Вільна економічна зона для Донбасу – де і в якому вигляді вона може бути

15 жовтня 2020, 16:23

Олександра Романюк Олександра Романюк

Пояснюємо, що таке ВЕЗ і за що пропонують проголосувати українцям

"Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?" – це друге питання, яке президент Володимир Зеленський пропонує винести на всенародне опитування. Нагадаємо, опитування планується провести одночасно з місцевими виборами 25 жовтня.

Реклама

Вільною економічною зоною (ВЕЗ) називають такі території (райони, області, окремі міста), де діють знижені або "нульові" ставки податків. ВЕЗ зазвичай створюють для прискореного розвитку економіки на цій території і залучення туди бізнесу, зокрема інвесторів. У світовій практиці ВЕЗ є тільки одним з видів особливих, або спеціальних, економічних зон (ОЕЗ) – поряд із зонами вільної торгівлі, індустріальними парками і т.ін.

В Україні ОЕЗ і ВЕЗ – це практично синоніми, що випливає із закону, який регулює їхню діяльність: "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон".

У зв'язку з чим виникає три головних запитання.

 1. Про який саме вигляд вільної економічної зони йдеться, про який режим ВЕЗ (податкові пільги для експортерів, для імпортерів чи для всіх) українцям пропонується голосувати?
 2. Яким буде розмір території, на якій діятиме пільгове оподаткування. ВЕЗ зазвичай створюються на невеликих територіях. Наприклад, площа китайської ВЕЗ Гонконг – 1104 кв. км, китайської ВЕЗ Шеньчжень – 493 кв. км, єгипетської ВЕЗ Порт-Саїд – 1351 кв. км, іспанської ВЕЗ "Зона Франка" в Барселоні – всього кількадесят кілометрів.
 3. Чи будуть включені до цієї ВЕЗ території ОРДЛО після деокупації.

В Україні вже є одна вільна економічна зона "Порто-Франко" в Одесі і 10 спеціальних економічних зон інших видів:

В тренді
"Пограбування" в законі: банки без дозволу стягнуть борги з рахунків українців
 1. "Донецьк".
 2. "Азов".
 3. "Закарпаття".
 4. "Інтерпорт Ковель".
 5. "Миколаїв".
 6. "Порт Крим".
 7. "Славутич".
 8. "Курортополіс Трускавець".
 9. "Яворів".
 10. "Рені".
Реклама

Площа найбільшої – "Яворів" – 1160 кв. км. Якщо до нової вільної економічної зони увійде вся територія Донецької та Луганської областей, підконтрольна Україні, це може бути рекордно велика ВЕЗ – площею близько 30 000 кв. км.

Оскільки бізнес там буде частково або повністю звільнений від податків, для виплати зарплат і пенсій жителям цих регіонів будуть потрібні великі дотації з державного бюджету. Однак може також йтися про створення вільної економічної зони на всій території Донбасу, враховуючи окуповані території після деокупації. І це ще одне питання, яке поки залишається без відповіді.

ДОВІДКА: Про створення ВЕЗ на поки ще окупованих територіях Донбасу йшлося ще за попереднього президента як про варіант економічної реінтеграції Донбасу. Якщо "ВЕЗ Донбас" пошириться на весь регіон, дотації з держбюджету знадобляться просто величезні – на втіху РФ, яка якраз і домагається того, щоб основні витрати з відновлення окупованого Донбасу взяла на себе Україна.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти