"Пограбування" в законі: банки без дозволу стягнуть борги з рахунків українців

21 квітня, 06:35

Ігор Тимофєєв , Дарина Трунова

Якщо у боржника мало грошей на рахунку – його буде заблоковано до погашення заборгованості

Маєте борги – очікуйте зняття коштів з картки. Банки приєднаються до автоматизованої системи арешту рахунків, де зазначені всі ваші фінансові гріхи. За які борги можуть заблокувати вашу карту та чи можна потім відновити доступ?

Реклама

Про це в новинах "Сьогодні" розповідає Дарина Трунова.

Колишній чоловік Ольги Матвієнко – Олександр – перші роки після розлучення платив аліменти на утримання спільних неповнолітніх дітей, а потім припинив. Тож з 2016 року набігло близько 300 тисяч гривень. Офіційно він начебто був працевлаштований на якійсь фірмі менеджером із зарплатою у 1200 гривень, тому сплачував на двох дітей 414 гривень.

Відео: Сьогодні

Як пояснив сам боржник Олександр Пастушенко, він не сплачує аліменти, тому що має суперечності з колишньою дружиною.

А ще, каже, ніде не працює, тож аліментів брати просто нема з чого. Та суд таки зобов'язав чоловіка погасити борг. Тож якщо тепер на банківських рахунках Олександра була б навіть частина грошей, що винен, – списали б. Все завдяки новій автоматизованій системі, яку запровадив Мін'юст. Працює вона так: щойно виконавча служба повідомляє банкам про борг, ті у лічені години можуть заарештувати рахунок. До системи вже під'єдналися сім банків. Інші працюють у тестовому режимі.

Реклама

Заступник міністра юстиції Андрій Гайченко пояснює:

"Номери рахунків, сума залишків, факт наявності рахунків банки, що під'єднані до автоматичної системи, повідомляють Міністерству юстиції в електронному вигляді за системою електронної взаємодії. Так само буде відбуватися і списання цих коштів після того, як вони будуть знайдені й заарештовані. Що в десятки разів пришвидшить процес виконання за стягненнями: штрафами, аліментами".

Читайте також: За борги почнуть відбирати житло: як працює Кодекс з процедур банкрутства

Арешт і списання коштів – такі випадки є, бо деякі банки вже рік працюють за згаданою системою. Так було з дружиною Андрія. Її рахунок заблокували через несплату штрафу за перевищення швидкості. Повідомлення про стягнення надходило за місцем реєстрації, де вона тимчасово не проживає. Тож про борг навіть і не знала, однак картку заблокували.

Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас розповів:

"Ти відкриваєш мобільний застосунок – на повний екран повідомлення, що ваші кошти заблоковані відповідно до такого-от виконавчого провадження. Номер телефону виконавця – і ви можете сконтактувати, щоб погасити цей борг. Ми погасили і в дуже короткий термін було знято всі ці санкції і фактично розблоковано всі рахунки".

Незаконно та без підстави ніхто стягувати грошей не буде, кажуть у банках.

Реклама

Представник банку Олександр Жильцов говорить, що клієнти можуть звернутися у державну виконавчу службу для з’ясування обставин. Але зазвичай клієнти самі чудово знають, за який саме штраф їх блокують.

Та юристи побоюються, що кошти можуть стягнути різні банки одночасно.

Юрист Михайло Ілляшев припускає:

"Той самий борг буде списуватися паралельно в деяких місцях. Можливо, ви сплатили штраф, а паралельно з вас його стягнули. В цьому разі відповідальність буде нести стягувач. Той, хто ініціював процедуру стягнення заборгованості. Якщо помилився банк, тоді банк може стати відповідальним".

Якщо ваші банківські картки раптом заблокували або навіть списали з рахунку кошти – найімовірніше, ви боржник. Щоб цього уникнути, треба вчасно сплачувати податки, штрафи, аліменти, оплачувати комуналку та вносити кошти за кредитом. І періодично перевіряти себе у реєстрі боржників. Це можна зробити навіть з телефона. Найбільші суми заборгованості в українців – з податків, кредитів, штрафів та комунальних платежів.

Нагадаємо, в Україні хочуть збільшити розмір аліментів, змінивши спосіб стягнення боргів.

Реклама

Також повідомлялося, що Верховна Рада ввела обов'язкову індексацію розміру аліментів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти