Які зміни чекають на українців після підвищення мінімалки

12 лютого 2017, 22:15

События на ТК Украина

Зарплату в два рази вище, ніж у попередні місяці – на цьому тижні отримали мільйони українців

Три тисячі двісті гривень – такий тепер розмір мінімальної зарплати в країні. Гроші за січень – виплачені. І саме час перевірити – чи збуваються песимістичні прогнози багатьох політиків і експертів, що таке кардинальне підвищення призведе до зростання цін, падіння курсу, масових звільнень і переходу бізнесу в тінь. Що зміниться після підвищення мінімалки для кожного з нас?

Реклама

У зв'язку з підняттям мінімальної зарплати в країні – ми змушені підвищити вартість проїзду. Замість дев'яти гривень – тепер платіть дванадцять. Такі оголошення кілька тижнів тому висіли в більшості маршруток, які їздять у Київ з передмістя.

Рішення перевізників – по-справжньому зачепило за живе міністра соцполітики – хоч він на маршрутках зараз і не їздить. Як же обіцянки уряду, що з підвищенням мінімалки ціни в країні не злетять вгору?

Невже водії маршруток – проводячи цілий день за кермом, виконуючи ще й функцію кондуктора – отримують одну лише мінімалку? Запитуємо в них – чи правда, що торік ви погоджувалися працювати за півтори тисячі гривень? І тепер вам потрібно піднімати зарплату до трьох тисяч двісті?

Водії і справді офіційно отримують тільки мінімалку. Але не на камеру – один з них зізнався – їхній реальний дохід – не менше шести тисяч на місяць. А то і всі десять тисяч і ще більше. Чим більше пасажирів перевезеш, чим більше грошей з них збереш – тим вищий заробіток. Є фіксована сума – якийсь план – який щодня потрібно віддавати хазяїну – а все, що понад – кладеш собі в кишеню. Про це, не соромлячись, говорять й інші водії.

Реклама

Що зміниться після підвищення мінімалки? Тепер, коли водіям офіційно не платять тисячу шістсот, як раніше, а три двісті – податків з їхніх зарплат буде відраховуватися вдвічі більше.

Три тисячі двісті гривень – такий тепер мінімальний рівень зарплати для всіх громадян України – незалежно від того, чи ви працюєте в бюджетній сфері, або ж на приватному підприємстві. Але з цієї суми – ще потрібно відняти податки. Так що на руки працівник отримує трохи менше двох тисяч шестисот гривень.

Для багатьох українців це стало неприємним сюрпризом. Адже цифра 3200 була так широко розтиражована в пресі і так часто звучала з вуст чиновників. Але, тим не менш – ще ніколи за всю історію України мінімальна зарплата не підвищувалася так різко – відразу вдвічі. Експерти-економісти – побачили в цьому є великі ризики для країни.

Безробіття зросте мінімум на п'ять відсотків, каже Олександр Савченко. Такий же прогноз – у виконавчого директора Фонду Блейзера Олега Устенка.

Підприємець може вирішити просто звільнити частину співробітників. А тим, кого залишать, доведеться працювати за двох, каже Олег Устенко. Багато фірм виберуть інший варіант – просто піти в тінь.

Реклама

У кабміні ж переконують – масових звільнень і відходу в тінь – не буде. Тут переконані – для більшості підприємців сума в три двісті – не має стати проблемою. Ще торік – держава кардинально знизила податок на заробітну плату – Єдиний соціальний внесок. Він зменшився майже вдвічі. Кабмін ще тоді закликав роботодавців збільшити за рахунок зекономлених грошей людям зарплату. Більшість роботодавців – ці заклики проігнорували.

Офіційна середня зарплата по країні – зараз близько шести з половиною тисяч гривень – це дані Держкомстату. Цей показник – останні роки стрімко зростав. А ось мінімальна зарплата – збільшувалася дуже повільно, кажуть в уряді. Багатьом підприємцям було зручно платити співробітникам офіційно мінімалку – близько півтори тисячі – а решта доплачувати в конверті. Доходило до абсурду – коли мінімалку офіційно отримували і люди, які роз'їжджають на елітних машинах.

Рішення підняти мінімалку до трьох тисяч двісті – не зажене зарплати в тінь, а навпаки – виведе їх з тіні, упевнений міністр соцполітики. Дані за січень цього року показують – кількість безробітних порівняно з січнем минулого року зменшилася на чверть. Суми надходжень до Пенсійного фонду зросли на двадцять відсотків. Андрій Рева впевнений – більшість підприємців, які кажуть, що не зможуть платити нову міні малку, кривлять душею.

Віддавши на руки співробітникові близько двох тисяч шестисот гривень, роботодавець ще повинен буде заплатити близько семисот гривень податків нової мінімальної зарплати. Велика частина з них йде в Пенсійний фонд.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Піднявши міні малку, Кабмін підтримав у першу чергу низькокваліфікованих працівників – про це говорять експерти. В результаті їхній рівень зарплати може впритул наблизитися до зарплати висококваліфікованих співробітників. Виникне зрівнялівка. Наприклад, різниця в доходах санітарки в лікарні і лікаря без категорії – який щойно прийшов з університету – буде майже невідчутною.

Реклама

Перевіримо, чи так це, на прикладі Київської міської лікарні номер один. Цього тижня співробітникам тут якраз виплатили зарплату. Ось скільки на руки отримала санітарка. Вона легко згадує суму мало не до копійки.

Медсестри – залежно від стажу і категорії – отримали на руки від трьох з половиною до чотирьох з половиною тисяч гривень. Зарплата хірурга без категорії – близько п'яти тисяч гривень.

Зрівнялівки – немає, кажуть у цій лікарні. Але це тільки завдяки можливості виплачувати надбавки лікарям. Гроші на ці доплати передбачені в бюджеті Києва.

На те, щоб настільки суттєво підвищити зарплати бюджетникам – державі доведеться економити на чомусь іншому, говорять експерти.

Тобто будувати менше доріг або, наприклад, менше грошей вкладати в енергозбереження. Але у Кабміні запевняють – грошей у бюджеті вистачить і на мінімалку, і на інвестиції. На ремонт тих же доріг у цьому році планують виділити в два з половиною рази більше коштів, ніж торік. Ще один ризик від підвищення мінімалки, який називають експерти – знецінення гривні, зростання курсу долара. У Мінфіні запевняють – побоювання марні.

Рішення підняти мінімалку вже піддалося критиці з боку багатьох політиків.

Торік в країні почалося економічне зростання – ВВП зріс на 2 відсотки. Цього року планується збільшення ще на три відсотки. Ось тільки в 2014-15 роках ВВП впав аж на п'ятнадцять відсотків. Так що до виходу з кризи ще далеко, кажуть експерти.

Чи могла собі дозволити Україна дворазове підняття міні малки, чи не призведе це до негативних наслідків? – буде видно вже у другому півріччі. По першому місяцю року судити передчасно.

Показова в цьому випадку історія з подорожчанням маршруток – нібито через підняття мінімалки. Вартість проїзду на цьому тижні знизили – до колишнього рівня. Перевізники зробили це після того, як місцева влада пригрозила їм позбавленням ліцензії, а пасажири – замість того, щоб покірно платити й їхати, перекрили дорогу.

А сьогодні перевізники знову набралися сміливості і вивісили оголошення, мовляв зниження вартості проїзду скасовується. Завтра він знову подорожчає. Про мінімальну зарплату в оголошенні – вже жодного слова.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти