Зарплати українців зросли: кому пощастило більше

4 грудня 2020, 11:26

Олександр Панченко Олександр Панченко

Середній працівник за місяць розбагатів на 176 гривень

У жовтні зарплати українців продовжили зростання і вперше середній заробіток перевищив 12 тисяч грн, склавши, за підрахунками Держслужби статистики, 12 174 грн. При цьому кожен п'ятий українець отримує офіційну зарплату не більше 6000 грн. Чого очікувати в листопаді і грудні – з'ясував сайт "Сьогодні".

Реклама

Читайте також: Які соцвиплати, зарплати і штрафи зросли з 1 грудня

Як змінилися зарплати

Як видно з даних Держслужби статистики, порівняно з вереснем розмір середньої номінальної, тобто без урахування інфляції, зарплати збільшився на 1,5%, а порівняно з жовтнем 2019 року – на 13,5%.

Реальна, з урахуванням інфляції, зарплата збільшилася до вересня 2020 року на 0,5%, до вересня 2019 року – на 10,6%. Тобто середній українець тепер вважається багатшим, ніж він був рік тому, більш ніж на 10%. Це вище, ніж в вересні 2020 року, тоді приріст заробітків місяць до місяця був 9,7%.

Що в регіонах

У розрізі регіонів зарплати виросли не скрізь – в чотирьох областях – Закарпатській, Луганській, Львівській і Харківській вони зменшилися – від 0,6% (Закарпаття) до 2,6% (Харківщина).

Реклама

Темпи зростання зарплат в жовтні виявилися нижчими, ніж у вересні. Місяць тому заробітки стали більше у всіх областях, а максимальне зростання становило 12,5% на Закарпатті. У жовтні зарплати там були менше вересневих.

Найбільше зростання зарплат у Київській області – на 6,6% (на 804 грн). Найменше зросли заробітки в Одеській області – на 0,3% (на 28 грн). В інших областях зарплати зросли від 0,6% в Чернівецькій області до 4,3% в Донецькій.

Більш детально – див. інфографіку.

Традиційно найвищі зарплати в Києві – 17 494 грн (+1,4%, або 241 грн порівняно з вереснем), найнижчі – на Волині – 9861 грн (+1%, або 95 грн). Різниця в заробітках між ними збільшилася до 1,77 раза (місяць тому розрив був 1,75 раза).

Реклама

Йдеться про заробітки без вирахування податків. На руки середній працівник отримує на 19,5% менше. У Києві чиста середня зарплата за підсумками вересня становила 14 802 грн, у Волинській області – 7938 грн.

Що за галузями

У жовтні темп зростання заробітків у галузях виявився нижчим, ніж у вересні. У шести галузях з 16-ти вони зменшилися (у вересні зниження було в чотирьох галузях).

На транспорті та пошті, у фінансовій діяльності, а також в адмінуправлінні негативний тренд вересня вдалося переломити – зарплати там пішли в ріст. За підсумками вересня і жовтня "плюс" виявився відповідно 0,2% (транспорт і пошта), 4,2% (фінанси) 1,2% (адмінуправління). А ось у чиновників заробітки продовжили зменшуватися: у жовтні вони знизилися на 1,4%, а за вересень-жовтень – на 2,2%, або на 474 грн – до 16 427 грн.

Крім того, в жовтні впали зарплати в низці галузей, де в вересні було зростання. Найбільше постраждали вчителі – їхні заробітки стали менше на 6,2% (на 592 грн), або до 9559 грн. На 1,9% знизилися зарплати у будівельників, на 1,8% – в науковій і технічній діяльності. На 0,1% отримали менше аграрії і IT-шники.

Окремо варто згадати громадське харчування і готельний бізнес – найвразливішу галузь в умовах карантину. За жовтень заробітки там зросли на 6,1% (до 6960 грн). Але галузь залишається єдиною, де зарплати менше, ніж рік тому – 99% від тих, які були в жовтні 2019 року. Це найнижчі заробітки в країні. Очевидно, що причиною тому – карантин, що триває: люди набагато менше ходять до кафе і ресторанів, менше подорожують.

Реклама

Найменші зарплати, крім готельного бізнесу та громадського харчування, в освіті (9559 грн, або -5,2%) і в сфері операцій з нерухомістю (9388 грн, або +0,6%).

Найвищі заробітки за підсумками жовтня виявилися в банківському секторі 20 511 грн (+6,1%), потіснивши на друге місце з першого за підсумками вересня IT-сферу – 20 060 грн (-0,1%). На третьому місці – наукова і технічна діяльність – 16 793 (-1,8%).

Експерти: зростання через трудову міграцію

Економісти зазначають, що на жовтневе зростання зарплат вплинула насамперед необхідність для бізнесу піднімати зарплати кваліфікованих фахівців, щоб утримати їх від трудової міграції.

"Заробітчанство розвивається, незважаючи на карантин, – стверджує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Триває точкова міграція, їдуть не на збір полуниці та яблук – виїжджають кваліфіковані фахівці: зварювальники, водії, далекобійники, будівельники високої кваліфікації. Тому бізнес "через не хочу" змушений підвищувати зарплати таким працівникам. Їх багато, це позначилося в жовтні на зростанні середньої зарплати. У решти заробітки не збільшилися".

Пендзин зазначив, що економіка України в жовтні розвивалася, тому і офіційні зарплати підвищувалися. Були додаткові виплати медичним працівникам, які теж увійшли до статистики. А от приватні підприємці та структури з кількістю працівників до 10 осіб у заробітках втратили. І тих, і інших Держслужба статистики не враховує, а їх близько 20% працюючих. За словами Олега Пендзина, в своїй масі це працівники торгівлі та сфери сервісу, по яких карантин вдарив найсильніше.

Чого очікувати до кінця року

Економісти розійшлися в прогнозах стосовно подальшої зміни зарплат.

"У листопаді жорсткого карантину не було, економічна діяльність активізувалася, тому офіційні зарплати виявляться вище жовтневих ще на 2-3%, – прогнозує Охріменко. – Якщо в грудні уряд введе локдаун, як обіцяють, з 23-24 грудня, це мало вплине на грудневі заробітки. Будуть і річні премії, хоча меншими за звичайні. У грудні може бути приріст зарплат ще до 5% до листопада".

У цифрах середня зарплата до кінця року може збільшитися до 13 тис. грн, або майже на 900 грн.

Олег Пендзин каже, що зарплати в листопаді виявляться не вище, ніж в жовтні.

"Були локдауни вихідного дня, це позначилося на заробітках, – аргументує Пендзин. – У кращому випадку побачимо і за листопад ту ж середню зарплату, що і за жовтень".

Якщо найближчими днями уряд введе локдаун, то в грудні середня зарплата, за словами експерта, можливо, навіть зменшиться. Таке станеться вперше за останні 20 років. Може бути невиплата премій за підсумками року, що теж значно знизить рівень середньої зарплати.

За словами експертів, влада України зараз стоїть перед непростим вибором: епідемія чи економіка.

Те, що заробітки малого бізнесу через карантинні обмеження значно впали, підтверджують і мирні протести підприємців. Детальніше дивіться в сюжеті.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти