Впевненість українців в економіці країни падає: причини і прогнози

7 вересня 2018, 07:50

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

На тлі падіння курсу гривні і очікувань підвищення тарифів на газ громадяни все менше вірять в економічний розвиток держави

В Україні падають споживчі настрої, а експерти впевнені, що всьому виною невпевненість в завтрашньому дні. Сайт "Сегодня" розібрався в причинах зниження індексу споживчих настроїв.

Індекс споживчих настроїв впав до 61,8 пункту

Реклама

Споживчі настрої українців поліпшувалися три місяці поспіль, і в червні індекс становив 65,6 пункту. Так, аналітики компанії GfK Ukraine, які і проводили розрахунки, зазначали, що такі показники пов'язані зі зростанням реальних доходів, і з тим, що влітку багато продовольчі товари стають значно дешевше.

Але вже в липні індекс істотно впав – до 61,8 пункту. У дослідженні GfK Ukraine зазначається, що найбільші зміни торкнулися оцінки українцями поточного і майбутнього особистого матеріального становища.

Так, індекс поточного становища знизився на 4,7 пункту порівняно з минулим місяцем. У ньому впали головні складові – індекс поточного матеріального становища і доцільність великих покупок.

Індекс економічних очікувань впав на 3,2 пункту. Тут українці все менше вірять в економічний розвиток країни протягом одного року і п'яти років, а також сумніваються в тому, що їхній особистий матеріальний стан зміниться.

Реклама

"У липні індекс споживчих настроїв знизився і повернувся на рівень квітня 2018 року. Зниження відбулося за рахунок погіршення оцінки поточного становища та очікувань майбутнього особистого доходу", – говорять в GfK Ukraine.

cci_july_18_infographics_ua-1120

GfK Ukraine

Чому падає впевненість в українській економіці

Нагадаємо, що індекс споживчих настроїв – це яскравий індикатор, який відображає споживчу впевненість українців. Виходячи з цього індексу видно, як населення ставиться до поточної економічної ситуації в країні і чого очікує від майбутнього.

Крім того, що індекс відображає настрої населення, він також стає маркером, який вказує на проблемні ситуації у вітчизняній економіці. Василь Юрчишин, директор економічних програм аналітичного Центру ім. Разумкова, в коментарі сайту "Сегодня" говорить, що поточні процеси не дають підстави говорити про позитивні економічні зрушення в майбутньому.

"Тут два моменти. Перший момент в тому, що істотних змін не відбувається, наприклад, в тих же доходах, заборгованості по зарплаті, оплаті житлово-комунальних послуг, при одночасному зростанні інфляції та девальвації гривні, яка, на жаль, відновилася. Це ціла низка факторів, які чинять негативний вплив і це позначається на настроях українців. Настрої пов'язані і з поточним моментом, і з очікуваннями. Тому що поточні процеси не дають підстави говорити про перспективи помітних позитивних зрушень", – зазначає експерт.

Реклама

Дійсно, девальвація гривні, яка відновилася в середині цього літа, негативно позначилася на очікуваннях українців. Так, індекс девальваційних очікувань піднявся на 3,4 пункту і зараз становить 154,2 пункту. До липня 2018 р. економічні настрої українців поліпшувалися, що підтверджують і дані Держстату.

Але після такого нетривалого зміцнення на валютному ринку почалися стрибки, знову про себе нагадала девальвація, а курс долара пішов вгору. Андрій Новак, голова комітету економістів України, впевнений, що падіння індексу відбулося не тільки через девальвацію гривні, але і через анонсоване підвищення цін на газ.

"Падіння індексу споживчих настроїв в Україні, по-перше, пояснюється відновленням девальвації гривні, яка підриває реальні доходи українців, згідно з індексом споживань. А по-друге, анонсами підвищення цін на газ для населення. Це також дає українцям розуміння, що доведеться робити більше обов'язкових платежів і, відповідно, менше споживати інших товарів. Ці два ключові чинники і дали зниження індексу споживчих настроїв", – пояснює Новак.

Настрої українців і далі знижуватимуться

З огляду на те, що гряде зростання тарифів, а девальвація гривні навряд чи зменшуватиметься до кінця року, настрої українців зрости не зможуть.

"Поки триватиме девальвація гривні, а вона триватиме, тому що це заплановано в бюджеті, споживчі настрої українців не зможуть поліпшитися. Фактично, коли підвищать ціни на газ для населення, індекс споживчих настроїв ще більше знизиться", – говорить Андрій Новак.

Василь Юрчишин нагадує, що ще один важливий момент – наближення виборів, коли починається агітація, популістські рішення та боротьба навколо бюджету.

"Всі добре знають і розуміють, що з наближенням виборів почнуться виборні марафони. Очікувати якихось поліпшень навряд чи можливо. Тому що ми знаємо з попередніх років, що в цей час починається боротьба навколо бюджету, економічно необґрунтовані підвищення мінімальної заробітної плати, соціальних стандартів. І всі прекрасно розуміють, що все це носить популістський характер", – зазначає Юрчишин і додає, що в таких реаліях індекс споживчих настроїв навряд чи зможе збільшитися.  

Нагадаємо, що недавно ми писали про головні причини зростання курсу долара.

Реклама

А також розповідали,як самому собі накопичити гідну пенсію в українських реаліях.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти