Неслухняна інфляція: в НБУ зробили прогноз на другу половину року

18 травня 2018, 07:48

Олександра Романюк Олександра Романюк

Через що дорожчають одяг і ліки, і чому "у бабусь" купувати вигідніше

У квітні 2018 року інфляція склала 0,8%, повідомляє Державна служба статистики України. У порівнянні з березнем, найбільше подорожчали одяг і взуття, а також тютюнові вироби (на 2,1%). Найменше – комунальні послуги (на 0,2%). Абсолютно не підвищилися в ціні освітні послуги. При цьому ні в одній з основних груп товарів не зафіксовано зниження цін.

Реклама

Продукти харчування в середньому за місяць подорожчали на 1,1%. Серед них рекорд подорожчання встановили овочі – + 5,4% до цін березня. На другому місці м'ясо – + 2,6%, на третьому хліб – + 1,4%. Риба, макаронні вироби, сир, безалкогольні напої, а також рослинна і вершкове масло зросли в ціні від 0,1 до 0,9%.

У той же час фрукти, молоко і цукор в квітні дешевшали. Зниження індексу споживчих цін на ці товари склало від 0,7 до 1,7%. Яйця подешевшали на 2,5%.

Продукти від "приватників" купувати вигідніше

Статистика підтверджує: найвигідніше купувати продукти на ринках, куди привозять свій товар приватні виробники. Укрстат підрахував: з початку року ціни на продукцію тваринництва (м'ясо, молоко, яйця та ін.) Від населення знизилися майже на 3%, в той час як ціни на ту ж продукцію від сільськогосподарських підприємств зросли на 1,8%.

Реклама

З початку року найсуттєвіше знизилися ціни на продукти тваринництва, які вироблені приватними домогосподарствами на Черкащині області (-9,1%), Луганщині (-7,9%) і в Запорізькій області (-7,7%). А найсерйозніше за 4 місяці цього року подорожчав товар у великих сільгоспвиробників з Херсонської області (+ 19,9%), Тернопільській (+ 14,7%), Львівській (+ 13,1%).

В цілому з початку року рівень споживчої інфляції склав 4,4%.

Річна інфляція знижується "черепашачим" темпом

В принципі, ціни на багато товарів, зокрема на продукти харчування, які становлять найбільшу частину витрат будь-якої сім'ї, коливаються в залежності від сезону. Тому, щоб зрозуміти, в якому напрямку вони змінюються насправді, розраховують річний індекс цін на ту чи іншу групу товарів, тобто споживчу інфляцію за рік. І ось цей показник, на жаль, залишається поки як і раніше високим.

Якщо порівнювати індекс споживчих цін в квітні 2018 року по відношенню до квітня 2017 року, зростання становить 13,1%. Це означає, що інфляція в Україні, за станом на 1 травня 2018 року, тримається на рівні 13,1%. Зокрема, необроблені ("сирі") продовольчі товари за рік подорожчали на 22,6%.

Реклама

Нагадаємо, в держбюджеті на минулий рік спочатку закладався прогноз інфляції 8,1%, потім він був скоректований до 11,2%. Але за підсумками року інфляція склала 13,7%.

На 2018 рік інфляція прогнозується менше – всього 9%. Але щоб досягти такого результату, кожен місяць індекс споживчих цін в річному вимірі (тобто наприклад, в квітні 2018 року по відношенню до квітня 2017 року) повинен знижуватися приблизно на 0,4%. Поки ж такого зниження не спостерігається.

У січні 2018 року річна інфляція навіть підросла на 1% – до 14,1%. У лютому знизилася на 0,1%. А березні впала на 0,8%, і поки це рекорд. А в квітні уповільнення знову склало всього 0,1%.

У підсумку за результатами 4-х місяців зниження річної інфляції склало всього 0,6%, хоча для того, щоб інфляційний прогноз виправдався, зниження повинно було б становити вже не менше 1,6%, а квітневий індекс споживчих цін – впасти до 12,1%. А в "інфляційний прогноз" НБУ за квітень-2018 говориться про те, що на кінець I кварталу споживча інфляція в річному вимірі взагалі мала сповільнитися до 7,5% +/- 2%. Але реальний показник, нагадаємо, склав 13,1%.

В тренді
Міст у Молдову і "золоті" огірки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Чи можна говорити вже зараз, що інфляція за підсумками 2018 року знову опиниться набагато вище прогнозованої?

Реклама

Нацбанк заспокоює

Коментуючи статистику інфляції за підсумками першої третини року, в Нацбанку визнають: "Не дивлячись на очікування подальшого зниження інфляції в річному вимірі, її квітневий показник дещо перевищив прогноз". Зокрема, серйозно "зіпсували" прогноз НБУ ціни на сирі продовольчі товари, які подорожчали за рік на 22,6%.

Причини називаються традиційні і "сезонні". По-перше, збільшення заробітних плат і зростання споживчого попиту. Цим, зокрема, в НБУ пояснюють зростання цін в закладах громадського харчування, що прискорилися, підвищення тарифів в таксі і в операторів мобільного зв'язку.

По-друге – високі інфляційні очікування. Ймовірно, через постійні розмови про те, що через майбутні виплати за зовнішніми кредитами економічна ситуація в країні буде погіршуватися.

Третя причина, яку називає Нацбанк, передноворічний стрибок долара і дорогий імпорт, завезений в країну за завищеними цінами. Цим, зокрема, пояснюють подорожчання одягу і взуття, які протягом останніх двох років, згідно зі статистикою, переважно дешевшали. А також зростання цін на фармацевтичні і медичні товари.

У Нацбанку також говорять, що інфляція могла бути і вище, якби не жорстка монетарна політика НБУ. Зокрема, якби НБУ не "сприяв зміцненню гривні". Зокрема, завдяки цьому імпортні товари з більш коротким терміном реалізації не додали зайвих відсотків до інфляції, вважають у Нацбанку.

"За оцінками Національного банку, відхилення фактичної інфляції в квітні від прогнозу є незначним і може бути нівельовано в наступні місяці. До того ж монетарні умови на сьогодні досить жорсткі, щоб забезпечити поступове зниження споживчої інфляції відповідно до прогнозу НБУ і повернення її в цільовий діапазон в середині 2019 року", – коментують в НБУ.

В НБУ раніше стверджують, що до кінця 2018 року споживча інфляція сповільниться до 8,9%, до кінця наступного року – до 5,8%, а в 2020-му становитиме всього лише 5%.

До речі, днями Кабінет міністрів подав у Верховну Раду проект постанови "Про основні напрями бюджетної політики на 2019-2021 роки". У ньому показники не такі оптимістичні, як у Нацбанку, але теж обіцяють українцям поліпшення економічної ситуації. Зокрема, в документі прогнозується, що навіть до кінця 2021 року споживча інфляція становитиме 6,5%. Зате курс долара не підніметься вище 30,5 грн – правда, це середній показник за 2019-2021 роки.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, якими будуть ціни на фрукти і ягоди в цьому році.

Крім того, ми писали, про яку зарплату, за їхніми словами, мріють самі українці. А також розповідав, чи можна зробити так, щоб зарплати громадян росли, а ціни не збільшувалися.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти