Новий Бюджетний кодекс: на місцях залишать більше податків (інфографіка)

23 грудня 2014, 07:54

Христина Коновалова , Волкова Олена , Олександра Захарова , Катерина Фоміна

За ще не прийнятим Бюджетним кодексом, регіонам дадуть грошей на пільги та дороги

У вівторок Верховна Рада може прийняти нову версію Бюджетного кодексу. Якщо проект затвердять до кінця року, він набуде чинності з 1 січня 2015-го, але його перехідні положення будуть діяти ще три роки. "Сегодня" розбиралася, які можливості і повноваження можуть дістатися регіонах та їх бюджетам (див. інфографіку).

Реклама

budjet_grafik_ya_konovalova

У робочому проекті кодексу, наприклад, пропонується включити "заходи, пов'язані з обороноздатністю країни", в захищені статті видатків бюджету – до яких, як відомо, відносяться статті обслуговування держборгу і дотримання соцвиплат, пенсій і зарплат бюджетникам. Таким чином, кошти на оборону будуть виділятися, навіть якщо грошей у скарбниці не залишиться практично ні на що. Також автори проекту пропонують дозволити місцевим бюджетам перераховувати податки не тільки на єдиний казначейський рахунок, але і на рахунки в держбанках: це дозволить регіонам отримати додаткові доходи з відсотків.

ЧОГО ХОЧУТЬ. У регіонах до змін ставляться насторожено. "За однією версією, до облбюджету надійде більше доходів. Але, з іншого боку, значно збільшаться і витрати! Можуть з'явитися нові об'єкти, за які доведеться відповідати і фінансувати", – сказав "Сегодня" в. о. глави Одеської облради Михайло Шмушкович. Втім, за його словами, якщо допкошти в бюджеті області таки з'являться, то їх влада витратить на дороги: "Якщо їх не буде, не буде ні туризму, ні сільського господарства".
У Харкові сподіваються, що новий кодекс дозволить збільшити фінансування медицини та освіти, зокрема – буде можливість побудувати нові школи. Але, за словами директора департаменту бюджету і фінансів Харківської міськради Тетяни Таукешевої, поки ж місцева влада склала три види бюджету: згідно з прогнозом, проектом нового кодексу і за чинним законодавством. А в місті Українка Київської області сподіваються, що отримають можливість розподіляти землі і вирішувати питання освіти та архітектури. "Зараз все, що ми можемо вирішувати, – це питання будівництва дитсадка та вивезення сміття", – поскаржилася нам директор Асоціації малих міст Валентина Полтавець.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

КОДЕКС ПОТРІБЕН. Економісти нагадують: важливо проголосувати Бюджетний кодекс у вівторок-середу, адже Бюджет-2015 можна приймати тільки на його основі. "Потрібні зміни в рамках реформи з децентралізації. Інакше під питанням опиниться фіндопомога від МВФ і євроструктур", – вважає директор Міжнародного фонду Блейзера Леонід Устенко. Політологи не впевнені, що новий Бюджетний кодекс встигнуть прийняти сьогодні. "Нас чекає непроста дискусія. Думаю, коаліція у вівторок обговорить проблемні і конфліктні моменти і домовиться про внесення компромісних змін", – сказав нам Володимир Фесенко. У коаліції також сумніваються, що проект сьогодні ухвалять в цілому. "У вівторок проект кодексу може бути проголосований парламентом у першому читанні. Потім знадобиться доопрацювання та обговорення, і в другому читанні його можуть прийняти до кінця тижня. Але якщо проект не влаштує представників коаліції, його доведеться доопрацьовувати: на це піде ще декілька днів", – пояснив нам голова бюджетного комітету ВР Андрій Павелко (БПП), не уточнивши, втім, чим саме проект може не влаштувати коаліцію.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти