Українцям підвищили зарплати: чи станемо багатшими, наскільки і коли

1 вересня 2016, 07:52

Олександр Литвин

Реальні доходи українців скорочуються, але при цьому рівень зарплат зростає

В Україні, як повідомляє Державна служба статистики, середня зарплата досягла 5 тисяч 374 гривень. При цьому майже 40% працюючих українців декларує мінімальний дохід – 1450 гривень. Чергова індексація зарплат очікується вже через кілька місяців, однак і після цього реальні доходи українців будуть нижче, ніж в 2013-му році. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як змінився дохід українців за останні кілька років, кому і як допоможе індексація.

Реклама

Скільки заробляють українці і чому цього мало

"Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій в липні 2016 року становила 5374 прищепити, що в 3,7 рази вище рівня мінімальної заробітної плати (1450 Ривен)", – підрахували в Держстаті.

Традиційно найменше заробляють бібліотекарі, вчителі, медики та музейні працівники. Ставка вчителя – 2100 гривень, медика – 1800 гривень, працівника бібліотеки чи музею – 1600 гривень.

Фахівець з дошкільного виховання в Миргороді Наталія отримує 1600 гривень, на відміну від вчителів, які підробляють репетиторством, додаткового заробітку у дівчини немає. "Бюджетна установа, а що ж ви хочете? Знайти роботу дуже складно. У нас зараз тільки торгівля, але людей старшого віку і туди не беруть", – пояснює Наталя.

Реклама

lori-0001047330-bigwww800

Фото: ves.lv

Офіційно робочий день вихователя – шість годин, але на практиці доводиться залишатися до того моменту, поки батьки заберуть останнього малюка додому. Влітку вихователі допомагають робити ремонти, а взимку – утеплюють будівлю.

У столиці доходи педагогів вище, однак до рівня середній зарплати (5 тисяч 374 гривень) все одно не дотягують. "Я заробляю 2500. У приватних садках помічники вихователя отримують 4000", – розповідає вихователь в одному з київських садів Олена. Дівчина живе з мамою-пенсіонеркою, тому за квартиру платити не потрібно. Сім'я оформила субсидію і на "комуналку" йде не більше 300 гривень.

"Педагог – це покликання, – гордо розповідає про свою професію Олена, – а грошей, їх завжди немає".

"Педагог – це покликання, – гордо розповідає про свою професію Олена, – а грошей, їх завжди немає".

Реклама

За офіційними даними статистики медики в середньому заробляють 3648 гривень, працівники освіти – 4091 гривню, а бібліотекарі – 3963 гривні.

Найвищий заробіток, за даними Держстату, – в сфері авіаційного транспорту. Тут середньою вважається зарплата в 25 тисяч 200 гривень. На другому місці фармакологи (10 тисяч 891 гривня), а слідом за ними – фінансисти і страховики (10 тисяч 386 гривень).

У той же час, за словами HR-експерта Олександра Білоуса, найвищі зарплати на українському ринку праці у топ-менеджерів і програмістів. "Керівники середньої ланки в компаніях з іноземним капіталом можуть заробляти кілька тисяч доларів. Такі ж зарплати отримують і IT-шники, правда, з огляду на кількість таких фахівців, на загальну статистику їх заробітки не впливають", – відзначає експерт.

Старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб зазначає: статистика враховує тільки офіційний дохід українців, в той час як за інформацією податківців 60% роботодавців частину зарплат виплачують "в конвертах".

"Безумовно, статистика по середньій номінальній та реальній зарплаті враховує виключно "білі" доходи. І з урахуванням зарплат "в конвертах" доходи українців вище, ніж повідомляє офіційна статистика. Однак "сірі доходи" розподіляються серед працівників дуже нерівномірно, тому оцінити рівень доходів і їх урахуванням практично неможливо", – пояснює аналітик.

"З урахуванням зарплат" в конвертах "доходи українців вище, ніж повідомляє офіційна статистика. Однак "сірі доходи" розподіляються серед працівників дуже нерівномірно, тому оцінити рівень доходів і їх урахуванням практично неможливо", – пояснює аналітик.

Реклама

На даний момент мінімальна зарплата в Україні – 1450 гривень. Як каже міністр соціальної політики Андрій Рева, такий дохід декларують 40% працевлаштованих українців. Для того, щоб рівень доходів повернувся хоча б на рівень 2014-го року, пояснюють економісти, при сучасних цінах мінімальна зарплата повинна бути на 70% вище. Так, з 2014-го року ціни виросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%.

"Кумулятивна інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років діє до: 2014, 2015 і 2016. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату в 1,9 рази більше", – пояснює виконавчий директор фонду блайзерів Олег Устенко.

У той же час реальні зарплати необхідно підвищити як мінімум на 24%, підрахував аналітик Іван Іосуб. "Іншими словами, зростання нинішніх номінальних зарплат на цю величину при нульовій інфляції повернув би рівень життя українців до рівня 2013 року. Але про це можна міркувати чисто теоретично, тому що по-перше, на таке зростання зарплат у української економіки немає ресурсів, а по-друге, таке зростання номінальних зарплат привело би до стрибка інфляції, і мета за реальною зарплатою все одно залишилася б не досягнутою", – відзначає експерт.

----

Фото: baldt.ru

У 2014-му році реальні зарплати впали на 13,5%, в 2015 – ще на 9,9%. За січень-червень 2016 року зниження реальних зарплат до відповідного періоду минулого року склало 6%. Як розповіла головний демограф країни Елла Лібанова, 30% українців живуть за межею бідності. "У нас поширена бідність працюючих людей. І це відноситься до людей високої кваліфікації: лікарів, науковців, вчителів. Люди з високим освітнім цензом є дійсно бідними", – говорить вчений.

"У нас поширена бідність працюючих людей. І це відноситься до людей високої кваліфікації: лікарів, науковців, вчителів. Люди з високим освітнім цензом є дійсно бідними", – говорить академік НАУ.

Як виросли зарплати і чого чекати в майбутньому

За даними Держстату розмір реальної заробітної плати в Україні за місяць виріс на 14,8%. У той же час, за даними аналітиків порталу Work.ua, зарплата за цей період зросла лише на 129 гривень. Так, середня зарплата по всіх вакансіях, розміщених на порталі, в кінці липня досягла 7 тисяч 397 гривень, а в кінці серпня – 7 тисяч 526 гривень. При цьому найлегше знайти роботу менеджеру з продажу – відкрито понад 7 тисяч вакансій.

"За відгуками роботодавців – найскладніше шукати топових фахівців або ІТ-фахівців, а ось середній персонал легше. Але все це базується на відгуках клієнтів, а не конкретній цифрі", – розповідає аналітик Wokr.ua Анна.

"За відгуками роботодавців – найскладніше шукати топових фахівців або ІТ-фахівців, а ось середній персонал легше. Але все це базується на відгуках клієнтів, а не конкретній цифрі", – розповідає аналітик Wokr.ua Анна.

В інтерв'ю "Сегодня.ua" Андрій Рева заявив, що мінімальну зарплату в Україні планують підняти в 1,5 рази. При цьому оклади бюджетників більше не будуть залежати від мінімальної зарплати. Так, мінімальна зарплата після підвищення може досягти 2250 гривень – тим, хто заробляє менше, виплати збільшать, іншим доведеться чекати індексації. Коли саме українці отримуватимуть більше, стане відомо у вересні, коли Мінсоцполітики подасть до бюджету на 2017-й рік свої пропозиції.

Аналітик Вадим Іосуб вважає, що зростання мінімальної зарплати торкнеться доходів лише найбільш низькооплачуваних працівників. "Чим вище зарплата людини, тим менш помітно на його доходах позначиться зростання мінімальної зарплати", – пояснює експерт.

"Чим вище зарплата людини, тим менш помітно на її доходах позначиться зростання мінімальної зарплати", – пояснює експерт.

Вперше в цьому році соцстандарти підвищили 1 травня. Тоді мінімальну зарплату підняли з 1 378 гривень до 1 450, а пенсії – з 1074 до 1130 гривень. Своїм указом президент затвердив підвищення мінімальної зарплати в грудні цього року до 1600 гривень, а мінімальну пенсію – до 1247 гривень.

HR-експерт Олександр Білоус впевнений, що зарплати в приватному секторі будуть рости незалежно від індексації. "Бізнес працює за правилами ринку. Зарплати підвищують швидше, ніж в бюджетному секторі. У середньому вже в цьому році бізнес в окремих сферах підняв зарплати на 20%, і зростання, звичайно ж, продовжиться", – відзначає експерт.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти