільшувався – про це заявили 44% опитаних проти 40% в попередньому кварталі. Попит зріс на всі види кредитів, особливо на короткострокові і гривневі. Попит на кредити малого і середнього бізнесу стимулював зниження відсоткових ставок, а великого – потреби в оборотному капіталі і інвестиціях.

Як зміниться попит корпоративного сектора на кредити в I кв. без урахування сезонних змін?, %

 

Знизиться

Не зміниться

Зросте

В цілому

6,0

27,7

66,4

Кредити малим і середнім підприємствам

5,1

20,9

74,0

Кредити великим підприємствам

14,0

35,2

50,8

Короткостроковікредити

1,0

45,3

53,8

Долгостроковікредити

5,0

49,8

45,1

Кредити в національній валюті

1,0

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

31,8

67,2

Кредити в иноземній валюті

7,0

90,2

2,7

Респонденти оцінили боргове навантаження в корпоративному секторі як високе. Однак частка банків, які вказали на високу закредитованість, за два останні квартали зменшилася на 8 в.п., до 26%. 

Кредити для населення

Окремі великі банки пом'якшили стандарти споживчого та іпотечного кредитування. Особливо це відноситься до внутрішніх нормативів і критеріям відбору позичальників в сегменті іпотечних кредитів. На пом'якшення стандартів споживчих кредитів найбільший вплив зробили посилення конкуренції і очікування зростання платоспроможності споживачів. Великі банки пом'якшили стандарти для іпотеки завдяки здешевленню фондування і очікуванням пожвавлення економічної активності.

Банки очікують на початку 2018 року значного пом'якшення стандартів при споживчому кредитуванні і помірного – при видачі нових іпотечних кредитів:

Як зміняться стандарти схвалення заявок домогосподарств на кредити в I кв.?, %

 

Посиляться

Не зміняться

Пом'якшаться

Іпотечні

0,1

80,8

19,1

Споживчі

0,1

50,1

49,8

В IV кв. банки схвалили помітно більше, ніж раніше, заявок як на іпотечні, так і на споживчі кредити – баланси відповідей досягли найвищих значень і становили 28% і 36% відповідно.

Тривало зростання попиту домогосподарств на кредити. 24% опитаних заявили, що він збільшився на іпотеку і 41% – на споживчі кредити. Основними драйверами підвищення попиту в обох випадках були зниження відсоткових ставок і поліпшення споживчих настроїв. У першому кварталі 2018 року банки очікують зростання попиту на споживчі та іпотечні кредити. Більшість (58%) вважають боргове навантаження на домогосподарства середнім.

Рівень ризиків

Опитані НБУ банкіри заявили про збільшення кредитного ризику, який перевершив очікування попереднього кварталу. Валютний ризик збільшується два квартали поспіль, відображаючи високу волатильність курсу гривні. Деякі великі банки вказали на зростання ризику ліквідності – це зумовило позитивний баланс відповідей (9%), хоча дві третини банків вважали, що рівень цього ризику не змінився. Більшість (81%) вказали на незмінність операційного ризику.

Як зміняться ризики для вашого банку в I кв.?, %

 

Знизиться

Не зміниться

Зросте

Кредитний

1,1

54,4

44,5

Відсотковий

7,7

61,5

30,8

Валютний

0,8

69,3

29,9

Ліквідності

9,3

73,6

17,1

Операційний

1,3

72,0

26,7

Банки очікують, що кредитний, валютний та операційний ризики зростуть у першому кварталі 2018 року. При цьому вперше з середини 2015 року відсотковий ризик збільшиться, а ризик ліквідності не зміниться.

Як відомо, частка проблемних кредитів в Україні, як і раніше, становить більше 50%, хоча і трохи знизилася до грудня-2017.


Раніше журналісти "Сегодня" розбиралися, як краще вибрати новий кредит:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти