Куди вкласти гроші, щоб заробити: прогнози експертів щодо банківської системи України

6 жовтня 2019, 07:19

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Експерти радять поквапитися з вкладеннями, поки процентні ставки високі

До кінця року фінансисти стверджують, що банківська система України залишиться стабільною, але радять поквапитися тим, хто бажає оптимально примножити свої заощадження. Бо через зміцнення гривні знижуються відсотки за вкладами як у ній, так і в цінних паперах Мінфіну – облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Що стосується підсумків третього кварталу, то поки прогадали ті, хто вилучив гроші з гривневих депозитів і вклався в валютні, чекаючи традиційного осінньо-зимового зростання курсу долара, який обіцяли низка аналітиків. Втім, вони від своїх прогнозів не відмовляються, зрушені тільки терміни і відкориговані показники ослаблення гривні не 28 грн/долар до кінця року, а не вище 27.

Реклама

Що стосується кредитів, то фахівці чекають пожвавлення ринку, перш за все іпотечного кредитування, який зараз практично не працює. Але якщо Кабмін виконає свої обіцянки щодо зниження ставок на які видаються банками позики, то запуск іпотечного кредитування в нацвалюті може стати реальністю. Нашими експертами виступили виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова, керівник відділу аналітики ГК FOREX CLUB Андрій Шевчишин, президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак, фінаналітик ICU Михайло Демків.

Курс долара: два сценарії для валюти

Мабуть, найбільше українців цікавить, як до кінця року зміниться курс гривні. За словами Андрія Шевчишина, базовий прогноз такий: середній курс – 26-27 грн/долар, на кінець року – 26,5 грн/долар.

"Прогнози по гривні продовжують поліпшуватися, – розповів нам Шевчишин. – Заявлені реформи, запуск ринку землі, велика приватизація, відновлення співпраці з МВФ і лібералізація ринку капіталу дозволяють розраховувати на значний приплив інвестицій. Але негативний торговий баланс, дефіцит бюджетних надходжень щодо планових показників вказують на перспективу ослаблення гривні. Оптимістичний прогноз: 24-25,5 грн/долар, на кінець року – 25 грн/долар. Ключовою передумовою виступає активний приплив інвестицій і збереження сприятливих зовнішніх торгових умов, чому пропозиція валюти постійно випереджає попит. Песимістичний прогноз: 27-29 грн/долар, на кінець року – 29 грн/долар. Ключовими факторами виступають скорочення припливу коштів і падіння цін на світових сировинних ринках. За словами експерта, базовий прогноз – найвірогідніший в силу активності діючих факторів як внутрішніх (активність в реформах), так і зовнішніх (стриманий оптимізм щодо досягнення домовленостей між США і Китаєм, торгових домовленостей між Великою Британією і ЄС, що знижує ймовірність кризи в поточному році). Курс євро буде залежати від динаміки базового курсу пари гривня/долар і динаміки пари євро/долар на світових ринках. Щодо пари євро/долар очікуємо середній курс 1,11, тому базовий прогноз по євро 28,8-30 грн/євро".

Вклади: ставки вниз

Моніторинг НАБУ пропозицій українських банків за річними депозитами показав, що на середину вересня 2019 р ставки по них знаходяться в широкому діапазоні: 5-19% річних.

"Якщо відсіяти з цього кола "екстремальні" випадки, то вкладники можуть надійно вкласти кошти в гривні на рік під ставку 16-18% річних, – говорить Олена Коробкова. – Це вдвічі перекриває поточну інфляцію і суттєво покриває валютні ризики. В останні тижні багато банків навіть підвищили депозитні ставки в гривні, незважаючи на невелике зниження облікової ставки НБУ. Це пов'язано з дефіцитом гривні в банківській системі, в тому числі і в зв'язку з накопиченням коштів на Єдиному казначейському рахунку. Зараз гривневі депозити виглядають набагато більш привабливими в порівнянні з вкладами в іноземній валюті через підтримання все ще високих відсоткових ставок і сприятливу кон'юнктуру валютного ринку".

Але експерт попереджає: оскільки НБУ сигналізує про подальше і досить суттєве зниження облікової ставки, рішення про відкриття депозитного вкладу краще не відкладати, адже в подальшому ставки можуть знизитися. З точки зору валютних переваг вкладників в останні місяці складається досить цікава ситуація: цього літа фізособи нарощували вклади в валюті набагато інтенсивніше, ніж гривневі депозити. Цілком ймовірно, це пов'язано з очікуваннями традиційної сезонності поведінки обмінного курсу, які в цьому році, схоже, так і не виправдаються. Але якщо дивитися на довгу дистанцію, то український вкладник однозначно віддає перевагу гривні. За останні 12 місяців строкові вклади в гривні виросли майже на 12%, тоді як термінові валютні вклади – лише на 2% в валюті. Як показав минулий рік, більшість вкладників мали рацію. Адже при інфляції, що склала за цей період близько 9%, вклади в гривні забезпечили збереження і примноження накопичених коштів, а вклади в іноземній валюті ні.

Іпотека: влада допоможе

Реклама

Уряд обіцяє, що вже в 2020-му ставки по кредитах для населення істотно знизяться. Це означає, що запуск іпотечного кредитування в гривні може стати реальністю.

"Українці почали забувати, що таке іпотека. Кредитні програми зупинилися через кризу 2008 року і девальвацію гривні. І хоча багато хто ще розплачується за квартири, куплені за допомогою валютних позик, банки майже не фінансують покупку житла", – зазначає фінаналітик ICU Михайло Демків. За його словами, обсяг видачі нових кредитів становить близько 200 млн грн на місяць: "Кредитування можна отримати у певних забудовників, які працюють з банками. Позичальники позичають невелику частину від вартості житла через дорожнечу – ставки часто перевищують 20% ".

Валютні кредити були привабливі завдяки низьким відсоткам. Від сумного досвіду позик у валюті потрібно відійти і шукати можливості збільшення кредитування в гривні. Правда, вартість грошей в Україні завжди була високою, особливо в гривні, зазначає Демків. Тому труднощі в озвучених урядом цілях і полягають у зниженні цієї вартості для позичальника.

"Помилково вважати, що проблема тільки в обліковій ставці НБУ, яку у вересні знизили до 16,5%. Кілька років НБУ вибудовує механізм управління вартістю грошей через цей інструмент і очікує, що в разі зниження інфляції до 5% зможе скоротити її вдвічі до кінця 2021-го. Але різкого зниження не буде. Ставка вже була 6,5%, депозити коштували 20% і вище. Сьогодні в середньому депозит на рік коштує 16% з очікуваним зниженням до 10%, але за умови зменшення інфляції. Якщо темпи зростання цін не знизяться, навряд чи люди понесуть депозити під 5-8% у гривні", – пояснює Демків.

Тому для отримання дешевої іпотеки уряду доведеться розробити певний механізм стимулювання кредитування.

"Наприклад, через компенсацію процентів або надання гарантій з виплати", – вважає експерт.

Як заробити: ОВДП, валюта і крипта

Тарас Козак зазначив, що в цьому році багато українців відкрили для себе новий фінансовий інструмент – гривневі ОВДП, прибутковість за якими знаходиться на рівні облікової ставки Нацбанку – близько 16,5%. Але, зауважимо, вони принесуть помітний дохід при вкладах не менше 100 тис. грн.

"За останніми даними, фізособи вклали в цьому році в ОВДП більш 10 млрд грн, – каже Козак. – Це багато, але, з огляду на, що депозити населення в банках у десятки разів більше, є перспектива для зростання. Для порівняння: вкладення в ОВДП нерезидентів – іноземних компаній – більше 90 млрд грн. А всього в них вкладено вже близько 800 млрд грн. При цьому, на відміну від відсотків за будь-якими банківськими вкладами, відсотки по ОВДП не обкладаються податком в 18%, сплатити треба лише 1,5% військового збору".

Козак прогнозує, що і в наступному році випуск ОВДП продовжиться, але вже під менші відсотки, 12-14% річних, так як облікова ставка НБУ буде знижуватися. Але він радить не вкладати тільки в ОВДП: купивши гривневі цінні папери на 50% заощаджень, інші краще покласти на валютний депозит. Андрій Шевчишин підкреслив, що незмінною є рекомендація диверсифікації вкладень. Також він радить вкладати в криптовалюти.

"Турбулентність ринків і висока невизначеність тільки підвищують таку необхідність. Ми рекомендуємо розкласти активи за різними напрямками: 45% гривня, 30% валюта, 20% золото, 5% криптовалюта. Потенціал зберігає Bitcoin, Riple і ще кілька криптовалют. Високий інтерес у інвесторів до Libra, але її запуск очікується в наступному році", – розповів нам Шевчишин.

Реклама

Новини "Сьогодні" також дізналися, як зберегти заощадження в умовах падіння курсу долара. Детальніше дивіться в нашому сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти