Фінтех в Україні: що це таке і як він робить життя українців комфортніше

27 лютого 2018, 07:40

Віталій Андронік Віталій Андронік

Все це називається Фінтех – технології, які покращують і оптимізують фінансові послуги

З кожним роком світ все більше стає цифровим. ЗМІ, магазини і просто спілкування вже звичні в мережі. Зараз трансформацію переживає фінансовий сектор. В інтернет йдуть банки, платежі, кредитування, краудфандінг, з'являються різноманітні криптовалюти.

Реклама

Все це називається "Фінтех" – технології, які покращують і оптимізують фінансові послуги.

В Україні фінтех розвивається останні три роки. Зараз на ринку країни працюють 80 компаній. Серед них є як стартапи, так і зрілі компанії.

Як фінансові технології можуть змінити життя українців, дізнавався сайт "Сегодня".

Як фінансові технології зробили гроші зручними

Фінансові технології почали розвиватися після кризи 2008 року. Щоб скоротити свої витрати і оптимізувати роботу, банки запустили роботів-консультантів, почали пропонувати кредити онлайн і переміщати фінансові платежі в інтернет.

Реклама

Поштовхом для розвитку фінансових технологій стали мобільний інтернет, поширення смартфонів і незадоволеність населення банківськими послугами.

На ринку Фінтех з'явилися кілька трендів:

Послуги через мобільний телефон. Практично кожна друга людина на планеті має смартфон. З появою великих екранів, зручних мобільних додатків людям простіше робити платежі і користуватися цілим спектром фінансових послуг.

Фінансові послуги та соціальні мережі. Фінтех-компанії навчилися аналізувати інформацію в соціальних мережах. Це дозволило пропонувати клієнтам персоналізовані послуги. А масове поширення додатків спростило комунікацію між фінансовою компанією і клієнтом. Це допомагає краще інформувати і навчати користувачів.

Альтернативні платежі. Після появи електронних гаманців, мобільних платежів доступ до фінансових послуг отримали мільйони людей.

Реклама

Маркетплейси. Розвиток небанківських послуг кредитування дозволило надавати кредити клієнтам через посередницькі цифрові платформи, які з'єднують кредиторів з позичальниками, з використанням власних коштів таких платформ або ж прямим кредитуванням між учасниками.

Нові бізнес-моделі. З розвитком платформ-агрегаторів послуг, які пропонуватимуть користувачеві усі послуги безкоштовно або за невелику плату, банкам потрібно буде міняти умови надання своїх послуг. Маркетплейси стають прямими конкурентами банків.

Штучний інтелект. Використання штучного інтелекту дає можливість автоматизувати багато важливих банківських послуг. Вже сьогодні банки використовують ботів, які відповідають на запитання клієнтів. Виникнення чат-бот-інструментів для повідомлень краще персоналізує фінансову грамотність.

Цифрова ідентифікація і біометрія. Біометрія, яка включає ідентифікацію за відбитками пальця або розпізнавання обличчя, змінює спосіб надання фінансових послуг. Складність введення паролів і кодів стримує велику частину людей від користування новими цифровими фінансовими рішеннями.

Відкриті API (інтерфейси програмування додатків) спрощують розробникам створення нових продуктів і послуг фінтех-компаніям.

Як Фінтех розвивається в Україні

Реклама

Для розвитку Фінтех необхідні стабільне покриття мобільним зв'язком та інтернетом, сприятливе законодавство, доступ до капіталу і інвестицій та, що дуже важливо, освічені люди.

Зараз український фінтех на етапі зародження. Донедавна найбільшим прикладом фінтех був нині державний ПриватБанк. Його технологічні послуги випереджали не лише український ринок, але і європейський.

В Україні фінансові технології почали розвиватися після 2015 року.

"Фінтехпослуги з'являються тоді, коли банківський сектор не справляється. 2015 року під час кризи була прекрасним середовищем для стартапів", – говорить виконавчий директор UNIT.City Максим Яковер.

Перше дослідження фінтех-сектора в Україні презентували нещодавно проект USAID "Трансформація фінансового сектора" і UNIT.City.

Як виявилося, в Україні 80 фінтех-провайдерів. Вони працюють в таких напрямках:

 • Платежі та грошові перекази 31,6%;
 • Технології та інфраструктура 19,3%;
 • Кредитування – 14%;
 • Маркетплейси – 7%;
 • Іншуртех – 5,3%;
 • Діджитал і необанки – 5,3%;
 • Управління фінансами – 5,3%;
 • Мобільні гаманці – 5,3%;
 • Блокчейн – 3,4%;
 • Криптовалюта – 1,75%;
 • Регтех – 1,75%.
.jpg_34

"Зазвичай Україна відставала з інноваціями і технологіями на 10 років. Зараз ми перестали спізнюватися. Те, як ми відреагували на фінансову кризу, відбувалося так само, як у всьому світі. Фінтех розвивається не в розвинених країнах, а в країнах, що розвиваються. Драйвери – ті країни, які мають економічні проблеми. У стартапів є всі можливості, щоб зробити стрибок, враховуючи якість мізків і ресурсів, які є", – каже Ольга Афанасьєва, старанні директор Української асоціації венчурного і приватного капіталу.

Фінансування стартапів в Фінтех є основною проблемою. 45% Фінтех-компаній для фінансування операційної діяльності використовують власний капітал, 49% компаній отримують кошти від зовнішніх інвесторів або шукають його.

Потреба в інвестиціях українського фінтех-сектора оцінюється самими гравцями ринку в $ 40-75 млн.

Фінтех України 2018-го може зрости вчетверо, вважає співзасновник UAPAY Дмитро Зарахович. У країні цей ринок відкритий.

"Його серйозно підстьобує ринок електронної комерції та специфіка самої держави. У нас велике населення і територія, яка покрита приблизно однаково", – говорить Зарахович.

Нагадаємо, нещодавно сайт "Сегодня" розповідав про те, які електронні послуги державних органів українці можуть отримати онлайн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти