Грабіжницькі позики "під 0%": як українці попадаються на виверти кредиторів (відео)

23 вересня 2020, 11:57

Катерина Степаненко Катерина Степаненко

В Україні є цілі села, обложені колекторами через мікропозики, які зросли на сотні тисяч гривень

З дивовижними перетвореннями українці стикаються щодня – як "нуль відсотків" з реклами мікропозик перетворюється на сотні відсотків річних. На що звертати увагу, гортаючи договір мікропозики, щоб не залишитися ні з чим?

Реклама

На Черкащині є невелике село Іваньки. Чисельність населення в ньому становить близько трьох тисяч осіб. І більшість місцевих вже звикли до постійних дзвінків колекторів. Пані Рабудзей Меланії, наприклад, наполегливо телефонують вже півтора року.

"Я гіпертонік, а воно трохи мене бентежить", – скаржиться жінка.

Від неї наполегливо вимагають передати одному з жителів села, щоб терміново погасив кредит. Прохань залишити пані у спокої колектори не розуміють, хоча прохання формулювалися і в цензурній, і в нецензурній формі вже. Мати позичальника від коментарів відмовилася. Тільки сказала, що син поїхав до Чехії на заробітки. А скільки у кого займав – жінка не знає:

"Він навіть не говорить скільки, щоб я не переживала".

Хтось змушений продавати земельні паї, щоб оплатити кредит. Вже звична для цього села історія: син або дочка поїхали вчитися у велике місто і там набрали кредитів, не розуміючи умов їх надання в мікрофінансових організаціях. Тоді і починається "дзвінки" всьому селу: "Поверніть борги!"

"Батьки платять кредити. А що робити? Бабусі, дідусі – хто в селі живе. Тому молодь тікає, що їм тут робити?" – розповідає ще одна мешканка села Галина Сидоренко.

Реклама

Найпривабливіший рекламний хід МФО – напис "0% за кредитом". Але із зірочкою поруч. Ці зірочки – це посилання на кілька абзаців умов до надання такого безкоштовного кредиту від МФО.

"Недобросовісні кредитори можуть укласти сюди приховану хитрість – перші кілька днів безкоштовно, а потім платно. І потім же, якщо подивитися договір, скільки доведеться платити наприкінці терміну, то буде очевидно, що це будуть не копійки, і не нуль", – Віталій Соловйов, директор з маркетингу мікрофінансової організації.

Тому перше, що потрібно знайти в договорі, – рядок про те, протягом якого часу діє "нульова" або інша пільгова ставка кредиту. Які пені і штрафи. Далі – скільки всього доведеться платити за користування позикою. Найчастіше зустрічається цифра 2% на день, за рік це виходить понад 700%. Тому, якщо ви позичили 2000 гривень на 30 днів, доведеться повернути вже 3200. І це якщо вас не штрафуватимуть за несвоєчасне здійснення платежів.

"Є компанії, які з тіла позики в 2000 гривень за півтора року можуть нарахувати 200 тисяч. Якщо вас зобов'язують сплатити штраф і пеню, сума яких більша за ту, яка виписана в договорі, – це привід йти до суду і вимагати визнати недійсною кредитну угоду", – зазначає Тетяна Новикова, співзасновник громадської організації "М.А.Д.".

"Банки і фінансові організації вони дуже люблять нарахувати дуже великі штрафи і пені ні за що, з яким багато позичальників не згодні. У такому випадку позичальник має право піти до суду і оскаржити ці незаконно нараховані пені і штрафи", – пояснює Віталій Бельке, голова ГО "Група Взаємодопомога".

Особливо уважним треба бути, коли оформляєте кредит в інтернеті. Підпис під договором в деяких випадках означає, що позичальник погоджується з внутрішніми правилами надання кредиту, положення яких можуть відрізнятися від умов договору не на користь позичальника.

"Підписом він підтверджує приєднання до цього договору. Але особа має право на сайті фінансової компанії його побачити, рроздрукувати. В односторонньому порядку змінювати його не мають права. Повинно бути вислано попередження за 30 днів про те, що щось змінюється в цих договорах", – каже Ольга Лобайчук, начальник управління Національного банку України із захисту прав споживачів фінансових послуг.

Якщо ви погасили кредит, треба отримати довідку про це в МФО, щоб потім не з'ясувалося, що ви начебто повинні ще кількадесят гривень, на які набігла багатотисячна пеня.

"Звичайно, потрібно отримувати довідку про погашення кредиту, тому що це фінансове зобов'язання. Щоб в майбутньому не виникло жодних питань", – стверджує адвокат Ярослава Авраменко.

Але що робити, якщо повернути кредит і відсотки за ним ви не можете? Про це – в наступних матеріалах циклу.

Реклама

А тим часом Верховна Рада обмежила відсотки і штрафи МФО. До закону України "Про споживче кредитування" внесені правки, на підставі яких дія даного розпорядження тепер стосується всіх мікрокредитів. Раніше цей закон не поширювався на кредити, сума яких не перевищувала однієї мінімальної заробітної плати або ж строк дії договору яких не перевищував 30 днів.

Що дуже важливо в ситуації, що склалася, адже кількість прострочених кредитів МФО зросла під час карантину. Причому настільки, що деякі організації на період карантину зупинили кредитування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти