Велика розбірка: як заробити на держгарантії, на облігації внутрішньої держпозики

7 жовтня 2018, 07:37

Христина Коновалова

У ОВДП, що випускаються в національній валюті, раціонально інвестувати хоча б 30-50 тисяч гривень

У всіхвигодахоблігацій внутрішньоїпозикимирозбиралисяза підтримкикерівникадепартаментуброкерськогообслуговуванняклієнтівгрупиICUЄвгеніїГрищенко.

Что такое ОВДП?

Реклама

Синоптики про погоду в Україні 7 жовтня – сонячно і температура до 23 Облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) – це цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. ОВДП дозволяють отримати підвищений (в порівнянні з депозитами) дохід з мінімальними ризиками, адже гарантує повернення коштів не банк (як з депозитами), а уряд. Такий дохід може бути інвестиційний, коли є різниця у вартості між купівлею і продажем / погашенням, або процентний, який виплачує Мінфін (купони), а також за рахунок курсової різниці. Дохід з паперів звільнений від сплати 18% ПДФО, але обкладається 1,5% військового сбора.градусов

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

МінфінвикористовуєОВДП,щобзалучитикоштивказнуіможенаправлятиїхнапогашеннядержборгуііншіпотребибюджету.Крімтого,зарахунокОВДПможенабуватисядодатковий випускакційбанків(цепотрібнодляпорятункувеликихбанківвідбанкрутстваабопідтримкидіяльностідержбанків)інадаватисяресурсФондугарантуваннявкладівфізосіб(ФГВФО)вякостікредиту.

КупитиОВДПможутьюрособиігромадяни(фізичні особи).Купівляйдечерезуповноважену особу-продавця -банкабоінвесткомпанію,якімаютьліцензіюброкерадляопераційнафондовомуринку.

Як люди можуть правильно вибрати цінні папери?

Інформацію публікує сайт Мінфіну в розділі "Борг" і підрозділі "ОВДП". Але спочатку треба вибирати не папери для інвестування, а компанію-продавця, через яку людина купить ОВДП. Такий вибір простіше зробити, якщо вивчити досвід роботи компанії на фондовому ринку, репутацію, наявність портфеля ОВДП, частку ринку, обсяг торгів. Для цього можна подивитися рейтинги торговців. Як правило, ці показники відображають активність гравців на ринку ОВДП. Ще важливо перевірити у торговця наявність ліцензії брокера, завдяки чому компанія може обслуговувати угоди клієнтів після укладення договору. Відповідно до закону, у всіх угодах з цінних паперів повинен брати участь хоча б один брокер, а в разі роботи на біржі він зобов'язаний представляти клієнтів.

Реклама

ЩостосуєтьсявиборуОВДПдляінвестування-досвідченийторговецьзавждидопоможеклієнтузробитивибір,грунтуючисьнааналізіринку,перевагиіочікуванняхклієнта.Заразчастішекупуютьпаперинатермінвідодногомісяцяідодвохроків.МожнакупитиОВДПінаперіоддо5років,аленеобов'язково чекатийогозакінчення.Папериможнареалізуватираніше.

Як звичайні українці (фізособи) можуть придбати облігації внутрішньої держпозики?

Фізособи можуть купувати ОВДП без обмежень. Процес покупки облігацій відбувається наступним чином. Спочатку фізособа чи представник компанії-юрособи повинен пройти одноразово з торговцем і депозитарієм процедуру ідентифікації та верифікації. Потім відкривається рахунок в цінних паперах (ЦП) в депозитарній установі (це структура, яка на підставі ліцензії надає послуги з обліку, зберігання та операціями з цінними паперами). Найчастіше зберігачем цінних паперів виступає сам торговець, якщо має необхідну ліцензію. Далі підписується брокерський договір з торговцем ЦП на обслуговування. Після торговець самостійно реєструє подальшу інфраструктуру для роботи. Це необхідно для того, щоб можна було укладати угоди на фондових біржах. І як тільки клієнт визначається з сумою і терміном інвестиції, дає брокеру заявку на покупку обраного паперу. Після закінчення терміну дії паперу або отримання доходу гроші повертаються на банківський рахунок клієнта або реінвестуються в нові папери.

В тренді
Валюта виросла в ціні: офіційний курс долара і євро

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чому у інвестицій в держоблігації низькі ризики?

ОВДП відноситься до низькоризикових видів інвестування, оскільки це 100% зобов'язання держави по виплатах. Крім того, як уже згадувалося раніше, нині ці папери вигідніше депозитів по прибутковості. Наприклад, згідно з даними НБУ, в 2018 році ставка за гривневими ОВДП росла з 16% на початку року і до 18% на даний момент. Для порівняння: зараз середня ставка за гривневими депозитами становить трохи більше 14%. Аналогічно виглядає картина і в валютних облігаціях, адже ставка по ОВДП в доларах і євро становить 5-5,5% і близько 4% відповідно. При цьому депозити в банках можуть порадувати пропозиціями лише в 2,9% в доларах і 1,6% в євро.

Щеважливовідзначити,щопридовгостроковихінвестиціях,скажімона5років,ставкаОВДПфіксуєтьсянатомурівні,наякомуціпаперипридбали.Цевигідно,оскількикоштинадепозитахнатакийтривалийтерміннеможливорозмістити,аджемаксимальнийвклад у банкустановитьблизькодвохроків.Прицьомуприподальшій пролонгаціївкладуклієнтотримуєновувідсотковуставку,якаможебутинижче.

І ще один додатковий плюс інвестування в облігації внутрішньої держпозики – можливість дострокового продажу облігацій. Якщо власник ОВДП вирішує достроково вийти з інвестиції, він просто повідомляє про це брокеру і той продає облігацію. Причому ОВДП реально продати день в день на фондовому ринку. Це відбувається в такій черговості. Спочатку клієнт дає заявку на продаж ЦП. Найчастіше торговець продає папери в цей же день. Сума, яку торговець отримує за продаж ЦП, відправляється на грошовий рахунок клієнта або реінвестується в нові папери.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Які суми варто вкладати в облігації?

Реклама

Інвестувати в облігації внутрішньої держпозики можна будь-яку суму, кратну номіналом однієї облігації. Тобто стартувати можна з 1 тисячі гривень, доларів або євро. Але, з огляду на, що за угодою є супутні витрати у вигляді комісій, раціональна сума інвестування для покупки цінних паперів в нацвалюті може стартувати з 30-50 тис. грн. Якщо ж говорити про можливості інвестування в цінні папери, що випускаються в іноземних валютах, то оптимально буде купувати ОВДП мінімум на 30-50 тис. доларів або євро. Інакше кажучи, інвалютні операції, що стартують від одного мільйона гривень, можна вважати раціональною інвестицією.

З якими ж додатковими витратами може зіткнутися людина при інвестуванні в цінні папери? Звичайно ж, відразу доведеться сплатити комісійні – торговцю (брокеру), розрахунковому банку, депозитарній установі. При цьому брокер бере одноразову комісію за проведення операції купівлі / продажу облігації внутрішньої держпозики, хранитель – безпосередньо за обслуговування рахунку в цінних паперах, а банк – за проведення всіх грошових операцій. І, щоб чітко оцінити, з яким обсягом допзатрат людині доведеться зіткнутися в разі інвестування в ОВДП, варто ще на етапі вибору компанії-торговця уважно порівняти всі тарифи. Для розуміння: діапазон комісії може бути досить широким – від 200 до 2000 гривень.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти