Три роки банкопаду: підсумки та прогнози на 2017-й

9 лютого 2017, 08:00

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Нацбанк відзвітував про результати чищення ринку. Експерти: "Перегнули палицю"

Українці відтепер можуть сміливо довіряти свої гроші банкам, не боячись їх втратити, переконане керівництво НБУ. Там вважають, що на сьогодні майже всі ненадійні і підозрілі банки ліквідовані — такі підсумки трирічної діяльності регулятора з очищення ринку. Щоправда, фінаналітики розійшлися в оцінці чищення: одні кажуть, що скорочення вдвічі числа банків піде на користь країні, інші, навпаки, бачать у банкопаді підрив довіри до банківської системи країни.

Реклама

_01_184

ЗВІТ. Як повідомили нам у прес-службі Нацбанку, за 2014-2017 рр.. виведено з ринку 87 проблемних банків (всього в 2014 році в Україні працювало 180 банків), в яких було сконцентровано 30% загальних активів. Нагадаємо, до активів відноситься власний капітал, цінні папери, депозити фізосіб і т. д. За роз'ясненнями НБУ, з ринку виведені насамперед псевдобанки: які займалися переведенням грошей у готівку, в гонитві за надприбутком кредитували ризикові бізнес-проекти і прогоріли під час кризи, банки — фінансові піраміди та інші неблагополучні (див. інфографіку). "Тепер вкладники можуть бути спокійні, їхні гроші повернуть вчасно і в повному обсязі, почне працювати кредитування малого і середнього бізнесу, вартість (відсотки за користування) кредитів знизиться, стійкість банків до макроекономічних шоків (кризи) підвищиться, нарешті, стали відомі реальні власники банків", — впевнена глава НБУ Валерія Гонтарєва.

_01_185

В тренді
Різні для чоловіків і жінок – якими хитрощами в аптеках впарюють дорогі ліки

ЕКСПЕРТИ. Економіст Іван Нікітченко зазначив, що банкопад останніх років безпосередньо пов'язаний з кризою 2014-2015 рр. "В ті роки знизилася якість (ймовірність повернення позики) кредитного портфеля, клієнти почали гірше платити за кредитами, багато перестали їх обслуговувати, — аналізує Нікітченко. — Все це призвело до того, що власників банків зобов'язали відраховувати до 100% від суми кредиту в резерви НБУ для зниження ризиків. У результаті багато банків стали збитковими, частина акціонерів так і не знайшли або не захотіли вливати гроші в банки, тому їх вивели з ринку". Незалежний фінаналітик Ігор Шевченко, навпаки, каже, що Нацбанк перестарався з чищенням. "Після такої кількості гучних банкрутств люди просто бояться довіряти гроші банкам — очевидна втрата довіри до банківської системи. Тим більше, що комерційних банків з українським приватним капіталом залишилося всього 2,5%, понад 40% — дочірні структури банків з іноземним капіталом, які прагнуть піти з нашого ринку, але не можуть, бо немає покупця. І 55% після націоналізації "ПриватБанку" — держбанки", — сказав Шевченко.

Реклама

ПРОГНОЗИ. Експерти згодні, що дрібні банки продовжать йти з ринку, але поступово — за рік не більше десяти. Це побічно підтвердила і заступник голови НБУ Катерина Рожкова, повідомивши про те, що виявлено ще п'ять проблемних банків, які можуть бути ліквідовані. "Скільки банків залишиться, не можна чітко відповісти, ринок сам визначить. У сусідніх країнах Європи їх 50-80, Україна майже прийшла до цього показника. Тому людям краще поки як і раніше мати депозити до 200 тис. грн у одному банку, вибираючи державні, великі структури або з іноземними інвесторами", — радить Нікітченко. А Охріменко передбачає зниження відсотків за вкладами на 2-3% (нижче 15%) через держмонополію на фінринку і відсутність великого кредитування, викликаного кризою в економіці. "Нацбанк знищив конкуренцію. У Німеччині, наприклад, близько тисячі банків, більшість з них дрібні, які працюють у межах одного або кількох селищ і жорстко конкурують. У нас цього не буде", — говорить Охріменко.

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти