Проблеми економіки: як ситуація в Європі позначиться на Україні

11 лютого 2016, 08:33

Сергій Гусєв

Економіка ЄС балансує на межі рецесії, що змушує європейців в першу чергу думати про негайні заходи щодо захисту своїх ринків і їх стимулювання, ніж про довгострокові програми міжнародного співробітництва

Минулої неділі, 7 лютого, лідери Німеччини і Франції неформально поспілкувалися в Страсбурзі, парламентської столиці Європи, а потім сходили в ресторан, запросивши з собою спікера Європарламенту Мартіна Шульца.

Реклама

Розмови були довгими, основних тем було три: імміграція, боротьба з тероризмом і ймовірний вихід Великобританії з Євросоюзу. Всі ці питання будуть домінувати і на саміті ЄС, який відбудеться 18-19 лютого в Брюсселі.

Тим часом на фондових торгах 8 лютого основні європейські "блакитні фішки", втративши від 3 до 5%, відкотилися до мінімального рівня за півтора року. Лідери падіння в Європі – паперу автоконцернів і банків, вартість страхування боргів від дефолту в фінансовому секторі ЄС досягла рекордної позначки з 2013 р. Економічні проблеми регіону ускладнюються політичними. Наростає ризик рецесії і дефляції.

Економіка Євросоюзу

Композитний індекс ділової активності в промисловості і сфері послуг 19 країн єврозони знизився в січні до 53,5 пункту з 54,3 в грудні. Це виявилося гіршим за очікування аналітиків, що прогнозували зниження до 54,1 пункту. Уповільнення темпів зростання ділової активності в єврозоні експерти пояснюють невизначеністю, обумовленою волатильністю фінансових ринків.

Реклама

Однак глава Європейського центробанку Маріо Драгі вірить в світлі перспективи економіки регіону. Виступаючи на форумі в Давосі 22 січня, він зазначив економічне відновлення єврозони, що відбувається, багато в чому завдяки дешевим кредитам, низькими цінами на нафту і збільшення витрат споживачів. Хоча про яке відновлення може йти мова, якщо квартальні темпи зростання ВВП єврозони в минулому році незмінно знижувалися. Однак в зимовому економічному прогнозі Єврокомісії йдеться, що економіка ЄС вступає в четвертий рік відновлення і помірного зростання. Правда, зростання може виявитися гірше через зовнішні ризики і проблеми світової економіки. Економічне зростання в єврозоні буде прискорюватися в найближчі два роки, після 1,6% в минулому році до 1,7% в нинішньому і 1,9% – в 2017 р. А по всьому ЄС буде навіть трохи вище: до 2,0% в 2017 р.

 Наростає ризик рецесії і дефляції

Зростання очікується в цьому році у всіх країнах єврозони, крім Греції, де ВВП впаде на 0,7%. Німецька економіка, найбільша в єврозоні, буде зростати на 1,8% два роки поспіль. Там збережеться позитивне сальдо платіжного балансу, що перевищує рівень 6%, рекомендований ЄС.

Європейська ж промисловість почала рік невдало. Індекс менеджерів із закупівель впав в січні з 53,2 до 52,3 пункту. Обсяг замовлень практично не зростає, і підприємства країн єврозони змушені знижувати ціни, чим ще більше сповільнюють інфляцію. У грудні вона в єврозоні склала всього 0,4%, тому до цільового показника Європейського центробанку в 2% річних їй все ще далеко. Тому голова ЄЦБ Маріо Драгі дав зрозуміти, що регулятор єврозони готовий пом'якшити грошову політику. Рішення можуть бути прийняті в березні.

А європейські споживачі сподіваються, що різке зниження вартості нафти відіб'ється і на вартості палива на автозаправках, проте ціни падати не поспішають. Ця ситуація знайома і українцям, і причини схожі – висока частці податків в структурі роздрібної ціни. В середньому, податок на паливо в Євросоюзі становить 66%. Найбільш високий – у Великобританії – 72%, в Нідерландах – 70%, в Італії – 68%, в Греції – 67%. Тому якщо за півтора року вартість нафти знизилася втричі, то бензин і дизельне паливо, наприклад, в Греції за цей період подешевшали всього на 20%.

Автомобільне лобі в Євросоюзі домоглося того, що Єврокомісія вирішила, раз виробники автомобілів не можуть поки забезпечити офіційні норми по оксидам азоту в вихлопних газах дизельних двигунів (яскравий приклад тому – скандал з Volkswagen), то їм дозволено перевищувати їх на 110% до 2019 р. і на 50% з січня 2020 р. Але тести тепер проводитимуть в дорожніх умовах, а не в лабораторії. "Зелені" намагалися заблокувати це рішення в Європарламенті, але їм не вистачило голосів.

Реклама

Останнім часом активізувалися розмови про створення в ЄС загальних міністерства фінансів і податкової служби. Але навіть затяті прихильники цього кроку визнають, що на таке обмеження національного суверенітету країни ЄС навряд чи легко погодяться. Однак боротьба з податковими оптимізаторами всередині ЄС вже йде. Єврокомісія представила план боротьби з лазівками, завдяки яким багато міжнародних компаній оптимізують податок на прибуток в Європі. Так, планується покласти край такій найпопулярнішою схемою: компанія відкриває головний офіс в країні Євросоюзу з найнижчою ставкою податку на прибуток (наприклад, в Ірландії ставка податку на прибуток – 12,5% проти 26% в середньому по ЄС) і переводить туди доходи всіх європейських філій. За оцінками влади Євросоюзу, щорічно втрачається від 50 до 70 млрд євро через такого роду податкових ухилень.

Єврокомісія також визнала незаконною діючу в Бельгії схему "надприбутку". Вона дозволяла транснаціональним групам скорочувати свою податкову базу на 50-90% завдяки дисконтируванню "надприбутків", які розглядалися як частина прибутку всієї групи, а не її підрозділу в Бельгії. Бельгії доручено стягнути з 35 великих компаній 700 млн євро несплачених податків.

СИТУАЦІЯ В ОКРЕМИХ КРАЇНАХ

Німеччина

2560x1600_676534_www.artfile.ru_-640x400_01

Реклама

Оптимізм німецьких підприємців щодо перспектив економіки країни впав в січні до мінімального рівня майже за рік. Вони побоюються негативного впливу проблем ринків, що розвиваються на німецьку економіку.

Але за підсумками 2015 року Німеччина має рекордні показники експорту, імпорту і профіциту зовнішньоторговельного балансу. Експорт зріс на 6,4% – до 1,2 трлн євро, а імпорт – на 4,2% до 948 млрд євро. В результаті Німеччина завершила минулий рік з максимальним в історії зовнішньоторговельним профіцитом в обсязі 248 млрд євро (зростання на 16%). Слід додати, що попередні рекордні значення цих показників були відзначені в 2014 р., тобто економіка країни відчуває себе стабільно сильною.

Але найбільший банк країни Deutsche Bank оголосив, що його втрати за підсумками 2015 р. складуть 6,8 млрд євро. Це пов'язано з витратами на судові процеси і реструктуризацію. Негативний вплив на показники банку надали також непрості умови на фінансовому ринку, через що знизилася виручка інвестиційного підрозділу. В офіційному повідомленні банк вважав за потрібне розвіяти побоювання експертів в тому, що йому може не вистачити ресурсів для виплати боргів, запевнивши в наявності у нього достатнього обсягу коштів. Так резерви на виплати в 2016 р. становлять близько 1 млрд євро. У 2017 р. вони складуть 4,3 млрд євро. Однак на торгах 8 лютого курс акцій банку впав на 9,5%, що стало найістотнішим падінням майже за сім років, до мінімального рівня з 1992 р.

Франція

rabstol_net_flags_61

Національний центробанк вважає, що країна виходить з економічного застою. Згідно з його прогнозом, з січня по березень цього року ВВП зросте на 0,4%. В останньому кварталі минулого року друга економіка єврозони додала всього 0,2%, а за підсумками всього 2015 року – 1,1%.

При цьому в щомісячному дослідженні економічного оптимізму індекс довіри в промисловості вперше за чотири роки піднявся вище 100 пунктів. Очікування підприємців щодо сфери послуг гірше (96 пунктів), тому що готельний і ресторанний бізнес продовжують долати наслідки листопадових терактів в Парижі.

Великобританія

gb

В даний час активно обговорюється майбутнє країни в ЄС. Передбачається, що прем'єр-міністр Девід Кемерон ще в цьому році винесе на всенародний референдум питання про збереження членства в ЄС. Але цього не станеться, якщо в ході лютневого саміту ЄС будуть схвалені обумовлені керівництвом ЄС і Кемероном реформи Євросоюзу. Серед інших – надання можливості національним парламентам блокувати закони, прийняті в Брюсселі.

У 2015 р. ВВП Великобританії додав 2,2% проти 2,9% за попередній рік. Промисловість страждає від зміцнення фунта до долара, активність сектора послуг сповільнюється. У поточному році, як вважають експерти, на бізнес будуть тиснути відразу кілька факторів – від проблем економіки Китаю до референдуму про вихід країни з Євросоюзу.

Темпи зростання споживчих цін в країні можуть зрости до 3-4% і залишитися на цьому рівні протягом декількох років, якщо британці проголосують за вихід країни з ЄС, прогнозують експерти банку Citi. При цьому курс фунта стерлінгів може впасти на 15-20%. Раніше аналогічний прогноз дали аналітики Goldman Sachs.

За даними опитування, опублікованого на початку лютого, за вихід Великобританії з ЄС готові проголосувати 45% британців, тобто на 3 п.п. більше, ніж тижнем раніше. При цьому 36% респондентів вважають, що Великобританія повинна залишитися членом Євросоюзу, а решта поки не визначилися.

Іспанія

99565037ztn5l6st3a6k7w7ps0oq2

Економіка країни зараз є однією з найдинамічніших в єврозоні – за підсумками 2015 р. ВВП додав 3,2% – йде активне відновлення після рецесії. Безробіття впала до чотирирічного мінімуму – нижче 21%. На піку рецесії в 2013 р. вона досягала 27%, країна все ще залишається на другому після Греції місці в Європі по її рівню. Аналітики вважають, що економіка країни досить зміцніла, щоб не впасти від політичної кризи, яка виникла після недавніх парламентських виборів.

Італія

italiya-flag-cveta-zelenyy

Країна отримала згоду Єврокомісії на створення "поганого" банку. Це допоможе комерційним банкам скоротити обсяг безнадійних кредитів на своєму балансі (зараз їх на 200 млрд євро). Банки зберуть "погані активи" в єдину структуру, а італійська влада випустить для них спеціальні гарантують паперу, які можна буде продавати і купувати за ринковою вартістю. Так після п'яти років переговорів був знайдений спосіб обійти європейські правила, що забороняють країнам ЄС безпосередньо допомагати національній банківській системі.

Греція

523

До виходу з важкої кризи країні ще дуже далеко. 8 лютого біржові індекси Афін впали на 8%, а акції основних банків країни – на 20%. Панічні настрої викликали заяви уряду про те, що переговори з міжнародними кредиторами щодо допомоги Греції відкладаються на два тижні. Інвестори побоюються негативної оцінки кредиторами виконаних в країні реформ і оголошення дострокових виборів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти