Головні цифри бюджету-2021: зарплати піднімуть тільки в кінці року, а на пенсії виділять менше грошей

16 грудня 2020 18:26

Олександра Романюк Олександра Романюк

Найзапекліші суперечки в парламенті викликали зарплати вчителів і медиків

Верховна Рада 15 грудня проголосувала за закон "Про державний бюджет України на 2021 рік" у другому читанні і в цілому. Сайт "Сьогодні" з'ясував, які соціальні параметри закладені в держбюджет на наступний рік.

Доходи і витрати

Реклама

Голосування у Верховній Раді за остаточний варіант закону про бюджет пройшло на диво швидко – ні довгих обговорень, ні нічних голосувань, як раніше, не було. Очевидно, що за більшістю пунктів депутатам вдалося домовитися на етапі підготовки документа. Але, можливо, це також пояснювалося тим, що "зайвих" у 2021 році не очікується. Бюджет насилу покриває обов'язкові статті витрат. Втім, трохи грошей вдалося закласти і на проєкти розвитку.

В цілому, якщо порівнювати бюджет 2021 року зі нинішнім варіантом бюджету-2020 року, можна сказати, що в наступному році він збільшиться. Дохідна частина бюджету затверджена в розмірі 1,092 трлн грн (1 071 144 727 000 грн). У 2020-му план – 1,022 трлн.

Однак якщо порівнювати з первісним варіантом бюджету на нинішній рік, який був затверджений у 2019-му, коли про коронавірус ніхто не чув, та й економічна криза лише маячила на горизонті, ситуація виявиться іншою. За такого порівняння можна сказати, що план з доходів на 2021 рік зменшився на 3 млрд грн. Адже спочатку в 2020-му очікувалися надходження до бюджету в розмірі 1,095 трлн грн.

Що ж стосується витрат, то вони тільки зростають. Початковий бюджет було складено з видатковою частиною 1,182 трлн грн. Актуальний бюджет на 2020 рік передбачає вже витрати в розмірі 1,27 трлн грн. А на 2021 рік заплановано витратити 1,347 млрд грн. Отже, дефіцит держбюджету 2021 року становитиме 255 млрд грн.

Інфляція і курс долара

Реклама

До бюджету 2021 року закладено прогноз, що інфляція за рік зросте на 7,3%. Такий показник виходить за рамки цільового показника НБУ, який встановлено на рівні 5% +/-1%. Однак підвищена інфляція вважається корисною для економіки в період відновлення.

Також очікується, що курс долара на кінець 2021 року становитиме 28,8 грн. Зараз він, нагадаємо, тримається в районі 27,76 грн (курс НБУ на 16 грудня). Тобто різкого знецінення гривні не очікується. Хоча стрибки курсу цілком можливі: середній обмінний курс гривні в 2021 році запланований вище – 29,1 грн/дол. У 2020 році за підсумками листопада середній обмінний курс долара становив 28,31 грн/долар.

Прожитковий мінімум: з'явилися нові категорії

У порівнянні з першим читанням основні показники прожиткового мінімуму не зазнали змін. За рік прожитковий мінімум для всіх соціально-демографічних груп зросте на 9,3%. Зокрема, загальний показник збільшиться на 204 грн – з 2189 до 2393 грн.

Звернемо увагу, що в законі про держбюджет вперше з'явилися нові показники прожиткового мінімуму, які будуть застосовуватися для розрахунків посадових окладів представників деяких професій. Це, зокрема, такі показники:

Реклама

- прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді. З 1 січня 2021 року – 2102 грн;

- прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня 2021 року – 2102 грн;

- прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня 2021 року – 1600 грн.

Введення нових соціальних показників можна розглядати як перший крок в напрямку того, щоб "відв'язати" зарплати від показника прожиткового мінімуму, про що заявляли ще в уряді Гончарука. Як бачимо, показник прожиткового мінімуму для зарплат чиновників, суддів і прокурорів нижче показника для працездатних осіб і нижче загального показника. А спочатку законопроєкт пропонував відраховувати зарплати прокурорів взагалі від показника 1000 грн.

Фінансування ПФУ зменшили на 8,5 млрд: що буде з пенсіями

Як сказано в пояснювальній записці до проєкту закону, в держбюджеті на 2021 рік передбачено кошти на індексацію пенсій з 1 травня 2021 року (хоча раніше планувалося проводити індексацію щороку в березні).

Реклама

Крім того, в наступному році обіцяють продовжити доплати 80-річним пенсіонерам у розмірі 500 грн. А з 1 липня – ввести доплати пенсіонерам віком 75+. Вони до свого 80-річчя отримуватимуть додатково до пенсії по 400 грн на місяць.

Як сказано в пояснювальній записці до проєкту закону, щоб профінансувати виплату пенсій, з держбюджету до Пенсійного фонду має бути перераховано 203,8 млрд грн.

Однак в підсумковому документі сума дотацій ПФУ була зменшена на 8,5 млрд грн – до 195,3 млрд грн.

Не пропусти!
Італія – Швейцарія: відео голів та огляд розгрому на Євро-2020
Чіро Іммобіле проти воротаря Швейцарії Яна Зоммера

Проте міністр фінансів Сергій Марченко, відповідаючи на питання депутатів, запевнив, що грошей на виплату пенсій вистачить. Різниця в сумах пов'язана нібито з тим, що змінений план по єдиному соціальному внеску (ЄСВ), який планується зібрати в наступному році.

Зарплати: мінімалку піднімуть до 6500 грн тільки в кінці року

Спочатку планувалося, що мінімальна зарплата в 2021 році буде підвищуватися раз на півроку: з 1 січня – до 6 тис. грн, а з 1 липня – 6,5 тис. грн на місяць.

Однак, схоже, в уряді підрахували, що грошей на таке підвищення в середині року не знайдеться. Тому друге підвищення в результаті відклали до грудня.

Отже, мінімальна зарплата в Україні з 1 січня 2021 року, як і очікувалося, зросте на 1000 грн – з 5000 до 6000 грн на місяць. А вдруге вона підвищиться з 1 грудня – з 6000 до 6500 грн.

У погодинному обчисленні з 1 січня мінімальна зарплата повинна становити 36,11 грн/год., а з 1 грудня – 39,12 грн/год.

В цілому мінімальна зарплата в наступному році підніметься на 30%. Нагадаємо, що це підвищення стосуватиметься насамперед бюджетників і тих українців, які офіційно отримують мінімальну зарплату.

При цьому очікується, що номінальна середньомісячна зарплата за підсумками 2021 року становитиме 13 632 грн. У жовтні 2020-го (останні дані) цей показник становив 11 296 грн. Тобто за рік і два місяці вона підвищиться лише на 20,7%. А реальна зарплата (брутто), тобто фактичні доходи працівників, підвищаться лише на 12,1%.

Наскільки зростуть зарплати вчителів і медиків

Одне з питань, яке буквально рефреном звучало в парламенті під час голосування за проєкт держбюджету, – зарплати для вчителів і медиків.

Як заявив, представляючи бюджет, міністр фінансів Сергій Марченко, в наступному році передбачено підвищення зарплат для працівників сфери охорони здоров'я на 30% і для працівників сфери освіти – на 26%.

Однак така інформація не влаштувала депутатів: вони порахували, що передбачених у бюджеті грошей не вистачить на підвищення зарплат. У підсумку міністр був змушений уточнити, про які цифри мова.

За його словами, вчитель без категорії (після вишу), який зараз отримує 7580 грн, після підвищення отримуватиме 9511 грн. Учитель вищої категорії зараз отримує 10 600 грн – після підвищення отримуватиме 13 400.

"Після першого кварталу ми доручили Міністерству фінансів детально розглянути можливість, якщо не вистачатиме освітньої субвенції, зробити перерахунок і наповнити цей фонд додатково для забезпечення виплат", – запевнив з парламентської трибуни заступник голови бюджетного комітету ВР Олександр Трухін.

Що стосується зарплат медиків, то підвищення зарплати представникам цієї професії, за словами міністрів, буде закладено в спеціальний фонд, який створюється для фінансування заходів з вакцинації та запобігання поширенню в Україні COVID-19. З цього ж фонду виділятимуться гроші і на збільшення зарплат медпрацівників. Однак це відбудеться не з 1 січня.

"Це питання буде врегульоване, і за результатами I кварталу ми забезпечимо виконання цього завдання", – сказав, зокрема, Сергій Марченко.

Детальніше про держбюджет на 2021 рік дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Відео: Сьогодні

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти