Як зміниться життя українців через два роки: зарплати, ціни і нові загрози

25 серпня 2016, 07:52

Олександр Литвин

Інфляція 2017-го прискориться, а однією з головних проблем економіки стане низька активність банківського сектора

Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) опублікували консенсус-прогноз основних макроекономічних показників на наступні два роки. Так, експерти прогнозують: 2017-го ВВП виросте на 2,9%, ціни на 9%, а середня зарплата в Україні може досягти 6140 гривень. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як, згідно з прогнозом експертів, може змінитися життя українців в найближчі два роки.

Реклама

Що буде з ВВП, цінами і зарплатами

Згідно з прогнозом, наступного року реальний ВВП України зросте на 2,9%, а в цьому – всього на 1%. При цьому експерти також склали негативний (зростання ВВП на 1,9%) і позитивний (зростання ВВП на 4%) прогнози на 2017-й рік. 2018-го темпи зростання економіки прискоряться – ВВП зросте на 3,6%.

Виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначає: для того, щоб Україна "піднялася з того дна, на якому зараз перебуває", темпи зростання ВВП повинні випереджати зростання світової економіки. Згідно з прогнозом МВФ, світова економіка наступного року зросте на 3,4%. Отже, Україна відстане ще на 0,5%.

ac6126353fd77311b3a1ea697cfe4579_1

Фото: bm.img.com.ua

Реклама

"Щоб піднятися з того дна, на якому зараз перебуває Україна, потрібно показувати темпи зростання вище, ніж зростає світова економіка. В іншому випадку ми ризикуємо постійно відставати. Наприклад, світова економіка цього року зросте приблизно на 4%, ми повинні рости як мінімум на 4%. на жаль, цього року у нас темпи зростання економіки будуть на рівні 1,5%, це означає, що відставання від світової економіки збільшиться ще більше", – пояснює експерт.

 "Щоб піднятися з того дна, на якому зараз перебуває Україна, потрібно показувати темпи зростання вище, ніж зростає світова економіка. Інакше ми ризикуємо постійно відставати", – пояснює експерт.

Наступного року також зростатимуть і ціни. Індекс інфляції, згідно з консенсус-прогнозом, 2017-го досягне 10,9%, а 2018-го – 6,9%. До речі, в проекті меморандуму бюджету України на 2017-й рік враховують зростання цін наступного року на 8,1%. Зазначимо, згідно з чинним законодавством, Кабінет міністрів зобов'язаний збільшувати мінімальну зарплату і індексувати пенсії на рівень інфляції. Отже, якщо ціни зростуть на 10,9%, соціальні виплати повинні збільшити як мінімум на ту ж суму.

Зараз середня зарплата в Україні не досягає і 5 тисяч гривень. Наступного року, згідно з консенсус-прогнозом, середня зарплата може піднятися при негативному сценарії до 5 415 гривень, а при позитивному – до 6 140 гривень. Уже 2018 року середній заробіток українців може подолати позначку в 7 тисяч гривень, а при негативному сценарії – залишитися на рівні 5903 гривень.

Переглянуть також і мінімальну зарплату. Так, якщо інфляція 2017-го буде на рівні 8,1% (ця цифра вказана в бюджетному меморандумі), то соціальні стандарти зростуть на 10,1%. Зазначимо, в проекті меморандуму пропонується підвищувати зарплату на 2% вище індексу інфляції. Відповідно, наступного року мінімальна зарплата буде 1700 гривня, а пенсія – 1400 гривень.

Якщо ж збудеться прогноз, складений МЕРТ за допомогою експертів, то мінімальну зарплату підвищать на 12,9% - з 1600 (розмір зарплати після індексації в грудні цього року) до 1806 гривень, а пенсію – з 1208 до 1363 гривень.

Однак цих темпів зростання, як кажуть економісти, недостатньо. Щоб доходи українців повернулися на рівень 2014 року, пояснюють експерти, при сучасних цінах мінімальна зарплата наступного року повинна бути не менше 2562 гривень, а пенсія – 2000 гривень. Так, з 2014 року ціни зросли як мінімум на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%.эксперт..

__-_01
"Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується усереднінешого показника, це рівень інфляції за станом трьох років діє до: 2014, 2015 і 2016. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату в 1,9 рази більше", – пояснює Олег Устенко.

  "Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати зарплату в 1,9 рази більше", – пояснює Олег Устенко.

При цьому рівень безробіття (серед українців віком від 15 до 70 років), за прогнозами експертів, залишиться на рівні 9,5%.

З якими ризиками зіштовхнуться українці

Реклама

Опитані міністерством експерти назвали головним для економіки України ризик "недостатньої швидкості проведення реформ". Крім того, серед внутрішніх загроз також назвали неплатоспроможність реального сектора економіки і низьку кредитну активність банків. До слова, в прогнозі також припустили і відсоткову ставку по кредитах в комерційних банках 2017-го року (знизиться з 20 до 15%).

Ще одна загроза для української економіки – зростання дефіциту в бюджеті Пенсійного фонду. Зазначимо, дефіцит за рік виріс з 80 до 145 мільярдів гривень. Ще минулого року Міністерство фінансів прийняло рішення скоротити відсоткову ставку ЄСВ для того, щоб роботодавці змогли збільшити зарплати і офіційно оформити співробітників на роботу. Крім того, на початку травня парламентарії скасували оподаткування високих пенсій. В результаті, як заявив міністр соціальної політики Андрій Рева, в країні "назріває катастрофа з пенсійними виплатами".

1417467871_31053700

Фото: businessclass.md

Серед міжнародних ризиків: призупинення співпраці з МВФ, зниження цін на сировинну продукцію, яку експортує Україна. Економісти пояснюють: якщо МВФ не надасть черговий кредитний транш, вже цього року курс долара може досягти 30 гривень. Слідом за доларом дорожчають імпортні продукти, бензин і газ (тариф ґрунтується на імпортному паритеті).

До речі, на курс гривні також впливає боргове навантаження: гасити міжнародні кредити доводиться валютою. Цього року розмір граничного державного боргу становить 1 трильйон 501 мільярд 5 мільйонів гривень – 66,4% від ВВП і розмір гарантованого державою боргу становить 444 мільярда 8 мільйонів гривень – 19,6% від ВВП (у сумі 86% від ВВП). У бюджеті на наступний рік розмір граничного боргу планують скоротити на 0,6% – до 66% від ВВП.

При цьому дефіцит бюджету, згідно з проектом меморандуму, може скоротитися з 3,7 до 3% від ВВП. "Діра" в держбюджеті, як уточнюють у Міністерстві фінансів, покривається за рахунок приватизації або нового боргу.

Як зазначають в МЕРТ, консенсус-прогноз "ґрунтується на опитуванні провідних експертів у сфері макроаналізу та прогнозування" і не є офіційним прогнозом відомства.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти