Які настрої і очікування банків щодо кредитування

7 лютого 2017, 08:42

Сергій Гусєв

Вперше з кінця 2015 року банки очікують найближчим часом зростання обсягів корпоративних кредитів

Наприкінці січня в ході круглого столу, присвяченого вдосконаленню механізму підтримки фінансування малого і середнього бізнесу в рамках програм Німецько-Українського фонду, Катерина Рожкова, заступник голови НБУ, сказала: "Ми відзначаємо пожвавлення кредитування, особливо в сегменті малого і середнього бізнесу. При цьому якість кредитів, виданих МСБ, істотно вища порівняно з позиками іншим бізнес-сегментам. Ми віримо, що цей сегмент стане двигуном для відновлення кредитування та економічного розвитку країни. Крім того, Національний банк відкритий для пропозицій ринку, які можуть допомогти оживити кредитування української економіки".

Реклама

Насправді, подібних пропозицій Нацбанк отримував і отримує багато. Бракує, напевно, тільки бажання їх реалізувати в якийсь більш-менш вагомій частини. Стосовно ж настроїв банків щодо кредитування, то їх в НБУ також прекрасно знають, тому що щоквартально проводять відповідні опитування. Останнє за часом з них відбувалося з 21 грудня 2016 року по 16 січня 2017 року, в ньому брали участь кредитні менеджери 64 банків, частка яких в загальному обсязі активів банківської системи становить 99%. У звіті наведені оцінка стану кредитного ринку в IV кв. 2016-го, очікування на I кв. і весь 2017 рік.

____-01

Корпоративний сектор

Банки висловили оптимістичні надії на зміни ключових показників сектора протягом наступних 12 місяців. Вперше з кінця 2015 року респонденти очікували зростання обсягів корпоративних кредитів, про це повідомили 71% опитаних. На підвищення якості кредитного портфеля сподіваються 49% респондентів. 77% прогнозують подальший приплив депозитів, насамперед, від корпорацій.

Реклама

____-02

Третій квартал поспіль банки прогнозують пом'якшення стандартів кредитування в корпоративному сегменті. У IV кв. такі очікування значно зросли для всіх видів кредитів. Вперше з кінця 2013 року банки говорять про можливе пом'якшення стандартів кредитування для валютних кредитів.

Аналогічні очікування, висловлені банками в попередніх кварталах, не збулися: респонденти продовжують вказувати незмінність стандартів кредитування в цілому. Збереглися стандарти надання кредитів короткострокових, гривневих і МСП. Стандарти стали жорсткішими для кредитів великим підприємствам, довгострокових і валютних. Посилення конкуренції між банками і очікування економічного зростання були головними факторами впливу на внутрішні нормативи і критерії, якими банки керуються в кредитній політиці.

____-03

Основними факторами, які стримували зростання кредитних портфелів, були внутрішні вимоги банків – обмеження кредитних угод, вимоги до застави, термін і розмір кредитів. Зниження відсоткових ставок і потреба підприємств в оборотному капіталі були головними факторами зростання попиту на кредити протягом всього 2016 року.

Реклама

У наступні три місяці банки прогнозують зростання попиту на всі види кредитів, крім валютних.

____-04

Сектор домогосподарств

У IV кв. стандарти споживчого кредитування були пом'якшені – ця тенденція триває вже півтора року. В іпотечному кредитуванні стандарти значно пом'якшилися після того, як залишалися майже незмінними протягом перших трьох кварталів 2016 року. Банки прогнозують подальше пом'якшення стандартів споживчого та іпотечного кредитування в I кв. 2017-го.

В тренді
Гречка більше не дорожчатиме. На якій позначці завмерла ціна за кілограм
Щоб зробити крупу більш корисною, обсмажте її на пательні

____-05

Реклама

На ослаблення стандартів кредитування домогосподарств найбільший вплив зробили зростання конкуренції і зниження вартості ресурсів.

Банки зазначили, що в IV кв. прийнято більше заявок на іпотечні та споживчі кредити. Кредити домогосподарств продовжили дешевшати. У споживчому кредитуванні пом'якшилися нецінові умови – терміни і розмір кредитів.

____-06

Попит домогосподарств на кредити продовжив зростати. Основним фактором збільшення попиту на іпотеку було зниження ставок. Споживча впевненість, зростання заощаджень домогосподарств і підвищення витрат на товари тривалого користування були основними драйверами зростання попиту на споживче кредитування.

У I кв. банки очікують приросту попиту більше на споживчі кредити, ніж на іпотечні.

____-07

Очікування змін в рівні ризиків

Банки заявили про збільшення ризиків в IV кв. Значною мірою на це вплинула переоцінка ризиків окремими великими банками, які були оптимістичніше налаштовані в перших трьох кварталах 2016 року.

Вперше за півтора року зріс ризик ліквідності. Про істотне збільшення кредитного ризику заявило 19% респондентів. Всупереч очікуванням зменшення відсоткового ризику в IV кв. 23% банків заявили про його збільшення. Через коливання обмінного курсу гривні, що відбувалися в дні проведення опитування, найбільше зріс, на думку банків, валютний ризик. Операційний ризик незначно підвищився.

У наступному кварталі і в подальшому банки очікують, що кредитний та операційний ризики зростуть. Прогнозується зменшення відсоткового і валютного ризиків в I кв. 2017 року, незважаючи на зростання цих ризиків в IV кв. Ризик ліквідності, за прогнозами банків, не зміниться.

__01

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти