Соціальна програма Кабміну: як працює пенсійний рахунок

24 травня 2016, 08:14

Христина Коновалова , Олександр Панченко

До кінця року народ хочуть зобов'язати збирати на старість, а знижки на проїзд будуть видавати грошима

Вже до кінця цього року життя українців може серйозно змінитися: новий Кабмін оприлюднив свій план роботи до 2017 року. "Сегодня" проаналізувала, що нового запропоновано в соціальній сфері, а експерти оцінили, наскільки можливо все це реалізувати за решту 6-7 місяців. Вони вважають, що на впровадження часу потрібно більше, ніж заплановано, зростання соцстандартів збільшиться незначно, а з монетизацією пільг можливі проблеми.

Реклама

На думку аналітика компанії "Простобанк Консалтинг" Івана Нікітченко, все запропоноване Кабміном правильно, потрібна лише політична воля, щоб все це втілити в життя. Але не все залежить від уряду. Наприклад, Трудовий кодекс і зміни до Податкового кодексу, що дозволяє нарешті ввести накопичувальні пенсійні рахунки, повинен приймати парламент. "Дуже подобається, що уряд фактично вже зараз планує свою майбутню роботу, адже очевидно, що до кінця року можна тільки запустити більшість із запропонованих нововведень, а реально вони будуть впроваджені вже в 2017 році і далі", – резюмує Нікітченко.

На думку економіста Олександра Охріменка, Кабміну доведеться багато працювати, в тому числі і з депутатами, щоб виконати намічене, очевидно, що це займе весь цей рік і весь 2017 рік як мінімум. Найважливішими ініціативами уряду він вважає монетизацію пільг і введення особистих пенссчетов. "Пільги треба монетизувати, а число пільговиків різко скоротити, для цього є і законодавча база і можливості: кожен має ідентифікаційний код, за яким тепер дозволено з'ясувати реальні доходи людини, яка претендує на пільги, – роз'яснює президент Украналітцентра. – Влада обрали правильний підхід до нарахування пільг: вони даються в залежності від доходів, а не від заслуг або віку. Якщо пенсіонер має дві квартири або великі вклади в банку, він не повинен отримувати субсидію або безкоштовно їздити".

Пенсії: відкриють персональні рахунки

Головне нововведення в плані Кабміну – введення вже з 2016 р особистих накопичувальних пенсійних рахунків! Планується, що відкладати гроші почнуть все, кому не виповнилося 35 років, щоб людина встигла до старості накопичити відчутну суму. Законопроект про це переданий в Раду, але поки не внесений до порядку денного. Суть документа в тому, що з 2016 р роботодавець буде додатково до єдиного соцвнеску в 22% на заробіток працівника відраховувати ще 2% заробітку, на наступний рік – 3%, потім 4%, а з 2019 року – 5% на спецрахунок. Передбачено захист внесків від інфляції (як працює ця схема – см. інфографіку). При виході на пенсію людина отримає надбавку до неї, причому у нього буде вибір: забрати все відразу або отримувати довічно рівними частинами. Поки депутати проти збільшення податкового тягаря на бізнес. "Ми тільки зменшили соцвнесок, щоб вивести зарплати з тіні, а тепер знову хочемо збільшити, бізнес не зрозуміє", – говорить глава Податкового комітету ВР Ніна Южаніна. А президент Украналітцентра Олександр Охріменко каже, що інших грошей немає, а значить, введення відкладуть. Він підрахував, що навіть якщо система запрацює, надбавка за купівельною спроможністю виявиться невеликою.

Реклама

_-1_11

Пільги: грошей на них мало

Кабмін продовжить субсидування населення (компослуги, доплати малозабезпеченим) залежно від рівня доходів. Також уряд хоче стимулювати народ до економії води, світла, газу.

Збираються ввести в 2016 р. і монетизацію проїзду тим, для кого він зараз безкоштовний, але відповідно до можливостей бюджету. Експерти кажуть, що реально пільг стане менше. "Кабмін може ще урізати і так невеликі соцнорми споживання, перш за все щодо газу і току, а все, що понад норму, – субсидується", – каже екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. А Олександр Охріменко побоюється, що монетизація проїзду викличе протести пенсіонерів: "Проїзд монетизувати нескладно. Але нинішні можливості бюджету дозволяють виділити кожному пільговику по 20-30 грн на місяць на проїзд. Це набагато менше, ніж реально економлять старі, які зараз їздять безкоштовно. Ця сума буде змінюватися щорічно, з часом вона збільшиться до реальної, але коли це станеться, сказати складно".

В тренді
В Україні почали продавати ранні овочі. Ми перевірили ціни та кількість нітратів

Кодекс праці та доходи

Реклама

Кабмін збирається збільшувати мінімальні зарплати так, щоб вони за 4-5 років досягли 50-60% середніх по країні, як рекомендує МОП (зараз у нас мінзарплата – всього 28% від середньої, або 1450 грн). Це означає, що мінзарплати в перспективі повинні підвищитися до 2,5-3 тис. грн. У планах прийняття вже в цьому році сучасного Трудового кодексу (його повинні перевнести + в Раду у зв'язку зі зміною уряду). Експерти вважають, що зарплати набагато не виростуть, бо економіка поки тільки почала відновлення. Яким може бути новий ТК, сказати складно, адже його прийняття вже кілька разів відкладали: то він ущемляє права працівника, то, навпаки – роботодавця. "Але підняти мінзарплати вище прожмінімума на кілька гривень реально", – вважає аналітик компанії "Простобанк Консалтинг" Іван Нікітченко.

Пошук роботи і пільговики

Кардинально мають змінитися Центри зайнятості: в Кабміні вважають, що вони зараз грають роль бухгалтерій, які виплачують допомогу з безробіття, а реальною допомогою в працевлаштуванні займаються мало. Експерт з ринку праці Тетяна Пашкіна також говорить про те, що центри зараз займаються в основному виплатами допомоги та консультаціями для тих, хто сам не може, наприклад, написати резюме. За її словами, щось поліпшити буде складно, так як приватні структури неохоче співпрацюють з Держцентру зайнятості, тому що багато хто платить зарплати в конвертах і не хочуть це афішувати. Також до кінця року повинен з'явитися Єдиний реєстр пільговиків (зараз вони є в регіонах і по кожній структурі – ветерани, чорнобильці, діти війни тощо), що ускладнює виявлення тих, хто отримує пільги незаконно. Охріменко вважає, що пошуку псевдопільговиків реєстри допоможуть мало: "Багато судитимуться, і якщо документи в порядку, він виграє справу".

Центри соцпослуг

У цьому році Кабмін планує продовжити відкриття прозорих офісів (їх буде 5 в облцентрах, швидше за все, в Харкові, Дніпропетровську, Львові та ще двох), в яких люди будуть отримувати соціальні послуги (оформити і переоформити пенсію, субсидію і ін. питання), а також реєстрацію бізнесу, майна. Поки такі офіси вже більше 5 років працюють у Вінниці, готується їх відкриття в Києві і Одесі. Але планують і децентралізацію соцпослуг, передачу місцевим громадам (разом з фінансуванням) дитячих інтернатів і будинків для людей похилого віку, структур з надання допомоги інвалідам. З 2016 року з'явиться програма заміни інтернатів будинками сімейного типу, щоб до 2020-го в них виховувалося до 40% дітей-сиріт. Зараз – менше 10%.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти