Інтерв'ю з гендиректором Авдіївського коксохіму: "За два роки війни я зрозумів: людині треба дуже мало"

У квітні Авдіївка Донецької області "відзначає" 20 місяців на лінії фронту. Як працює містоутворююче підприємство, від якого залежить життя Авдіївки, розповів Муса Магомедов

- Муса Сергоевіч, зараз обстановка в Авдіївці так само напружена?

- Стало трохи спокійніше. Якщо раніше лінія фронту проходила практично через наш завод, то зараз вона змістилася на 7-8 км. Багато людей, які раніше жили в бомбосховищах заводу, повернулися в місто. Я живу на заводі, але вже піднявся – тепер живу на другому поверсі заводоуправління. Хоча і зараз трапляються активні зіткнення. І це чистий сюр, по-іншому не скажеш: днями був на стадіоні – там діти тренуються, боксери, футболісти, а поруч стрілянина – важка, потужна. У місті всі служби працюють, школи, дитсадки відкрилися. І це важко вміщається в голові: там, за кілька кілометрів, йдуть бої, люди гинуть, А ТУТ – ЗВИЧАЙНЕ ЖИТТЯ. Відстань згладжує. Зараз хоч і спокійніше, але на роботі заводу все одно відображається: були збої з електропостачанням, була зупинка виробництва. Всі наші лінії комунікацій проходять поруч з лінією фронту, на невеликій відстані. Поки щастить, але ситуація в будь-який момент може змінитися, і завод, і місто можуть залишитися без найнеобхіднішого – електроенергії і води.

Реклама

- Ви жили в бомбосховищі. Як це було, розкажіть?

- Наш завод будувався за часів холодної війни, так що відмітка в мінус три поверхи дозволяє відчувати себе захищеним від обстрілів. На заводі вісім притулків. Був час, коли в них жило понад дві тисячі осіб. У більш-менш спокійний час працюєш нагорі, а коли летить – спускаєшся вниз. Але часто стріляли так інтенсивно, що під землею проводили дні безперервно. Природно, провели лінії комунікацій, телефони, інтернет. Зробили близько 50 місць з комп'ютерами, генератор. Але в цей момент нагорі проходили процеси, які не зупиниш, – видача коксу, завантаження шихти. На час обстрілів йдеш вниз, потім повертаєшся і починаєш працювати. Усуваєш наслідки влучень в труби, газопроводи, батареї. Тушиш пожежі, намагаєшся збалансувати втрати.

А життя внизу... Ми купили в Харкові сотні розкладачок, роздали всім, хто живе на заводі. Спальні мішки, матраци. Нічого романтичного в цьому немає. Єдиний плюс – ти дуже близько спілкуєшся зі своїми людьми, знаєш їх всіх в обличчя. Посміятися можна: ну що, мовляв, поки нагорі стріляють, давайте музику включимо, щоб не чути було. Таке от життя. Люди на передовій взагалі в окопах живуть, там набагато страшніше. Але у них свій борг, а у нас – свій.

Реклама

Я на Авдіївського коксохіму працюю з листопада 2012-го, три з гаком роки. До цього – на Запорізькому коксохімічному. У будь-якій кар'єрі є якась вершина, до якої прагнеш. Авдіївка стала такою вершиною для мене, адже це найбільший в Європі коксохімічний завод. Він в чотири рази більше запорізького, може виробляти 11-12 тисяч тонн коксу на добу, тоді як там – 3-4 тисячі. Це дуже серйозна робота, потрібно враховувати безліч чинників. Не кажучи вже про війну, яка змусила зіткнутися з величезною кількістю завдань, які навіть в теорії складно було уявити. Адже коли завод планувався, розглядалися будь-які варіанти, але ніяк не війна. Чотири лінії електропередач, три гілки залізниці, газ, вода – все це дублювалося. Це гарантоване забезпечення заводу в будь-яких умовах – снігові замети, аварії. Єдине, чого не передбачили, що ми опинимося на лінії фронту.

- Як війна відбилася на виробництві?

- Завод обстрілювали багаторазово. У нас перебивалися всі по черзі, бувало – всі одночасно. Ми зуміли пропрацювати чотири місяці без технічної води, забезпечивши собі подачу зі ставків-відстійників. У нас було 12 зупинок, більше 320 прямих влучень в завод. Не поруч з заводом, а по цехах, з комунікаціях. Дев'ять співробітників загинули, понад 50 були поранені...

Реклама

Коли я працював на Запорізькому коксохіму, старші товариші розповідали, мовляв, уявляєте, в 90-ті роки доводилося працювати на періоди коксування в 60 годин. Тоді це здавалося нереальним, адже практика – 18-20 годин. Але у нас під час найбільшої зупинки кокс знаходився в печах 700 годин – і ми видали його, зберігши пічний фонд.

Була ситуація, коли на вулиці – мінус 27 градусів. Залізничні колії перебиті з усіх боків, вугілля до нас не їде, залишки його закінчуються, а в цей час перекривають природний газ. Не знаю, хто або що нам допомогло, – температура повітря раптом почала підніматися, і буквально за добу вона зросла з мінус 27 до плюс п'яти градусів! Ми змогли розтягнути залишки вугілля, а за цей час разом з залізничниками відновили постачання. Це як комп'ютерна гра, де ти відстежуєш одночасно величезну кількість параметрів, і помилитися не можна – надто висока ціна помилки.

- Як ви взагалі зважилися залишитися на підприємстві в настільки жахливих умовах?

- Я ставив собі це питання, напевно, як і багато людей, які тут залишилися. Причин було три. Перша – це люди, які на тебе сподіваються. Вони міркували так: якщо директор на місці, він напевно щось знає, значить, все буде нормально. А я вже точно не знав, що в голові у тих, хто по нас стріляє. Але я був у відповіді перед своїми людьми. І звичайно, перед компанією. Я пишаюся цією роботою. Так не буває, що, коли все добре – ти з компанією, а коли погано – робиш ноги. Мене не так виховували. Друга причина – не знаю, як би я жив, усвідомлюючи, що злякався і втік. Я не хотів перестати поважати себе. Капітан корабля, що тоне, повинен йти останнім. Тим більше що наш завод схожий на корабель з боку.

По-третє, у мене є відповідальність перед своєю сім'єю. У мене троє дітей, кохана жінка, мати, сестри. Багато людей, які залежать від мене і яких я зобов'язаний забезпечувати. Хоча, кажучи про гроші, можу сказати, що за ці два роки війни зрозумів: людині потрібно дуже мало. Я прожив ці два роки в спецодязі. Є вода, є світло, є їжа. А в період активних боїв потрібно було тільки одне: щоб перестали стріляти. Тому що страшно, все всередині стискається, від цього мозок починає працювати погано, а його потрібно змушувати працювати!

new_image_50

У притулку. "Сказав: дайте мені повноваження, і ми впораємося"

- Як ви відреагували на найперший обстріл заводу?

- Під час першого обстрілу я був на нараді в Маріуполі. Тоді вже йшла війна, але уявити, що хтось буде стріляти по заводу, не міг ніхто. Була пізня ніч, поруч – море, тиша. І тут мені телефонують, кажуть: по нас стріляють! Здавалося, що свідомість розбилася на друзки, відразу прийшло відчуття нереальності того, що відбувається і якийсь безпорадності. Через кілька днів це повторилося. Складно передати словами... Коли на твоїх очах пролітає серія з "Граду", ти бачиш, як снаряди приземляються на територію заводу, – туди, де ходять люди, де працює обладнання, бачиш, як зростає стовп чорного диму до небес... Апокаліпсис. Ти бачиш це – і не віриш. Страшний сон, прокидатися від якого доводиться дуже швидко. Спочатку ти падаєш. Потім шукаєш укриття, щоб залишитися в живих. А потім настає страшна тиша, і ти йдеш розбиратися з руйнуваннями, з пожежами, з витоками.

Але перше питання завжди – як люди? Усі живі? "Швидка" виїхала? Головне – прийняти правильні рішення, тому що неправильні приведуть до точки неповернення. Але нам вдавалося вистояти. Бували ситуації, коли здавалося, що виходу немає. Але мужики розумні, ми разом знаходили рішення і швидко діяли. Я кожним працівником пишаюся, кожен робив все, що повинен був.

- Як вам вдалося залишити людей на заводі, мотивувати їх? У момент, коли гинуть їхні колеги, коли летять снаряди?

- Це не я їх мотивував, а вони мене. Авдіївці – унікальні люди. Вони говорили мені: це наш завод, і ми звідси не підемо. Тому що міста без заводу не буде, тому що ми не зможемо забезпечити своїх дітей і онуків. Тому що цей завод мій батько будував, а я що, візьму і кину? Кожен розумів: якщо не зберегти завод, Авдіївка перетвориться на пустир. Давайте дивитися на речі об'єктивно: яке зараз безробіття в Україні, де знайти роботу, причому оплачувану? Наш завод завжди був передовим, завжди була черга з бажаючих влаштуватися сюди на роботу.

Була ситуація, коли ми розглядали рішення про закриття заводу. Тоді велися постійні обстріли, стріляли прямою наводкою по підприємству. І керівництво холдингу сказало: Муса, приймай рішення. Ти там, на місці, вирішуйте. Ми зібралися, всі керівники заводу. Я змалював ситуацію, чесно сказав: не знаю, що буде з бойовими діями, але зараз у нас є право зупинити завод. Це була важлива, важка, серйозна розмова. І все сказали: НІ, ми будемо працювати! Більше до цього обговорення ми не поверталися.

З 3700 співробітників 700 прийняли рішення йти. На їх місце прийшли інші. І навчання персоналу – зараз один з найважливіших пріоритетів.

- Муса Сергоевіч, на великих підприємствах є плани на випадок НП. Такі конверти...

- Відкриваєш, а там – ціанистий калій (сміється). Само собою, це план ліквідації аварійних ситуацій, ПЛАС. Відкриваєш, а там дії, які ти повинен зробити. Але на випадок війни ПЛАСів не було. Ми їх змушені були розробити – і розробили. Ніхто не припускав, що газопровід розірветься одночасно в трьох-чотирьох місцях. Уявіть, горить газопровід, потрібно закрити засувку. При цьому йде обстріл, прилітає в 100-300 метрах від тебе то міна, то снаряд. А загасити треба зараз, бо через годину вже і не треба буде, ми остаточно зупинимося. Що ти робиш? Збираєш мужиків, йдеш і закриваєш. Люди – унікальні. Страшно, а вони один одного підколюють, сміються і – працюють.

- Ви говорили, що били прямо по заводу. Що вдалося зберегти?

- До війни працювало вісім коксохімічних батарей. Зараз функціонує сім, вісім – у процесі консервації. Ми можемо виробляти ту саму кількість коксу, що і до війни. Частина обладнання виведена з ладу. Але за рахунок резервування можна випускати колишні обсяги. Було зупинено виробництво бензолу – в два сховища з трьох були прямі влучення. Ми встигли вивезти весь бензол за три доби до цього, залишилися тільки незнижувальні залишки, сто тонн. Прийняли рішення, все забрали, і тут – бабах! Ці сто тонн добу потім горіли, а уявляєте, якби в повне сховище влучили?

Ми 12 разів консервували батареї. Є подвиги військові, а це – трудовий подвиг. Я коли молодий був, читав "Як гартувалася сталь" і думав, як люди можуть працювати по 20-22 години на добу? Вважав, що ми на таке не здатні. Але першу консервацію провели в умовах потужного обстрілу, на неї пішло близько чотирьох діб. Це неймовірно швидко: поняття "аварійна консервація" в підручниках взагалі не існувало. Зазвичай планові зупинки займали 24 дні! А ми першу провели за чотири доби, а останню – чи не за 40 хвилин. Навчилися. Замість того, щоб витрачати дві години один стояк, робимо за хвилину. Як тільки все це почалося, ми почали вести діалог з ученими, з корифеями. Дізналися, що аварійна зупинка, після якої вдалося зберегти обладнання, була на одному з заводів в Боснії під час Югославської війни. Але там завод маленький, батарея маленька, її легше зупиняти і розігрівати. Так що готових технічних рішень не було.

new_image2_55

Жахливі наслідки. "Більше 320 влучень в завод, 9 загиблих".

- Тепер можете навчати інших?

- Само собою. Ми обмінюємося досвідом з колегами. Наука допомагала нам, а ми допоможемо науці. Думаю, кандидатські та докторські на ці теми з'являться. Це новий досвід в коксохімії.

- Які проблеми залишилися?

- Одна з основних – питання військової логістики. Ми знаходимося в умовах жорстокої конкуренції в світовому масштабі. Найбільші наші конкуренти – це російські постачальники коксу, які продовжують продавати його в нашу країну нашим же потенційним споживачам. А ми іноді просто не можемо виграти в собівартості два долари, щоб продати свій кокс.

Раніше кокс їхав до Маріуполя, доїжджав за півдоби, це близько 120 км. Зараз дорога – 400-450 км. Вугілля раніше добувався і проводився поруч, а зараз на 70-80% це портові вугілля з Австралії чи США, вони дорогі, але ми змушені їх купувати через відсутність вітчизняних. Ну і з трьох залізничних гілок, по суті, залишилася одна. Ми фізично не можемо вивезти більше восьми тисяч тонн. А вивантажувати на землю – означає псувати продукт. Плюс державний монополіст – залізниця – підвищує тарифи. У минулому році – на 30%, в цьому – хочуть на 15%. Тоді як у росіян в минулому підняли на 15%, в цьому – всього на 9%. Це політична короткозорість. Треба рахувати далі, ніж сьогоднішній день. Адже якщо не приймати протекціоністських заходів, залишки металургії поховають. Ну і найбільша проблема в тому, що бойові дії йдуть поруч з нами, в зоні, де проходять наші життєво важливі комунікації – вода, газ, електрика.

- Розкажіть про співпрацю з містом. Адже саме Авдіївський коксохім допоміг пережити найбільш напружений час війни...

- Під час активних боїв чисельність населення знизилася з 35 тисяч до 8, багато хто виїхав. Зараз в місті живе 18-20 тисяч осіб. Ми розуміли: потрібно пережити військову зиму. Я звернувся з питанням про відновлення міста до акціонера Ріната Ахметова, гендиректору "Метінвесту" Юрія Риженкова, і нам виділили стільки ресурсів, скільки ми змогли освоїти. Спочатку дали 10 мільйонів, потім ще 8. Сказали: твоя основна задача – забезпечити людей всім необхідним. Ми кинули всі сили на організацію опалення, електропостачання, водопостачання. З 150 з гаком багатоквартирних будинків не змогли ввести в експлуатацію тільки 4. У них були максимальні руйнування. У соцсфері все вийшло. Змогли відновити лікарню. І все це – безкомпромісні зусилля, як наші, так і міських служб. Я побував на двох перших міських нарадах і зрозумів: якщо ми не включимося, місто буде заморожене. Державна машина дуже неповоротка. Без порушення процедур зробити все необхідне неможливо. А з порушенням – неможливо подвійно. Є правила. Спочатку потрібно зробити проект, потім експертизу, потім тендер, а тільки потім працювати. І якби ми пішли цим шляхом...

У підсумку проведені роботи на 18 млн грн. Більше об'єктивно не встигли. Питання не в грошах – їх давали стільки, скільки потрібно. Але підрядників в місті практично не було, два-три, і я їм дуже вдячний, тому що коли з усіх боків стріляють, відновлювати щось дуже складно. Багато чого зроблено своїми силами. Двічі лікарню склили. Тільки закінчили покрівлю – обстріл, все повилітало, дах пробило. Робили заново.

Допомагали і приватному сектору. Акціонер виділив матеріали, ресурси. Я вдячний Фонду Ріната Ахметова, "Метінвесту", Червоному Хресту, польським благодійним організаціям і японцям, Save the children. Зрозуміло, що основний фінансовий удар прийняла наша компанія, але працювали всі разом. А перші державні гроші на відновлення інфраструктури міста Авдіївка виділили в листопаді минулого року. 7 мільйонів, з них реалізували 2. Чому? Тому що процедури такі. І ніхто не прийняв рішень для особливих умов.

new_image3_43

Відновлення. "Є подвиг військовий, а тут – подвиг трудовий".

- Тобто минув рік війни, пройшла зима, і тільки тоді держава почала виділяти гроші?

- Так, дякую пану Жебрівському (глава Донецької обласної військово-цивільної адміністрації. – Авт.). Він приїхав, подивився і сказав: гроші будуть, давайте працювати далі. Гроші виділили тому, що ми за свої кошти проекти зробили. Почали, коли війна була в повному розпалі. Ми заплатили за проекти, експертизу, і після цього Павло Іванович сказав: у вас готово все – гроші виділять.

Я оптиміст, але в ставленні держави у мене давній песимізм. Кому пояснити, що з цими процедурами відновити місто на лінії фронту нереально? Повинні бути спрощені, прискорені процедури.

У нас велика компанія, багато правил і процедур. Але якби всі вони в цій надзвичайній ситуації дотримувалися, ми б нічого не змогли зробити. Я звернувся до керівництва "Метінвесту", сказав: дайте мені всі повноваження, і тоді ми впораємося. І я їх отримав. Ми пішли за прискореними, аварійними процедурами. Інакше ми б завод не зберегли!

Допомагаємо і сім'ям загиблих, і постраждалим. Ми не ділимо людей на своїх, заводчан, і городян. В першу чергу допомогу отримують пенсіонери, багатодітні, інваліди. Відновлюємо несучі конструкції, стіни, покрівлю. Продовжуємо реконструкцію міськлікарні.

- Які відносини з місцевою владою?

- Війна нас згуртувала. Ми працюємо без оглядки на те, що мають чи не мають. Робимо все, несемо великі витрати. Опалювали і завод, і місто. Природно, вже забули, коли отримували за це гроші. Тому що завдання у нас – вижити разом. Це правильні відносини, коли кожен робить по максимуму.

- Як знімаєте стрес?

- У нас компанія проводила цілий курс, як виживати в цих умовах. Дуже корисні речі дізналися. Також допомагають заняття спортом, читання. Ну і перше, з чого почали: для початку уявіть, що ви вже померли...

- Хороша порада.

- Так, чистий фаталізм. Найстрашніше сталося, тепер треба щось робити далі. У найважчий рік я переконав себе в тому, що місія всього мого життя – зберегти цей завод для людей. І мені це допомагало. Говорив собі: Муса, ти ось збережи, а далі будь що буде.

- Як припинити війну?

- Військового рішення не існує. Це не російсько-чеченська війна, не війна в Руанді, де тутсі і хуту, не громадянська, де бідні воюють з багатими. Це не війна між Авдіївкою і Донецьком, Дніпром і Донецьком. Треба припинити стріляти, шукати виходи. Адже рано чи пізно домовляться. Знайдуть рішення. Політичні рішення. Не сьогодні, так завтра. Не завтра, так післязавтра. Через рік-три все закінчиться, через десять, сподіваюся, багато забудеться. Тому що всі війни закінчуються, а рани загоюються дуже складно.

Я розумію, наскільки це складно, наскільки важко, як розділилася філософія, погляди по лінії фронту. І пропаганда позначається. Але цю війну почали не прості люди, не ми з вами. Її почали політики, і політики повинні її закінчити.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
52,90
50,90
51,90
35,40
54,00
53,50
53,50
37,79
54,59
53,18
53,09
34,99
54,84
53,47
53,46
36,70
54,90
52,90
51,90
35,29
58,88
56,49
55,49
36,31
58,99
56,99
55,99
36,00
58,99
56,99
55,99
36,12
59,99
57,99
57,99
35,73
-
51,27
50,36
34,07
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

43217.69

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum (ETH)

2353.09

Litecoin (LTC)

74.37

Ripple (XRP)

0.64

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти