Світовий банк стурбувала швидкість зростання "мінімалки" в Україні

15 липня 2019 15:59

Економісти нагадують, що підвищення зарплат має супроводжуватись зростанням продуктивності праці

Україні слід зупинити підвищення мінімальної зарплати до моменту, поки не завершаться ключові структурні реформи. Таку думку висловила економістка представництва Світового банку в Україні Анастасія Головач в інтерв'ю ZN.ua.

Реклама

За словами Головач, підвищення "мінімалки" без збільшення продуктивності праці призводить до того, що попит зростає набагато швидше, ніж пропозиція встигає на нього відреагувати. Експерт нагадала, що у 2017 році мінімальну зарплату фактично подвоїли, а у 2018 році – збільшили ще на 30%. Крім того, і вчителі, і лікарі отримали додаткові секторальні надбавки.

"В результаті, заробітна плата в держсекторі як відсоток від ВВП зросла з 9,6 у 2016 році до 11 – у 2018 (це з урахуванням зарплат в секторі вищої освіти). Якщо порівнювати з порівнянними європейськими країнами, то і 9,6% – це багато, а 11 – це дуже багато. З одного боку, на ці витрати йдуть кошти, які могли б інвестуватися в інфраструктуру, а з іншого – вони формують попит в тих секторах, які не можуть забезпечити нам стійке економічне зростання і частково є факторами тиску на інфляцію", - розповіла вона.

Читайте також: Українська економіка зростає повільно і нестабільно: Світовий банк знайшов проблеми

Головач підкреслила, що якщо стимулювання внутрішнього споживання відбувається за рахунок державних видатків, то уникнути негативних наслідків практично неможливо.

В тренді
В Україні підвищили пенсії військовим – кому, коли і скільки почнуть виплачувати
Фото: колаж "Сьогодні"
Реклама

"З одного боку, держава не має вільних коштів для інвестицій в економіку, а з іншого – вартість коштів для бізнесу також буде збільшуватися, обмежуючи і їх інвестиції. Тому зараз дуже важливо зупинити стрімке зростання мінімальних зарплат до того моменту, поки не будуть завершені основні структурні реформи в економіці. Крім того, будь-які підвищення заробітних плат і надбавок в державному секторі зараз теж небажані, оскільки в результаті вони призведуть до негативних наслідків для економічного зростання. Тобто чистий економічний ефект від них буде негативним, – обмежена кількість населення виграє від збільшення своїх доходів, тоді як інші економічні агенти постраждають", - заявила вона.

Нагадаємо, раніше в Міжнародному валютному фонді (МВФ) також відзначали стурбованість необгрунтованим підвищенням зарплат в Україні, яке збільшує внутрішній попит і тисне на ціни.

Як повідомлялося, 1 липня в Україні зріс прожитковий мінімум і "прив'язані" до нього соціальні виплати:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти