Рада схвалила "закон для Гонтарєвої" про незалежність НБУ

19 травня 2015, 11:40

Ксенія Капустинська , Віра Холмогорова

Документ відредагують до другого читання

Верховна Рада з другої спроби ухвалила за основу президентський законопроект № 2742. Це поправки, що регулюють діяльність Нацбанку.

Реклама

У перший раз не вистачило всього шість голосів – проголосували 220 депутатів. Документ повернули до розгляду і вдруге "за" прийняття документа проголосували 231 депутат. Нардепи домовилися змінити документ до другого читання.

"Законопроект розроблявся НБУ спільно з експертами МВФ, і він є структурним маяком програми МВФ. ...Ми повинні прийняти цей законопроект бажано до кінця травня", – зазначив перший заступник голови НБУ Олександр Писарук, наданий документ у Верховній Раді.

За словами Писарука, законопроект не пропонує розширювати повноваження НБУ. У той же час документ збільшує фіскальну незавімость Нацбанку, а також підвищує контроль Радою НБУ внутрішнього аудиту фінрегулятора.

У профільному комітеті ВР законопроект викликав дискусії. Документ все ж попередньо схвалили, але порадили приймати його поки лише за основу, а до другого читання доопрацювати.

Реклама

"Рішення комітету про підтримку закону було прийнято з різницею в один голос. Є суттєві зауваження. Зокрема, скасовується процедура звільнення членів ради НБУ, а нова не встановлюється. Також скасовується відповідальність глави НБУ перед Верховною Радою", – зазначив депутат Олег Лаврик ("Самопоміч").

Також у депутатів є зауваження на тему встановлення законом розміром зарплат членам Ради НБУ і бюджетним амбіціям, прописаним в документі. У той же час в Блоці Петра Порошенка нагадали, що документ необхідний для отримання на початку літа другого траншу МВФ за програмою розширеного фінансування EFF.

В тренді
Країни скуповують пшеницю і олію. Чому в усьому світі дорожчають продукти

Законопроектом, зокрема, пропонується:

  • з 2016 року змінити порядок перерахування частини прибутку до розподілу НБУ;
  • визначити, що Нацбанк сприяє фінансовій стабільності за умови, що це не перешкоджає підтриманню цінової стабільності в державі;
  • розширити повноваження Ради НБУ і т.д.

Крім того, законопроектом пропонується зменшити квоту членів ради НБУ з 14 до 8. Від президента і Верховної Ради – по 4 людини (на цей момент – 7). Пропонується зменшити і кількість членів правління НБУ з 11 до 6. При цьому, голова Національного банку має право вирішального голосу у разі рівного розподілу голосів членів Правління Нацбанку при прийнятті рішень.

Заплановані і зміни щодо організації внутрішнього аудиту в Набанке – Рада НБУ зможе створити Аудиторський комітет – консультативний робочий орган. Голові Національного банку хочуть надати право ініціювати проведення позапланових аудиторських перевірок у структурних підрозділах НБУ.

Реклама

Проектом запропоновані зміни для посилення захисту членів керівних органів і службовців Національного банку. Зокрема, планується надати Нацбанку право здійснювати страхування життя і здоров'я членів правління та інших працівників.

До речі, ще одна примітна новела – "встановити, що Верховна Рада розглядає питання про звільнення голови НБУ у відставку тільки після його виступу про результати діяльності на посаді на засіданні ВР".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти