Землю готують до продажу: кому і коли почнуть продавати паї

Іноземцям не продадуть, а своїм – не більш 200 тисяч га в руки

Закон про ринок сільгоспземлі, який відкладається майже 20 років, може стати реальністю: Кабмін підготував законопроект, що дозволяє її продаж. Очікується, що закон набуде чинності з 1 жовтня 2020 р. Новини "Сьогодні" з'ясували, що може змінитися для економіки і окремих громадян-власників паїв, якщо угіддя стануть товаром.

Що в законі

Головні нововведення такі. Сільгоспземлю можуть купити: будь-який громадянин України або юридична особа, зареєстрована в Україні, територіальні громади та сама держава. Іноземці-фізособи і особи без громадянства можуть отримати її в спадок, але зобов'язані продати протягом року після набуття права власності. Щоправда, санкції за невиконання цієї умови не передбачені. В одні руки, включаючи пов'язаних осіб (родичі, члени наглядових рад для юросіб), можна продати не більше 15% такої землі в межах області та не більше 0,5% землі в Україні. Тобто, враховуючи, що в Україні, за офіційними даними, є понад 40 млн га сільгоспземель, один господар не зможе купити більше 200 тис. га. На сьогодні у власності власників паїв знаходяться 30,7 млн ​​га угідь, з них орної землі 27,1 млн т, решта – луки, лісові ділянки. Середній розмір паю – 1,8 га, але в гірських районах він в 2-3 рази менше, в степових – в 2-3 рази більше. З 27,1 млн га більше половини – в оренді, в середньому орендна плата за підсумками 2018 р. становила 8200 грн на рік. Але власнику гектара чорнозему можна заробити за рік і 20 тис. грн, а гектара суглинку – всього 4-5 тис. грн. Законопроект передбачає переважне право орендарів на викуп землі, але не зобов'язує її викуповувати. В Україні більшість договорів оренди довгострокові – від 10 до 49 років.

За та проти

Реклама

Експерти розділилися на два табори: економісти відкриття ринку сільгоспземлі підтримують, хоча і з застереженнями. Аграрії – проти, хоча теж із застереженнями. Головна вимога останніх – щоб зробити ріллю товаром, треба спершу створити надійний механізм функціонування ринку.

"Законопроект треба доопрацювати, перше, що впадає в очі, – це можливість продажу землі бізнес-структурам, зареєстрованим в Україні, але це можуть бути і іноземні інвестори, які створили у нас своє підприємство, – аналізує член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Ця норма дає аргументи противникам того, щоб нашу землю купували іноземці. Хоча будь-яку заборону можна обійти, наприклад, створивши фірму, в якій фіктивним власником буде громадянин України. Обмеження за кількістю гектарів, які можна купити в межах одного регіону і в масштабах країни, виписано правильно, з урахуванням сформованого ринку орендованих земель, також вірно, що серед покупців можуть бути територіальні громади та держава, це створить конкуренцію на ринку і дозволить власникам паїв отримати за них справедливу ціну".

Законопроект підтримує і економіст Олександр Охріменко:

"Ризиків у відкритті ринку землі немає: земельний кадастр створений, громадянам інших країн вже законодавчо заборонено продавати сільгоспугіддя. Зате почнеться стрімке зростання економіки, зарплати українських селян наблизяться до європейських".

А ось голова Союзу українського селянства Іван Томич каже, що одного закону недостатньо: треба провести інвентаризацію сільгоспземель, завершити розмежування земель державної, комунальної та приватної власності, ухвалити закон про заповідні і особливо цінні землі.

"Держава повинна дати землю насамперед тим, хто її безпосередньо обробляє, це фермери, забезпечити їх кредитування під заставу землі, створивши державний Земельний банк", – впевнений Томич.

Реклама

Його підтримує і голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Іван Слободяник. За його словами, влада повинна надати можливість фермерам викупити землі в розстрочку за нормативною оцінкою вартості і обов'язково дати їм пріоритетне право викупу орендованої землі, в тому числі паїв. А також забезпечити наявність доступних кредитів для фермерів.

Що чекає агроринок 2020 року

Експерти спрогнозували, що буде з ринком землі, якщо дозволять її продаж. За даними Держгеокадастру, найдорожчі землі на Черкащині – 33 тис. грн/га, але це нормативна оцінка, а реально може бути більше, найдешевші на Житомирщині – 21,4 тис. га. Якщо припустити, що всі орендовані паї будуть продані, їх власники зароблять мінімум 400 млрд грн. На думку Пендзина, процес повинен піти швидко, якщо ціна виявиться справедливою, а бюрократичні процеси спростять до мінімуму.

"Охочих продати паї за ринкову ціну знайдеться достатньо. Це будуть як селяни-пенсіонери, так і городяни, які отримали землю у спадок, – прогнозує Пендзин. – Зацікавлені в купівлі і орендарі. Інакше вони ризикують, що нинішній власник перепродасть пай. Закон цього не забороняє, навіть якщо земля перебуває в оренді, а новий власник може ініціювати процес розірвання договору про оренду через суд, мотивуючи тим, що орендар не дотримується домовленостей".

А ось експерт ринку землі Роман Головін побоюється, що, навпаки, орендарі стануть диктувати ціни, користуючись своїм переважним правом викупу і тим, що земля, віддана їм в оренду на десятиліття, навряд чи зацікавить нового власника. Тому, в кращому випадку, власникам паїв вдасться продати їх за кадастровою вартістю, а то і зовсім покупців не буде.

Новини "Сьогодні" писали, що мораторій на продаж земель с/г призначення був введений 2001 року, а з 2002-го заборона почала діяти як тимчасовий захід – для створення інфраструктури ринку землі. Відтоді його щорічно продовжують. Востаннє закон про продовження мораторію підписав п'ятий президент Петро Порошенко в лютому-2019.

Реклама

Якщо у Верховній Раді і вирішать зняти мораторій, ситуацію це не змінить, оскільки парламент спочатку повинен розглянути і ухвалити закон про обіг земель, який би врегулював всі аспекти продажу ділянок.

19 вересня міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов перерахував основні положення обороту земель в Україні.

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Опитування
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.53

Євро (€)

31.08

Російський рубль (₽)

0.36

Загроза світової кризи
Як Evergrande опинилася на межі краху

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
ЗАПРАВКИ
Паливо Сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
29,45
28,95
28,00
17,17
29,50
29,00
28,00
17,17
30,86
29,60
26,77
17,70
30,98
30,69
28,98
17,88
32,59
30,29
27,29
17,75
33,99
31,17
29,59
18,47
33,99
31,17
29,59
17,73
33,99
31,17
29,59
18,48
34,97
31,17
32,97
18,48
-
30,76
28,30
17,56
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти