Шість ризиків: НБУ показав, які справи у банків в Україні

19 грудня 2017, 16:09

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Права кредиторів слабо захищені, але фінустанови вийшли на прибуток

Впродовж другого півріччя 2017 року оцінка більшості ризиків банківського сектора в Україні не змінилася. Про це повідомляється в звіті про фінансову стабільність, підготовленому Національним банком України (НБУ).

Кредитний ризик

Реклама

(відображає перспективи зміни рівня непрацюючих кредитів в портфелях банків і необхідність додаткового формування резервів під такі кредити)

У Нацбанку відзначають, що кредитний ризик помірно знизився щодо червня-2017, чому, перш за все, сприяло поліпшення фінансового стану позичальників – корпоративних клієнтів і фізичних осіб.

"Рівень дефолтів і кредитний ризик за новими кредитами низький. Тому можна очікувати, що з відновленням кредитування частка непрацюючих кредитів продовжить скорочуватися, хоча і низькими темпами", – відзначили в НБУ. Нагадаємо, більше половини кредитів в українських банках є дефолтними, тобто зі 100% ймовірністю не будуть повернені.

Ризик достатності капіталу

(оцінює можливості банків забезпечувати достатній рівень капіталу)

Реклама

Ризик достатності капіталу не змінився. НБУ очікує, що з початку 2018 після введення нового стандарту МСФЗ 9 показників власного капіталу банківського сектора одноразово знизяться.

"Однак це суттєво не вплине на достатність регулятивного капіталу переважної більшості фінансових установ. Окремі державні банки зажадають додаткового капіталу", – прогнозують в Нацбанку.

.png_515

Ризик ліквідності

(показує здатність банків в повній мірі і своєчасно виконувати свої зобов'язання перед вкладниками і кредиторами)

Ризик ліквідності залишається низьким з огляду на те, що банки на балансах достатню кількість високоякісних ліквідних активів. Фінансові установи поступово переводять ліквідність на кредитування.

В тренді
Цифра дня. Пенсії колишніх суддів удвадцятеро більші, аніж у пересічного українця

Юридичний ризик

Реклама

(оцінює здатність банків захищати власні інтереси за допомогою юридичних інструментів)

Юридичний ризик незмінно високий. НБУ підкреслює, що права кредиторів слабо захищені на рівні як законодавства, так і практики його застосування.

"У парламенті регулярно реєструють нові законопроекти, які можуть істотно погіршити умови діяльності банків і призвести до додаткових бюджетних витрат", – відзначили в Нацбанку.

Валютний ризик

(вказує на те, наскільки тенденції валютного ринку можуть впливати на фінансовий результат банків)

Валютний ризик помірний, частка валютної складової кредитного портфеля поступово знижується. Банки більш виважено оцінюють ризики за валютними кредитами. Нацбанк прогнозує, що перехід на МСФЗ 9 призведе до зміни оцінки відкритої валютної позиції. За оцінками НБУ, банки зможуть її збалансувати впродовж декількох місяців.

Ризик прибутковості

Реклама

(стосується здатності банків генерувати чистий прибуток)

Ризик прибутковості не змінився. Після трьох років збитків банківська система вийшла на прибуток, низька операційна ефективність державних банків залишається джерелом ризиків.

Як раніше відзначали в Нацбанку, банкрутства великих банків більше не очікуються. Малі банки, акціонери яких не зможуть надати додатковий капітал, зможуть повернути НБУ банківську ліцензію та продовжити фінансову діяльність в іншому статусі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти